Lietuvoje

2018.09.19 17:04

Seime – dar vienas pritarimas, kad laukiniai gyvūnai neturėtų būti naudojami cirke

ELTA2018.09.19 17:04

Seimo Aplinkos apsaugos komitetas trečiadienio posėdyje pritarė įstatymo pakeitimo projektui, kuriuo siūloma uždrausti naudoti laukinius gyvūnus cirko veikloje. Aplinkos viceministras Martynas Norbutas sakė, kad ministerija pritaria projektui, tik siūlo jį patikslinti, kad formuluotė neapimtų parodų, kolekcijų bei prijaukintų gyvūnų. 

„Dabartinė formuluotė draudžia viską ir apima net parodas, kolekcijas, drugelius. Pavyzdžiui, Neringoje po šito įstatymo priėmimo būtų draudžiama susipažinti su drugeliais. Dar yra svarbi dalis domestikuoti (prijaukinti – ELTA) gyvūnai: tai triušiai, jūrų kiaulytės“, – sakė M. Norbutas. 

Jis taip pat pažymėjo, kad ministerija tikrai pritaria, jog paukščiai ir žinduoliai neturėtų būti naudojami cirko veikloje. 

Tačiau Seimo narys, liberalas Simonas Gentvilas klausė, gal būtų galima ne uždrausti naudoti laukinius gyvūnus cirkuose, o įstatymu užtikrinti didesnę jų gerovę. 

„Ar būtinas radikalus uždraudimas ir ar negalima sureguliuoti, kokiomis sąlygomis gyvūnai laikomi? Labai lengva tiesiog uždrausti, bet gal galima pakelti gerovę?“, – klausė jis. 

Į tai Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) atstovas sureagavo atsakydamas, kad gerovę užtikrinti sunku, o gyvūnai dažnai yra laikomi transporto priemonėse, kuriose negali užtikrinti savo fiziologinių poreikių. 

Tuo metu viena iš įstatymo pakeitimo iniciatorių Dovilė Šakalienė sakė pritarianti, kad projektas turėtų atsižvelgti į vyriausybės parengtus tikslinamuosius pasiūlymus. 

D. Šakalienė, BNS nuotr.

„Mes pritariame, kad šis projektas būtų sujungtas su vyriausybės pasiūlymais, prašant komitetą atsižvelgti į vyriausybės parengtus tikslinamuosius pasiūlymus. Mes kalbame apie gyvūnų netinkamumą laukiniui gyvūnui, nes cirkas kaip veikla yra netinkamas gyvūno prigimčiai... Mes esame kaip visuomenė subrendusi suvokti, kad cirke laukiniam gyvūnui ne vieta“, – sakė ji. 

Dėl šio projekto Seimo nariai jau balsavo pernai gegužę: po pateikimo už įstatymo pataisas balsavo 51 Seimo narys, prieš buvo 3, susilaikė 13 parlamentarų. Po svarstymo komitetuose klausimas grįš į Seimo posėdžių salę.

Anot projekto autoriaus Lietuvos žaliųjų partijos nario parlamentaro Lino Balsio, ES šalių įstatymuose vis dažniau įtvirtinama nuostata, draudžianti jų teritorijoje rengti cirko pasirodymus, kuriuose naudojami laukiniai gyvūnai. 

„24 Europos valstybės turi vienokius ar kitokius apribojimus, skirtus gyvūnų išnaudojimui cirko pasirodymuose, rašo L. Balsys: laukinių gyvūnų naudojimas cirko pasirodymuose uždraustas Austrijoje, Slovėnijoje, Norvegijoje, Nyderlanduose, Kroatijoje, daugumos laukinių gyvūnų naudojimas uždraustas Belgijoje, Latvija draudžia cirkuose naudoti laisvėje pagautus laukinius gyvūnus, o Estijoje, Lenkijoje priimtas apribojimas cirkuose naudoti laisvėje gimusius laukinius gyvūnus. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.