Lietuvoje

2018.09.23 18:35

Popiežius buvusiame KGB kalėjime meldė neužmiršti, ką patyrė mūsų tėvai

LRT.lt2018.09.23 18:35

Sekmadienio vakarą popiežius Pranciškus lankosi Genocido aukų muziejuje. Tai – paskutinis oficialios popiežiaus vizito Lietuvoje programos renginys.

Maldoje prašė, kad Lietuva būtų vilties švyturiu

Po apsilankymo buvusiame KGB kalėjime popiežius Pranciškus maldą pradėjo tokiais žodžiais: „Tavo šauksmas, Viešpatie, nesiliauja skambėjęs ir, aidi tarp šių sienų, kurios primena daugelio šios tautos sūnų išgyventas kančias. Lietuviai ir kilę iš kitų tautų, savo kūnais patyrė visagalybės šėlsmą tų, kurie siekė visa kontroliuoti.“

Šventasis Tėvas, lankydamasis skaudžią praeitį mininčioje vietoje, vadina tai apleidimo ir bejėgiškumo, žiaurumo ir beprasmybės Didžiuoju Penktadieniu, kurį išgyveno lietuvių tauta prieš nesuvaldomą, sukietinančią ir apakinančią širdį ambiciją. 

„Šioje atminties vietoje meldžiame tave, Viešpatie, kad tavo šauksmas išlaikytų mus budinčius.  Kad tavo šauksmas, Viešpatie, išlaisvintų iš dvasinės ligos, kuria, kaip tauta, esame nuolat gundomi: užmiršti savo tėvus, ir tai kiek jie yra išgyvenę ir kentėję“, – prašo Šventasis Tėvas.

Popiežius Pranciškus drąsina tikinčiuosius atrasti drąsos ryžtingai įsipareigoti dabarčiai ir ateičiai: „Kad šis šauksmas būtų paskata neprisitaikyti prie supaprastintų šio laiko mados šūkių ir, bet kokių bandymų sumenkinti ir atimti iš bet kurio asmens orumą, kuriuo Tu jį esi aprengęs.“

Savo maldą popiežius Pranciškus baigia prašydamas Dievo, kad Lietuva būtų vilties švyturiu. „Kad [Lietuva] būtų veiklios atminties žemė, atnaujinanti įsipareigojimą kovai prieš bet kokią neteisybę. Skatinanti kūrybinius siekius apginti visų žmonių, ypatingai bejėgių ir pažeidžiamųjų teises. Ir kad būtų sutaikinimo ir skirtumų harmonijos mokytoja. Viešpatie neleisk, kad mes būtume kurti šauksmui tų, kurie šiandien nepaliauja šauktis dangaus“, – meldžia Šventasis Tėvas.

Likus valandai iki popiežiaus Pranciškaus atvykimo, Lukiškių aikštėje prasidėjo renginys, kuriame buvo pagerbiamos XX a. totalitarinių režimų aukos ir jų šeimos, taip pat tie, kurie aktyviai priešinosi, kovojo už žmogaus, kartu ir tikinčiųjų, teises ir laisvos valstybės kūrimą.

Po lankymosi Okupacijos ir laisvės kovų muziejuje, popiežius paskutinį kartą keliaus papamobiliu nuo Lukiškių a. iki nunciatūros. Kitą rytą, rugsėjo 25 d., popiežius išvyks iš Vilniaus oro uosto į Rygą.

Paskutinė popiežiaus malda parodo, kokie turėtume būti

Filosofas, buvęs Lietuvos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius prie Šventojo sosto Vytautas Ališauskas sako, kad paskutinioji popiežiaus malda yra jo palinkėjimas mums, kokie turėtume būti.

„Visos popiežiaus kalbos, išsakytos Lietuvoje, yra labai vieningos. Tačiau akcentuočiau paskutinę – ji mums pasako, kokie mes turėtume būti, kokius mus norėtų matyti popiežius. Ši trumpa malda neturėtų būti užmiršta.

Socialiniuose tinkluose prasiveržia mūsų ribotumas, mes kalbame, kad jį pasitiko ne tokie žmonės, kad jis pats kažką pernelyg akcentuoja. Tačiau mes turime atsiminti, ką mes iškentėme, kaip patys naudojomės žmonių svetingumu, kaip mums teko patirti skausmą dėl skirtingumo, priešiškumo, persekiojimų“, - kalba V. Ališauskas.

Pasak filosofo, popiežiaus kalboje – mūsų misijos apmatas: „Popiežius užsiminė, kad gyvename gerovės visuomenėje, nors ir nelengvai, tačiau nebežinome, kur toliau eisime, ką darysime.  Jis sako mums būti pavyzdžiu Europai skirtumų priėmimo, supratimo. Ar mes esame tokie? Tai užduotis apmąstyti kiekvienam asmeniškai.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.