Lietuvoje

2018.09.26 18:29

Vyriausybė nutarė LEU pastatus perduoti Vilniaus kolegijai

Viktorija Karsokaitė, 15min.lt, LRT.lt2018.09.26 18:29

Vyriausybės pasitarime pritarta centrinius LEU rūmus perduoti Vilniaus kolegijai.

Švietimo ir mokslo ministerija, vykdydama Ministro Pirmininko pavedimus, parengė Vyriausybei  pasiūlymus dėl Lietuvos edukologijos universiteto (LEU) pertvarkos ir joje dalyvaujančių institucijų nekilnojamojo turto optimizavimo.

Siekiant sudaryti tinkamas sąlygas vykdyti studijas ir efektyviai naudoti valstybės turtą, siūloma į LEU centrinį pastatą Studentų g. 39 (bendras plotas – 13 682,94 kv. m), perkelti didžiąją dalį Vilniaus kolegijos patalpų, kurių vien mokomieji korpusai šiuo metu yra keturiose skirtingose Vilniaus vietose. Ministrų kabinetas pasitarime šiam siūlymui pritarė.

Švietimo ir mokslo ministerijai iki 2018 m. gruodžio 1 d. pavesta pateikti Vyriausybei pasiūlymus dėl kito Lietuvos edukologijos universiteto valdomo nekilnojamojo turto ir patalpų panaudojimo švietimo reikmėms.

„Priimtas sprendimas į centrinius rūmus, prie upės, įskaitant ir sporto kompleksą, ir papildomai bendrabučius, kurie neprivatizuoti, įkeldinti Vilniaus kolegiją“, – po posėdžio 15min sakė Vyriausybės kancleris A.Stončaitis.

Bus kuriamas studentų miestelis

Pasak jo, Vilniaus kolegijai patalpos suteikiamos dėl dydžio ir poreikio.

„Kitos aukštosios mokyklos ar universitetai, ar Vilniaus universitetas, ar Gedimino technikos universitetą, ar kitus, yra įsikūrę miestelius, turi suformuotą infrastruktūrą, ir kažkokio reikšto poreikio (iš šių universitetų – red.past.) netgi neturėjome.

O Vilniaus kolegija su tokiu kiekiu studentų išmėtyta po visą miestą, tai absoliučiai neracionalu visomis prasmėmis – tiek mokymo organizavimo, tiek kaštų analizė tą parodė. Galų gale, lyg pats gyvenimas diktuoja, kad reikia priimti tokius sprendimus“, – teigė A.Stončaitis.

Kada į LEU centrinius rūmus galėtų persikelti kolegijos studentai, kancleris teigė tiksliai pasakyti negalįs. Esą, šiuo metu svarbiausia, kad yra priimtas sprendimas, ką su tomis patalpomis daryti. „Dabar pradėsime procesą, aišku, pavedimas bus ir ministerijai, finansų ministerijai, Turto bankui ir su kolegija. Procesas neturėtų užtrukti. Aišku, esu optimistas ir norėčiau, kad nuo sausio 1 dienos tai veiktų, bet maksimum kitų metų pradžioje galėtume turėti pakeitimus, aš tikrai manau“, – aiškino Vyriausybės kancleris.

Keltųsi trys fakultetai

Vilniaus kolegijos direktorė Žymantė Jankauskienė kalbėdama su 15min sakė, kad į LEU centrinius rūmus galėtų būti sukelti trys fakultetai: sostinės Naujosios Vilnios rajone esantis Pedagogikos fakultetas, Buivydiškėse įsikūręs Argotechnologijų fakultetas bei iš Naugarduko gatvės būtų keliamas Ekonomikos fakultetas.

„Administraciniu požiūriu tai mums būtų tikrai efektyvu. Vilniaus kolegija koncentruotųsi dviejuose miesteliuose. Vienas yra Didlaukio gatvėje, kur yra trys fakultetai, ir čia, centre. Čia būtų perkelti trys fakultetai, jeigu tie bendrabučiai būtų mums paskirti. Planuotume ir kolegijos centrinę biblioteką įsteigti“, – 15min sakė Ž.Jankauskienė. 

Premjeras Saulius Skvernelis praėjusią savaitę Seime vykusioje vyriausybės valandoje kalbėjo, kad nesvarbu koks sprendimas būtų priimtas dėl pastatų, jie bus panaudoti švietimo kokybės gerinimui.

Pastatas skirtas švietimo reikmėms

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis teigė, kad dar vykdant pertvarką buvo nuspręsta, kad nesvarbu, kokie sprendimai būtų priimti, lėšos, gautos už pastatus, būtų skirtos tik švietimo reikmėms finansuoti. Anot jo, už gautas lėšas būtų galima renovuoti aukštųjų mokyklų bendrabučius.

„Tačiau šiandien galiu pasakyti, greičiausiai, kad šis pastatas bus naudojamas aukštojo mokslo ir švietimo reikmėms. Dalis tų pastatų bus labai racionaliai panaudota veikloje, susijusioje su moksliniais tyrimais, mokslinių tyrimų institutais.

Dalis, kuri yra bevertė, kalbant apie išlaikymo kaštus ir energetinį efektyvumą, matyt, teks dėl jos priimti kitokį sprendimą“, – kalbėjo premjeras.

Savivaldybei pastato neduos

Vilniaus miesto savivaldybės taryba trečiadienį bendru sutarimu nusprendė kreiptis į vyriausybę dėl LEU centrinių rūmų perdavimo į savivaldybės rankas.

„Ilgus metus LEU pastatai buvo Vilniaus ir didelės dalies Lietuvos švietimo ašimi, tačiau jų ateitis dabar nėra aiški. Vilniuje moksleivių skaičius nuosekliai auga, su juo auga ir poreikis naujoms mokykloms ar darželiams.

Būtent todėl šiandien kreipiamės į vyriausybę prašydami perduoti LEU centrinius rūmus savivaldybei ne tik siekdami juos išsaugoti švietimo reikmėms, bet ir norėdami efektyviai planuoti būtinas švietimo investicijas bei taupyti vilniečių pinigus“, – pristatant rezoliuciją kalbėjo tarybos narys Vytautas Mitalas.

Komentuodamas savivaldybės prašymą perduoti pastatus, S. Skvernelis juokavo, kad jai trūksta fantazijos ir vargu, ar gali ką gero pasiūlyti. Pasak ministro pirmininko, vyriausybė geranoriškai į LEU pastatą įleido vienos mokyklos moksleivius tam, kad jiems nereikėtų mokytis „statybų aikštelėje“.

„Įleidome į universiteto pastatą tam, kad galėtų pralaukti tą laiką, kol atsiras fantazija ir pabaigs renovacijos darbus. Tai nereiškia, kad geranoriškai ištiesus pagalbos ranką galima „praryti“ visą pastatą, o tada jį nugriauti. Taip tikrai nebus. Viskas, kas susiję su šiuo turtu, turi likti švietimui“, – teigė S. Skvernelis.