Lietuvoje

2018.09.22 14:57

Su popiežiumi lėktuvu skridęs LRT žurnalistas E. Špokas: atsiskyrus nuo komandos, neturi teisės sugrįžti

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.09.22 14:57

Popiežius Pranciškus daug juokėsi ir be išimties sveikinosi su visais žurnalistais, pasakoja kartu su popiežiumi iš Romos į Vilnių skridęs LRT žurnalistas Edvardas Špokas. Anot jo, lydėti popiežių ne tik išskirtinė galimybė, bet ir didžiulė atsakomybė – nors kartą atsiskyrus nuo komandos ar atsisakius skristi po vizito atgal į Romą, prisijungti prie komandos nebeįmanoma.

„Skrydis truko maždaug tris valandas. Popiežius ir Vatikanas neturi savo lėktuvo, skrenda oro linija „Alitalia“, o iš šalių grįžta tų šalių oro linijomis. Lėktuvu skrido 66 žurnalistai, tai pat apie 30 popiežių lydinčių žmonių“, – skrydžio įspūdžius pasakoja LRT žurnalistas E. Špokas.

Anot jo, tai buvo paprastas skrydis – pirmiausia visi buvo susodinti į lėktuvą, valandą reikėjo laukti, kol atvyko Pranciškus, o skrydžio metu tvyrojo įtampa – kada pasirodys popiežius, nes tradiciškai skrendant į priekį jis ateina pasisveikinti su žurnalistais. Vis dėlto tai ne ta spaudos konferencija, kuri vyksta popiežiui grįžtant iš vizito – tai labiau neformalus pasisveikinimas su vykstančiais žurnalistais.

„Pavyzdžiui, Jonas Paulius II mėgdavo elgtis kitaip ir spaudos konferencijos vykdavo per skrydžio į tą šalį, bet vėliau tvarka buvo pakeista. To priežastis – grįždami žurnalistai kalbėdavo ne apie tai, ką popiežius pamatė per vizitą, o apie tai, ką jis pasakė per pirmąją spaudos konferencija. Tad šį kartą žurnalistai per skrydį į Lietuvą galėjo paprašyti palaiminimo, užduoti neformalių klausimų, perduoti dovanų“, – pasakoja E. Špokas.

Jo teigimu, popiežius Pranciškus be išimties pasisveikino su visais žurnalistais ir operatoriais, daug šypsojosi ir kalbėjo apie būsimąjį vizitą: „Pranciškus teigė, kad šalys, kurias lankys, nors ir panašios, yra labai skirtingos ir bus labai daug darbo. Visi vizitai bus kitokie – su didele bendruomene Lietuvoje, su ortodoksų bendruomene Latvijoje ir Estija, kurioje trys iš keturių piliečių įvardija save kaip ateistus, o katalikais mano esą tik 7 tūkst. žmonių.“

E. Špokas popiežių lydės per visą vizitą po Baltijos šalis – kartu skris į Estija bei Latviją, taip pat grįš ir į Romą.

„Nors dažniausiai keliauja tik žurnalistai, akredituoti dirbti Vatikane, mūsų atveju jau paimami žmonės iš tų šalių, į kurias popiežius keliauja. Visa kelionė prasidėjo nuo to, kad nuskridome į Romą, o šiandien atskridome į Vilnių. Visi gyvename viešbutyje. Paskui keliausime į Latviją, tada grįšime nakvoti į Vilnių. Apsilankę Estijoje, grįšime į Romą. Pakeliui žurnalistai negali atsiskirti nuo grupės, jei taip įvyksta, žmogus daugiau niekada nebepateks į popiežiaus kelionę“, – apie specialius reikalavimus popiežių lydintiems žurnalistams pasakoja E. Špokas.

Pasak jo, grįžtant į Romą laukia esminė spaudos konferencija, kur galima užduoti klausimus, todėl svarbu keliauti atgal. „Žurnalistas negali paprašyti likti šalyje ilgiau. Vatikano teigimu,  Popiežius negali skristi pustuščiame lėktuve“, – tikina E. Špokas.

Parengė Virginija Sližauskaitė ir Gabija Kavaliauskaitė.

Visus renginius, kuriuose dalyvaus Lietuvoje rugsėjo 22–23 d. viešėsiantis popiežius Pranciškus, transliuoja LRT.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.