Lietuvoje

2018.09.19 17:53

Lietuvos ir Estijos kariuomenių vadai Taline aptarė karinio bendradarbiavimo klausimus

LRT.lt2018.09.19 17:53

Rugsėjo 18–19 dienomis Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Jonas Vytautas Žukas su oficialiu vizitu lankėsi Estijoje. Gen. ltn. J. V. Žukas Estijos gynybos štabe Taline susitikęs su Estijos kariuomenės vadu generolu Riho Terrasu aptarė regiono saugumo situaciją, šalių karinį bendradarbiavimą ir pasidžiaugė sutarimu įvairiais strateginiais regioninio saugumo klausimais, rašoma pranešime spaudai.

„Džiaugiuosi, jog Lietuva turi tokią sąjungininkę kaip Estija. Turime laikytis vieningos pozicijos ir kitiems sąjungininkams siųsti stiprią Baltijos šalių žinią, jog NATO pasirengimas vieningai atsakyti į kylančias grėsmes turėtų būti gerinamas. Ypač svarbu užtikrinti greitą tarptautinių pajėgų atvykimą į regioną ir oro gynybos pajėgumų dislokavimą“, – sakė Lietuvos kariuomenės vadas.

Abiejų šalių kariuomenių vadai susitikime aptarė ir kitus aktualius artėjančio NATO karinio komiteto, kurio nariai – NATO šalių kariuomenių vadai, susitikimo darbotvarkės klausimus. Generolai pasidžiaugė pastaraisiais metais pasiektu progresu NATO, tačiau sutarė, kad dar yra nemažai su rytinio Aljanso flango saugumu susijusių klausimų, kuriuos reikėtų išspręsti neatidėliotinai.

Lietuvos ir Estijos kariuomenių vadai nemažai dėmesio skyrė ir karinio bendradarbiavimo perspektyvoms. Vadai sutarė, kad abi šalys turi skirti daugiau dėmesio bendradarbiavimui tarp karinių jūrų pajėgų ir, siekiant efektyviau naudoti turimus resursus, ieškoti galimybių išlaikyti bei vystyti jūrinius pajėgumus bendroms pastangomis.

Estijos kariuomenės vadas gen. R. Terrasas domėjosi Lietuvos investicijomis į oro gynybos pajėgumus ir pabrėžė, kad Baltijos šalių bendradarbiavimas oro gynybos klausimais taip pat yra labai reikalingas operacinio suderinamumo prasme. Jis taip pat informavo Lietuvos kariuomenės vadą, kad Estijos kariuomenėje oro gynybos pajėgumų stiprinimo klausimas yra vienas iš prioritetinių ir bus sprendžiamas, kai tik leis finansinės galimybės.

Oficialaus vizito Estijoje metu gen. ltn. J. V. Žukas taip pat lankėsi Specialiųjų operacijų pajėgose, Sausumos pajėgų 1-osios pėstininkų brigados ir NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinės grupės dislokacijos vietose Tapa kariniame poligone, padėjo gėlių prie Estijos Nepriklausomybės kovų memorialo.

Lietuva ir Estija gynybos srityje bendradarbiauja tiek trišaliame – Baltijos šalių, tiek daugiašaliuose – NATO, Europos Sąjungos, Šiaurės ir Baltijos šalių bendradarbiavimo (NB8) ir Šiaurės šalių bendradarbiavimo gynybos srityje (NORDEFCO) formatuose. Trišaliame formate aktyviausiai bendradarbiaujama oro policijos, oro erdvės stebėjimo, karinių jūrų pajėgų, Baltijos gynybos koledžo veiklos, karinio rengimo, pajėgumų vystymo ir gynybos planavimo srityse.