Lietuvoje

2018.09.22 14:09

P. Subačius: popiežius keliauja ten, kur jo reikia žmonėms, o ne valstybių vadovams

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.09.22 14:09

Popiežių Pranciškų Lietuvos žmonės pasitinka kitaip, nei pasitiko Joną Paulių II prieš 25 metus – tai susiję su popiežiaus asmenybe, LRT TELEVIZIJAI sako Vilniaus universiteto profesorius ir bažnyčios istorikas Paulius Subačius. Jam antrina ir buvęs ambasadorius JAV, parlamentaras Žygimantas Pavilionis, pastebintis, kad popiežiai į Lietuvą atvyksta šaliai minint svarbius istorinius įvykius.

P. Subačius sako kad popiežius su oficialiais vizitais vyksta retai – tai tik 25-oji jo kelionė. Be to, kartais popiežiaus kelionės sutampa su įvairiais renginiais. Buvęs ambasadorius JAV, parlamentaras Žygimantas Pavilionis džiaugiasi, kad popiežius priėmė vyskupų ir valstybės vadovų kvietimą. Labai gražus sutapimas, pasak jo, kad popiežius atvyko tais metais, kai minime Jono Pauliaus II kelionės 25-metį ir Lietuvos valstybės atkūrimo 100-metį.

Anot Ž. Pavilionio, Popiežius Pranciškus mėgsta įveikti sienas: „Kažkada prieš 25 metus Jono Pauliaus vizitas buvo istorinėmis aplinkybėmis – praėjus tik dienai po kariuomenės išėjimo atvėrė Lietuvai naują perspektyvą. Pasaulio analitikų akimis, Baltijos šalys yra vienos iš labiausiai nusisekusių transformacijos pavyzdžių. Tai buvo vienas iš pavyzdžių, kai popiežius atvyko į šalį, kuri pakeitė pasaulį, sustabdė blogį, įkvėpė kitas. Popiežius tada paskatino nenusivilti ir įkvėpė mūsų žmogiškumą, kuris ir nugalėjo smurtą, prievartą. Šis popiežius – žmogiškumo, vargšų ir nuskriaustųjų, leis mums suprasti, kad stiprybė yra žmogus.“

„Matydamas, kaip žmonės džiūgauja, laikosi mūsų vyskupai, aš prisimenu prieš 25 metus vykusį Jono Pauliaus II vizitą. Tada visi buvo labiau įsitempę, sunerimę. Šiandien matome laisvus, džiūgaujančius žmones. Tai parodo, koks yra žmonių santykis su popiežiaus Pranciškaus asmenybe,– sako P. Subačius. – Mums reikėjo tų 25 metų, kad suprastume, kiek daug mums davė laisvė, kokia ji mums svarbi.“

Popiežius keliauja ten, kur jo reikia žmonėms, o ne valstybių vadovams. Pranciškus savo vyskupavimo Argentinoje metu matė rėžimus, kurie žeidė žmogaus orumą, sako P. Subačius. Profesorius teigia, kad kelionėje į Čilę prisiminė jos istoriją, tad ir viešėdamas Lietuvoje jis skirs dėmesio sunkiai istorijai Lietuvoje.

Parengė Eimantė Juršėnaitė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.