Lietuvoje

2018.09.27 17:11

„Socialdarbiečiams“ naudingos pataisos stringa Seime: opozicija įsitikinusi, kad tai – korupcija

Modesta Gaučaitė, LRT.lt2018.09.27 17:11

Parlamentas ketvirtadienį vėl susikibo dėl Partijų finansavimo įstatymo pataisų, kuriomis siekiama, kad valstybės dotacijas gautų ir rinkimuose savo jėgų neišbandžiusios partijos. Tokių pataisų priėmimas atveria į biudžeto pinigus kelią naujai susibūrusiai Lietuvos socialdemokratų darbo partijai (LSDDP). Opozicija tokias pataisas vadina korupcinėmis ir „valstiečių“ atlygiu „socialdarbiečiams“.

Priimti valdančiųjų koalicijos partneriams naudingų pataisų nepavyksta jau nuo pavasario. Tuomet opozicija pareikalavo ekspertinio jų vertinimo, o rudens sesijos metu kelias jų priėmimui užkirstas du kartus. Antradienį svarstant pataisas opozicija nesiregistravo balsavime ir todėl, trūkstant balsų, klausimas buvo atidėtas. Tokia pati situacija pasikartojo ir ketvirtadienį. 

Pateikė kitokį pasiūlymą

Plenarinio posėdžio metu finansų ministras Vilius Šapoka pristatė vyriausybės nutarimą, kuriuo pritarta „valstietės“ Agnės Širinskienės pasiūlymui, kad po Seimo rinkimų susikūrusios partijos, tokios, kaip LSDDP, pretenduotų į valstybės lėšas.

„Registravau pasiūlymą, kuriuo būtų užtikrintas partijų teisėtas finansavimas iš valstybės biudžeto, jeigu tokios sąlygos ir poreikis atsirastų“, – kalbėjo A. Širinskienė.

Pasiūlymą vadino korupcija

Tačiau Seimo opoziciją įsiutino tai, kad toks pasiūlymas teikiamas tame pačiame įstatyme, kaip ir Lietuvos įsipareigojimai NATO, dėl kurių būtina balsuoti. Konservatorius Mykolas Majauskas teigė, kad pasiūlymas reiškia, jog prilygindami įsipareigojimus NATO, parlamentarai turėtų balsuoti ir dėl reikiamo finansavimo partijoms.

„Kas čia dabar atsitiko? Mes dar papildomai ir NATO skiriame, ir sakome, kad turime tiek pat papildomai skirti partijoms. Taip elgtis negalima“, – kalbėjo M. Majauskas.

Socialdemokratas Algirdas Sysas sakė, kad atvejis, kai vykdant įsipareigojimus NATO, papildomai skiriamos lėšos partijoms, yra akivaizdi korupcija: „Nepraėjo vienokiu būdu, tai dabar siūloma tai įtvirtinti biudžete, kad galima partijoms, susikūrusioms iš naujo, finansuoti mokesčių mokėtojų pinigais.“

Pasak jo, tokiu pasiūlymu Seimo nariai atsiduria padėtyje, kai negali balsuoti dėl viso pasiūlymo, nes turi pritarti įsipareigojimams NATO, tačiau opozicija nenori pritarti pakeistai partijų finansavimo sistemai.

„Prisiimkite atsakomybę patys“, – sakė A. Sysas.

Parlamentarė Ingrida Šimonytė kalbėjo, kad išlaidų finansavimas iš skolintų lėšų yra paskutinė galimybė tada, kai niekaip kitaip negalima numatyti lėšų poreikio. Politikės teigimu, visos išlaidos turi būti patvirtintos Seimo asignavimuose, suplanuotos, dėl jų turi būti balsuota ir visiems turi būti viskas aišku.

„Dabar mes nepriėmėme jokio įstatymo dėl to, kad reikia kažkaip kitaip finansuoti politines partijas, tačiau tiksliname biudžeto projektą, dėl to, kad jeigu ką, finansų ministras galės pasiskolinti kažkokioms nenumatytoms lėšoms. Tai yra neskaidru, niekinga ir todėl negalima dėl šios nuostatos atsiradimo pritarti labai svarbiam įstatymo projektui“, – kalbėjo I. Šimonytė.  

E. Blaževič/LRT nuotr.

Parlamentarė Rasa Juknevičienė kalbėjo, kad Lietuvos įsipareigojimai NATO galėjo būti priimti visuotiniu sutarimu. Tačiau dabar, kaip sakė politikė, prie tokio svarbaus klausimo yra pridedama akivaizdi politinė korupcija.

„Dėl to, kad bandoma taip skirti pinigų tiems, kurie remia valdančiuosius“, – sakė konservatorė, prašydama parlamento vadovo stabdyti tokių pataisų priėmimą.

V. Pranckietis tik pasiteisino, kad jo darbas yra vesti posėdį. 

Prasidėjus balsavimui opozicija nusprendė nesiregistruoti balsavime ir dėl to pataisų priėmimas buvo atidėtas. Be to, opozicija nesiregistravo ir Politinių partijų finansavimo įstatymo pakeitimų balsavime, todėl dar kartą buvo atidėtas ir šio klausimo svarstymas.

Dauguma trapi, o opozicija – „vaikų darželis“

„Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis po nepavykusio balsavimo žurnalistams sakė, kad jei norima šiame biudžete skirti pinigus partijų finansavimui, toks pasiūlymas visiškai sutampa su krašto apsaugos finansavimu.

„Prezidentės nuomonė yra skirti tą finansavimą, vyriausybė siūlo tą ir padaryti. Iš tikro, labai daug žmonių nedalyvavo posėdyje. Mes turime virš 70 žmonių be opozicijos ir kitų. Tiesiog fiziškai nėra dabar žmonių. Šnekėjome, kad turi būti tą dieną visi posėdyje, negali niekur išvykti. Tokia trapi dauguma, kad turėsime surinkti visus“, – kalbėjo R. Karbauskis.

Valdančiųjų lyderis juokingu vadina opozicijos argumentą, kad toks pasiūlymas yra korupcija.

Tai, kad opozicija nesiregistruoja posėdyje ir dėl to antrą kartą atidėtas balsavimas R. Karbauskis pavadino „vaikų darželiu“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.