Lietuvoje

2018.09.25 14:18

Kitais metais planuojamas ir privalomasis referendumas

ELTA2018.09.25 14:18

Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis pristatė Seimui siūlymą paskelbti privalomąjį referendumą dėl Konstitucijos 12 straipsnio pakeitimo, kuris numato ir dvigubos pilietybės galimybę. 

Siūloma nustatyti, kad privalomasis referendumas būtų vykdomas 2019 m. gegužės 12 d. ir 2019 m. gegužės 26 d. 

Tai numatantis nutarimo projektas antradienį sulaukė pritarimo po pateikimo, už balsavus 55 Seimo nariams, prieš 8, 16 parlamentarų susilaikius. 

Toliau jis bus svarstomas pagrindiniu paskirtame Teisės ir teisėtvarkos komitete. Prie šio klausimo svarstymo Seimo posėdyje planuojama grįžti spalio 9 d.

Projekto iniciatoriai siūlo pateikti privalomajam referendumui Konstitucijos 12 straipsnio pakeitimo įstatymo projekto tekstą. Pagal siūlomą projektą, „Lietuvos Respublikos pilietybė įgyjama gimstant ir kitais konstitucinio įstatymo nustatytais pagrindais.

Lietuvos Respublikos pilietis pagal kilmę, įgijęs konstitucinio įstatymo nustatytus Lietuvos Respublikos pasirinktos europinės ir transatlantinės integracijos kriterijus atitinkančios valstybės pilietybę, Lietuvos Respublikos pilietybės nepraranda. Kitais atvejais Lietuvos Respublikos pilietis negali būti kartu ir kitos valstybės pilietis, išskyrus konstitucinio įstatymo nustatytas išimtis. Pilietybės įgijimo ir netekimo tvarką nustato konstitucinis įstatymas“.

Seimo sudaryta darbo grupė referendumo dėl dvigubos pilietybės klausimams spręsti yra nusprendusi rekomenduoti Seimui europinės ir transatlantinės integracijos kriterijus atitinkančiomis valstybėmis pripažinti: Europos Sąjungos valstybes nares; valstybes, priklausančias NATO bei EBPO organizacijoms. 

Projekto autoriai pažymi, kad šio Lietuvos Respublikos pasirinktos europinės ir transatlantinės integracijos kriterijaus neatitinka tos valstybės, kurios kartu dalyvauja buvusios SSRS pagrindu sukurtose politinėse, karinėse, ekonominėse ar kitose valstybių sąjungose ar sandraugose (pvz., yra Nepriklausomų Valstybių Sandraugos, Eurazijos ekonominės sąjungos ar Kolektyvinio saugumo sutarties organizacijos narės).

Šios nuostatos išlaikytos ir darbo grupės teikiamame, Seimo posėdžių sekretoriate įregistruotame Pilietybės konstituciniame įstatyme.

Referendumu priimti Konstitucijos pakeitimai įsigaliotų 2020 m. sausio 1 d. Planuojama, kad Seimas iki 2019 m. gruodžio 31 d. konstituciniu įstatymu nustatytų pilietybės įgijimo ir netekimo tvarką.

Politikų skaičiavimais, referendumo organizavimo kaštai, preliminariais duomenimis, gali siekti iki 1,8–2,4 mln. eurų. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.