Naujienų srautas

Lietuvoje2018.09.20 14:44

Tūkstančiai mokinių eis „Atminties keliu“ ir skaitys Holokausto aukų vardus

LRT.lt 2018.09.20 14:44

Rugsėjo 21 d., minint Lietuvos žydų genocido aukų pagerbimo dieną ir Vilniaus geto likvidavimo 75-ąsias metines, Tarptautinės komisijos iniciatyva daugiau nei 150 vietovių visoje Lietuvoje vyks eisenos „Atminties keliu“ į žydų žudynių vietas ir Holokausto aukų vardų skaitymai. Vien eisenoje Vilniuje į Panerių memorialą dalyvaus virš 400 dalyvių iš kelių dešimčių Vilniaus ir kitų miestų mokyklų. Tikimasi, kad visoje Lietuvoje prie iniciatyvos prisijungs iki 10 tūkst. mokinių ir mokytojų, rašoma pranešime spaudai.  

Dešimtmetį vykstanti tradicinė pilietinė iniciatyva „Atminties kelias“ – tai kvietimas mokytojams su mokiniais prisiminti Holokausto metu sunaikintas gausias Lietuvos žydų bendruomenes, kartu nueiti į masinių žudynių vietas tais keliais, kuriais žydai buvo varomi į paskutinę savo kelionę. Lietuvoje tokių vietų yra daugiau nei 200.

Rengiantis minėjimams mokiniai buvo supažindinti su toje vietovėje gyvenusios žydų bendruomenės istorija, tradicijomis, išlikusiu kultūros paveldu. Tuo siekiama, kad mokiniai ne tik žinotų apie Holokausto tragediją, bet ir apie Lietuvoje gyvenusią gausią žydų bendruomenę; kad visuomenėje rastųsi suvokimas, kad Holokaustas yra ne tik žydų tragedija, bet ir visos Lietuvos netektis – prarastas intelektualinis, kultūrinis, politinis ir ekonominis mūsų šalies potencialas. „Atminties kelio“ dalyviai kviečiami atsinešti akmenėlius su užrašytais Holokausto aukų vardais bei žudynių vietose išdėlioti konkretaus miesto, miestelio (štetlo, kaip jį vadino žydai) pavadinimą lietuvių bei jidiš kalba. Taip bus prisimintos nekaltos aukos, sunaikintos žydų bendruomenės, jų kalba ir papročiai. 

Vilniuje „Atminties kelio“ iniciatyva prasidės 12.30 val. – bus einama nuo Panerių geležinkelio stoties iki Panerių memorialo. Minėjimo metu mokiniai pristatys literatūrinę-meninę kompoziciją, paremtą Holokausto aukų prisiminimais, skaitys aukų vardus, sudėlios Vilniaus miesto pavadinimą lietuvių ir jidiš kalba.

„Atminties kelią“ inicijuoja Tarptautinė istorinio teisingumo komisija bendradarbiaujant su Holokausto aukų  vardų skaitymo idėjos autoriais – Valstybiniu Vilniaus Gaono žydų muziejumi.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi