Lietuvoje

2018.09.27 17:30

Spalio pradžioje perlaidos partizanų vadą A. Ramanauską-Vanagą

LRT.lt 2018.09.27 17:30

Spalio 5 ir 6 dienomis Vilniuje vyks Adolfo Ramanausko-Vanago valstybinių laidotuvių ceremonija, skelbia vyriausybė pranešime žiniasklaidai.

Valstybinė laidojimo komisija informuoja, kad Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio (LLKS) ginkluotojų pajėgų vado, LLKS Tarybos 1949 m. vasario 16 d. deklaracijos signataro, LLKS Tarybos prezidiumo pirmininko pirmojo pavaduotojo, nuo 1953 m. aukščiausiojo LLKS ir dėl nepriklausomybės kovojančios Lietuvos pareigūno, brigados generolo A. Ramanausko-Vanago valstybinių laidotuvių ceremonija vyks 2018 metų spalio 5–6 dienomis Vilniuje.

„Manau, kad mes atlikome visus svarbius pasirengimo darbus, tad ne tik sostinės, bet ir visos Lietuvos žmonės turės galimybę pagerbti žymų kovotoją už laisvę. Nuoširdžiai dėkojame istorikams ir antropologams, kuriems pavyko rasti ir identifikuoti palaikus. Su didele pagarba palydėsime Adolfą Ramanauską-Vanagą į amžinojo poilsio vietą valstybės vadovų panteone Antakalnyje“, – sakė valstybinės laidojimo komisijos vadovas vyriausybės kancleris Algirdas Stončaitis.

Seimas 2018 metus yra paskelbęs A. Ramanausko-Vanago metais, o vyriausybė patvirtino 100-ųjų gimimo metinių minėjimo planą. A. Ramanauskas-Vanagas buvo mokytojas,  sovietams okupavus Lietuvą, įsijungė į partizaninę kovą už Lietuvos nepriklausomybę, tapo vienu iškiliausių partizanų vadų, jam buvo suteiktas brigados generolo laipsnis.

A. Ramanauskas-Vanagas kartu su kitais septyniais partizanų vadais 1949 vasario 16 d. pasirašė Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio deklaraciją. Seimas įstatymu pripažino deklaraciją Lietuvos valstybės tęstinumui itin reikšmingu teisės aktu. Šiuo dokumentu Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdis paskelbė, kad prisiima atsakomybę vadovauti nepriklausomos bei demokratinės Lietuvos valstybės atkūrimui.

A. Ramanauskas-Vanagas 1956 m. buvo suimtas, o 1957 lapkričio 29 d. Vilniuje sušaudytas. Jo  žmona partizanė B. Mažeikaitė-Ramanauskienė okupantų teismo nuteista 8 metus kalėti lageriuose.

A. Ramanausko-Vanago palaikai šiais metais buvo rasti Našlaičių kapinėse Antakalnyje. Palaikų autentiškumas nustatytas atlikus teismo antropologinę analizę, kaukolės ir asmens fotografijų sugretinimus bei DNR tyrimus.