Lietuvoje

2018.09.19 16:31

Urėdijos vadovas: Labanoro girios nebekirs, kad išsiaiškintų, ar kertama pagal tvarką

ELTA2018.09.19 16:31

Valstybinių miškų urėdijos (VMU) vadovas Marius Pulkauninkas sako, kad Labanoro girioje kirtimai sustabdyti dėl to, jog būtų galima įvertinti, ar kirtimai ten buvo vykdomi pagal taisykles.

M. Pulkauninkas Seimo Aplinkos apsaugos komiteto posėdyje akcentavo, kad valstybiniame sektoriuje tikrai yra problemų: neapskaitytos medienos, vagysčių ir neefektyvaus turto naudojimo.

„Mes norime padaryti pauzę, kad per tą laką įvertintume, ar kirtimai buvo vykdomi pagal taisykles, įsitikinti, ar nebuvo pažeidimų. Esame tvarkymosi etape“, – pažymėjo jis.

Komiteto pirmininkas Kęstutis Mažeika taip pat paprašė VMU vadovo po mėnesio pateikti rezultatus dėl to, ar buvo nustatyti kokie nors pažeidimai ir kokie planuojami vidiniai pokyčiai.

Tuo metu Seimo narys, liberalas Simonas Gentvilas posėdyje dalyvavusio Valstybinės miškų tarnybos (VMT) direktoriaus pavaduotojo Alberto Kasperavičiaus klausė, ar galima nuraminti visuomenę, kad 6 proc. padidinus miškų kirtimo normą miškų plotai nemažės. Taip pat jis teiravosi, ar VMT, išduodama leidimus kirsti mišką, užtikrina pakankamą kontrolę, kad jie kertami teisėtai.

„Ar galite pakartoti, kad Lietuvos žmonės žinotų, jog net ir patvirtinus kirtimo normą, bus daugiau miškų ir medienos miškuose? Išduodant kirtimų leidimus, girdžiu subjektyvumą, kad atneša bet kokius miškotvarkos projektus ir yra mažas patikrinimas, maža kontrolė. Jūs darote makroinventorizaciją, tačiau neinate į miško plotą ir neįvertinate? Ar galite užtikrinti, kad nėra subjektyvumo?“, – klausė jis.

A. Kasperavičius pažymėjo, kad specialistai daro ir mikro, ir makroinventorizaciją.

„Kai tvirtiname miškotvarkos projektą, būna interesų padidinti (medžių – ELTA) amžių, dar kažką pakoreguoti, kad galėtų kirsti, tai turi specialistas nuvykti ir įvertinti, ar nėra piktnaudžiaujama. Dėl plotų didėjimo ir tūrio, jei įstatymai išliks tokie patys, jei situacija išliks tokia pati ir išlaikysime griežtą miškų reglamentavimą, atkūrimą per trejus metus ir miško plotų nemažėjimą, tendencijos turi išlikti tokios pat“, – kalbėjo A. Kasperavičius.

ELTA primena, kad aplinkos ministras Kęstutis Navickas trečiadienį paskelbė, kad kilus visuomenės susirūpinimui dėl kertamos Labanoro girios, šioje saugomoje teritorijoje esančiuose valstybiniuose miškuose vieną mėnesį nebus vykdomi jokie kirtimai.

E. Genio/LRT nuotr.

Miškų kirtimų tema ypač paaštrėjo po to, kai rugpjūčio 8 dienos posėdyje vyriausybė pritarė, kad miškų kirtimo norma turėtų būti didinama 6 proc.

Pasak Aplinkos ministerijos, miškų kirtimo normos didinimas sumažins biokuro ir malkinės medienos kainą gyventojams.

K. Navickas taip pat yra sakęs, kad „visiškai atmeta“ pasigirstančias prielaidas, kad priimti sprendimą didinti miškų kirtimo normą spaudė miškų pramonė. Jo teigimu, sprendimas priimtas po pusdienio diskusijų su mokslininkais.

Sprendimas didinti miškų kirtimo normą sukėlė pasipiktinimą daugeliui politikų, tarp jų ir daliai Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos, kuri yra delegavusi K. Navicką į ministro postą.

Po susitikimo su K. Navicku ministras pirmininkas S. Skvernelis pareiškė, kad visos abejonės dėl miškų kirtimo draustiniuose, saugomose teritorijose, neteisėtos veiklos miškuose turi būti išsklaidytos.

Pasak premjero, saugomų teritorijų plotai bus plečiami, netrukus vyriausybę pasieks siūlymai, kaip labiau apsaugoti Labanoro girią, svarstomas klausimas ir dėl plynų kirtimų ribojimų.

Jis taip pat sakė, kad šiuo metu labai padaugėję legalių privačių miškų kirtimų, ką paskatino pakilusios medienos kainos. Tačiau skaičiai esą rodo, kad bendrai šiemet kirtimo plotai bus mažesni nei pernai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.