Lietuvoje

2018.09.25 13:28

Seimas uždegė žalią šviesą naujam parlamentiniam tyrimui, jam vadovaus A. Širinskienė

Gytis Pankūnas, LRT.lt 2018.09.25 13:28

Seimas antradienį pritarė valdančiųjų iniciatyvai pradėti parlamentinį tyrimą dėl verslo, kitų interesų grupių įtakos politikams ir politiniams procesams. Šiam tyrimui vadovaus Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė, „valstietė“ Agnė Širinskienė.  

Už Seimo nutarimą, kuriuos siūlyta pradėti naują parlamentinį tyrimą, balsavo 67 parlamentarai, iniciatyvai nepritarė 28 Seimo nariai, 3 susilaikė.

Pagal valdančiųjų pateiktą nutarimo projektą, parlamentarų komisija turėtų aiškintis suinteresuotų asmenų ar jų grupių galbūt neteisėtą įtaką, poveikį rinkimų eigai, koalicijų formavimui, parlamentinių frakcijų, atskirų politikų darbui, partijų ir visuomeninių judėjimų veiklai bei finansavimui, teisėkūros procesams, valstybės valdomų įmonių, viešųjų įstaigų vadovų, valdymo ar priežiūros organų narių rinkimui, skyrimui.

Taip pat siūloma pasidomėti, kokią informaciją teisėsaugos ir žvalgybos institucijos teikė kompetentingoms institucijoms, kaip į ją reaguota. Tyrimo laikotarpis – 2008–2016 m. Patį tyrimą numatyta atlikti iki 2019 m. gegužės 1 d.

Parlamentinėje tyrimo komisijos dirbs „valstiečių“ atstovai Dainius Gaižauskas, Valius Ąžuolas, Jonas Jarutis, Kęstutis Mažeika, Aušrinė Norkienė, Virgilijus Poderys, A. Širinskienė, „socialdarbiečiai“ Artūras Skardžius, Irena Šiaulienė, „tvarkietis“ Rimas Andrikis, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos atstovas Michal Mackevič ir vienintelis opozicijos atstovas, liberalas Eugenijus Gentvilas. Komisijos vadove išrinkta A. Širinskienė.

Konservatoriai dalyvauti parlamentiniame tyrime atsisakė, argumentuodami, kad tyrimas yra politizuotas.

Bedė pirštu į R. Karbauskį

„Valstietis“ Mindaugas Puidokas, diskutuojant dėl naujos tyrimo komisijos Seime, tikino, kad tyrimo tikslas yra ne kažką persekioti, o atskleisti, kas darė įtaką politikams.

„Mūsų pareiga prieš visuomenę yra analizuoti situaciją, siekiant ne tik išsiaiškinti kaltininkus ir juos paviešinti, bet norint ateityje išvengti tokių veiksmų. [...] Tų politikų, kurie prisidėjo prie korupcinių projektų, privalo nelikti mūsų politinėje padangėje“, – rėžė M. Puidokas.

Parlamentiniam tyrimui nepritariantis konservatorius Mykolas Majauskas akcentavo manantis, kad Seimo nariai tiesiog dubliuos teisėsaugos institucijų darbą.

„Tokios komisijos kūrimas yra akivaizdus nepasitikėjimas saugumą užtikrinančiomis institucijomis, tai yra Valstybės saugumo departamentas, Specialiųjų tyrimų tarnyba, Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba. [...] Seimas imasi jų veiklos, jų atsakomybės ir pareigų“, – komentavo M. Majauskas.

Be to, jam abejonių kėlė ir pasirinktas tyrimo laikotarpis – 2008–2016 m.

„Kodėl nesiūloma tirti iki 2018 metų, kuris apimtų ir „valstiečių“ valdymo laikotarpį?“, – klausė M. Majauskas.

Tyrimo klausimu skeptiškai nusiteikęs buvo ir Mišrios Seimo narių grupės narys Povilas Urbšys. Jis bedė pirštu į „valstiečių“ lyderį Ramūną Karbauskį.

„Tikiuosi, kad R. Karbauskis suvokia, kad kiek jis stengsis išviešinti vienos ar kitos verslo grupės įtaką politikams, tiek išryškins savo, kaip verslininko, įtaką politikams, kurie tampa jo „Agrokoncerno“ interesų įkaitais“, – kalbėjo P. Urbšys.

Įžvelgė sąsają su prezidento rinkimais

Kitas Mišrios Seimo narių grupės narys Petras Gražulis ragino kolegas palaikyti naujo tyrimo idėją.

„Aš manau, visuomenė turi žinoti tiesą ir manau, kad, kai A. Širinskienė – principinga, nepalaužiama Seimo narė – bus komisijos pirmininkė, tai tikrai sužinosime daug apie Lietuvos užvaldymą, apie slaptas pažymas“, – „valstietei“ gerų žodžių negailėjo P. Gražulis.

Tuo metu buvęs „valstiečių“ frakcijos narys Justas Džiugelis neslėpė įtariantis, kad parlamentinis tyrimas yra susijęs su prezidento rinkimais.

„Šita komisija bus politinis  ginklas, kad įtakoti prezidento rinkimus. Šitos komisijos darbo pabaiga numatyta kitų metų gegužę – būtent tada, kai bus prezidento rinkimai. Šitas ginklas, jūsų rankomis sukurtas, bus padėtas į stalčių, ištraukiamas kitų metų gegužę ir bus šaudoma į politinius oponentus, į kandidatą į prezidentus. Galbūt bus šaudoma į koją, galbūt į ranką, o galbūt tiesiai į širdį“, – dėstė parlamentaras.

Vienintelis opozicijos atstovas būsimoje parlamentinėje komisijos liberalas E. Gentvilas teigė nepritariantis komisijos sudarymui, tačiau dalyvaus tyrime ir sieks užtikrinti demokratinį procesą jame.  

„Pasisakau prieš šitą komisiją, tačiau dalyvauju jos darbe nuo frakcijos, kad matyčiau, ar viskas vyksta gerai, ar yra manipuliacijos, ar yra išankstinė nuomonė suformuota. [...]

Sutinku su P. Gražuliu, kad A. Širinskienė yra nepalaužiama. Noriu pažadėti, kad jos ten ir nebandysiu laužti“, – kalbėjo E. Gentvilas.