Lietuvoje

2018.09.26 11:35

Žydus gelbėjusi šeima savo globotinius praminė virtuvėje lakstančiais angelais

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2018.09.26 11:35

Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje pristatyta fotomenininkės Rūtos Rylaitės fotografijų paroda „Liudiję žmogiškumą“. Nuotraukose įamžinti Pasaulio tautų teisuoliai, Antrojo pasaulinio karo metais gelbėję žydus.

Karo pradžia. Veronikai 6-eri. Mažylė nujaučia, kad jų namuose kažkas ne taip. Jos tėvas Cezaris Lučiūnas slepia žydus, visi jo vaikai padeda, tik Veronikai pasakojama mažiausiai – dar pasigirs kam netyčia. Tai – realus Lučiūnų šeimos gyvenimas prieš 76-erius metus. Vienos iš šeimų, karo metais nepabūgusių į savo prieglobstį priimti ir išgelbėti nuo Holokausto bėgančių žydų ateitį. Veronikai, papasakojusiai šią istoriją, šiandien 83-eji.

„Mūsų šeimoje buvo penki vaikai. Buvo tėvelis našlys ir 5 vaikai. Visi buvo vyresni, aš buvau pati mažiausia. Nuo manęs truputį slėpė, kodėl pas mus gyvena tiek daug svetimų žmonių. Virtuvėje buvo paslėpti žydai. Retkarčiais aš visgi juos pamatydavau – tėvelis liepia duonos nunešti, nunešu. Jie lakstydavo su naktiniais nespėdami pasislėpti. Atbėgusi tėveliui sakau – tėveli, pas mus virtuvėj angelai laksto. Tėvelis nusijuokė“, – prisimena moteris.

Moteris didžiuodamasi prisimena tėvo drąsą ir pasiaukojimą dėl vienos žydų šeimos, kurios ji negali pamiršti iki šių dienų.

Nors buvo maža ir nesuprato, kodėl jų namuose staiga apsigyveno svetimi žmonės, šiandien Veronika gali įvertinti riziką, lydėjusią jos šeimą kiekvieną dieną.

„Nuo visų buvo slepiama, kad mes saugome žydus. Į mokyklą mane leido truputį vėliau, kad neišsitarčiau, kas pas mus darosi namuose, tai buvo labai pavojinga, ne duok dieve sužinotų – taigi gulėtume bendroj duobėj visi. Juo labiau, kad žydų šeima buvo iš penkių asmenų ir tėvelis išlaikė juos nepastebėtus net aštuonis mėnesius“, – prisimena Pasaulio tautų teisuolė.

Panašių istorijų visoje Lietuvoje šiandien – ne viena. Siekiant prisiminti ir pagerbti šalyje gyvenančius Pasaulio tautų teisuolius, Maltos ordinas suorganizavo projektą, skirtą jiems padėti. Viena jo sudedamųjų dalių – jų įamžinimas. Šia proga Nacionalinėje M. Mažvydo bibliotekoje pristatyta fotomenininkės R. Rylaitės paroda. Joje 40 skirtingų istorijų ir veidų, kurių dvejus metus ieškota įvairiose Lietuvos vietose.

„Mes keliavome po visą Lietuvą ieškodami Pasaulio tautų teisuolių, nes Lietuvoje procentaliai šių žmonių yra daug daugiau negu lyginant, pavyzdžiui, su Vokietijos žmonių kiekiu. Norėjome tiesiog aplankyti jų kuo daugiau, pabendrauti, užfiksuoti, įamžinti tas istorijas kaip gyvas“, – sako menininkė.

Pasak fotomenininkės, prieš pradedant lankyti Pasaulio tautų teisuolius ar jų šeimas, nebuvo labai aišku, ką iš tiesų reiškia šis vardas. Šiandien ji džiaugiasi viena įdomiausių ir stipriausių fotografijos patirčių.

Paroda „Liudiję žmogiškumą“ M. Mažvydo bibliotekoje veiks iki rugsėjo 30 dienos.

Išsamiau apie parodą – Andrės Šnapštytės pasakojime.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt