Lietuvoje

2018.10.02 14:15

Eksperto vertinimas: kalbėti apie nuolatinę JAV karinę bazę Lenkijoje – per anksti

Kalbėti apie nuolatinę JAV karinę bazę Lenkijoje dar per anksti, LRT RADIJUI sako saugumo ekspertas Aurimas Navys. Jis pabrėžia – norint priimti tokį sprendimą, neužtenka susitarti dviem šalims, tai turėtų būti aptarta ir su NATO partneriais.

Vašingtone viešint Lenkijos prezidentui JAV vadovas pareiškė rimtai svarstantis galimybę steigti nuolatinę amerikiečių karinę bazę Lenkijoje. Šiuo metu amerikiečių kariai Lenkijoje vykdo laikiną, bet neterminuotą misiją.

Skelbiama, kad bazėje būtų dislokuotas tankų divizijos dydžio dalinys. Varšuva, be kita ko, siūlo sumokėti Vašingtonui mažiausiai 2 mlrd. dolerių bazės išlaidoms padengti. Donaldas Trumpas sako, kad jei Lenkija siūlo sumokėti, klausimą reikia svarstyti rimtai.

Saugumo ekspertas Aurimas Navys atkreipia dėmesį – toks šalių vadovų pasikalbėjimas dar nereiškia, kad jau priimtas sprendimas: „Iš tiesų tai buvo daugiau toks tiesmukas Lenkijos prezidento priėjimas prie JAV prezidento, atitinkantis galbūt tokį patį JAV prezidento charakterį. [...] Be abejo, kad visa tai yra tik svarstymo fazėje. Kalbėti apie tai, kad iš tiesų tokia bazė nuolatinė atsirastų Lenkijoje tiesiog dar gerokai per anksti.“

A. Navio teigimu, norint priimti tokį sprendimą, reikėtų konsultuotis ir su NATO partneriais, nes tiek Lenkija, tiek JAV yra NATO narės. Ekspertas pabrėžia – toks sprendimas negali būti pagrįstas dvišaliu susitarimu, o kai kurios NATO narės galiausiai jį gali vertinti nepalankiai

„Žinome, kad tarp NATO šalių yra sąjungininkų, kurie vis dėlto tokį žingsnį, jeigu jis būtų žengtas, vertintų kaip galbūt provokuojantį Rusiją ir netgi iš esmės skaldantį NATO politinę vienybę, sakykime, sprendžiant tas problemas, kurios yra šiuo metu aljanso pakraštyje. Tai vis dėlto ir NATO sąjungininkų daliniai dislokuojami Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje ar Lenkijoje, ir rotuojamos pačių amerikiečių pajėgos“, – sako A. Navys.

Jis priduria – nuolatinis amerikiečių pajėgų dislokavimas yra ir labai sudėtingas teisinis procesas, kuris iš tikrųjų užtruktų pačiose JAV.

A. Navys nesiryžo komentuoti, kokio dydžio pajėgos galėtų būti nuolat dislokuotos Lenkijoje. Jo pastebėjimu, viešoje erdvėje pasirodė skirtinga informaciją, kokios pajėgos būtų dislokuotos.

„Iš tikrųjų sunku pasakyti, nes iš žiniasklaidos matyti, kad kalbama turbūt apie šarvuotą brigados grupę, kitu atveju kalbama apie diviziją. Nesiryžčiau vertinti skaičiaus, nes tai tik tokie ketinimai, kurie kol kas neturi rimtesnio pagrindo“, – teigia A. Navys.