Lietuvoje

2018.09.23 21:57

Popiežius meldėsi buvusiame Žydų gete Vilniuje

LRT.lt, BNS 2018.09.23 21:57

Iš Kauno į Vilnių grįžęs popiežius Pranciškus trumpai sustojo prie Geto aukoms atminti skirto paminklo Rūdninkų skvere. Nuo 17:10 val. transliuojama speciali laida iš LRT studijos.

Lietuvoje besilankantis popiežius Pranciškus Rūdninkų skvere sustojo neatsitiktinai. Rugsėjo 23 d. – Lietuvos žydų genocido diena, būtent šią dieną 1943 metais buvo likviduotas Vilniaus žydų getas. Šį popiežiaus Pranciškaus poelgį itin vertina Lietuvos žydai.

Vilniaus getas buvo įkurtas sostinės senamiestyje nacių okupacijos metais 1941 rugsėjo 6 dieną. Iš pradžių Vokiečių gatvė jį dalijo į dvi dalis – Didįjį ir Mažąjį getus. Pastarasis netrukus buvo likviduotas, liko Didysis getas, kuriame kalinti apie 30 tūkst. žydų.

Antrojo pasaulinio karo metais naciai ir vietos kolaborantai nužudė per 90 proc. iš daugiau kaip 200 tūkst. Lietuvos žydų. 

Sekmadienį minint 75-ąsias Vilniaus žydų geto likvidavimo metines Rūdninkų skvere iš akmenų sudėta Dovydo žvaigždė.

Sustojimas prie memorialo geto aukoms atminti – priminimas saugotis pranašumo jausmo

Filosofas, buvęs Lietuvos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius prie Šventojo sosto Vytautas Ališauskas sako, kad memorialas, skirtas Vilniaus geto aukoms atminti – turbūt natūraliausia vieta popiežiui sustoti.

„Popiežiui asmeniškai rūpi kiekvienas, kuriam teko būti prievartinių institucijų rezidencijose – požemiuose, kamerose. Jis žino, kokį įspūdį palieka susidūrimas su brutalia jėga. Popiežius pats yra patyręs nedemokratinį valdymą, didelį pilietinį susipriešinimą. Jis ne kartą yra apeliavęs į mūsų istoriją ir kalbėjęs apie tai, kad istorija turi tapti akstinu kurti dabartį“, – kalba V. Ališauskas.

Savo ruožtu Vilniaus universiteto prof. istorikas Arūnas Streikus pastebi, kad popiežius, kalbėdamas apie praeitį, visada lyginą ją su šaknimis, kurios visada yra gyvos ir siejasi su dabartimi.

„Tai, kad vizito programoje yra sustojimas buvusio geto teritorijoje, malda prie paminklo, yra priminimas Lietuvos visuomenei, kad tai yra mūsų istorija, svarbi ir reikšminga, kaip sovietinės represijos, teroras, kurį pirmiausia laikome totalitarinės praeities simboliu“, – sako A. Streikus.

V. Ališauskas tai vadina priminimu pasauliui saugotis antisemitizmo, tautinio, rasinio ar kitokio pranašumo. „Bet kokia pagunda pasiduoti puikybės, pranašumo jausmui ir neprisiminti istorijos pamokų yra pavojus“, – pažymi V. Ališauskas.

Visus popiežiaus Pranciškaus vizito renginius transliuoja LRT.