Lietuvoje

2018.09.19 13:10

Teisės ir teisėtvarkos komitetas palaimino naujos Seimo tyrimo komisijos idėją

Gytis Pankūnas, LRT.lt 2018.09.19 13:10

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas (TTK) trečiadienį pritarė valdančiųjų iniciatyvai pradėti naują parlamentinį tyrimą dėl verslo įtakos politikams ir politiniams procesams.  

Už tai, kad Seime būtų sukurta nauja tyrimo komisija balsavo šeši TTK nariai, du komiteto nariai nepritarė tyrimo idėjai, vienas susilaikė. Naujo parlamentinio tyrimo iniciatyvai nepritarė socdemas Julius Sabatauskas ir konservatorius Stasys Šedbaras, liberalas Vitalijus Gailius, balsuodamas, susilaikė.

Seimas „valstiečių“ siūlymą pradėti parlamentinį tyrimą dėl verslo įtakos politikams svarstys ketvirtadienį.

Pagal valdančiųjų pateiktą nutarimo projektą, parlamentarų komisija turėtų aiškintis suinteresuotų asmenų ar jų grupių galbūt neteisėtą įtaką, poveikį rinkimų eigai, koalicijų formavimui, parlamentinių frakcijų, atskirų politikų darbui, partijų ir visuomeninių judėjimų veiklai bei finansavimui, teisėkūros procesams, valstybės valdomų įmonių, viešųjų įstaigų vadovų, valdymo ar priežiūros organų narių rinkimui, skyrimui.

Taip pat siūloma pasidomėti, kokią informaciją teisėsaugos ir žvalgybos institucijos teikė kompetentingoms institucijoms, kaip į ją reaguota. Tyrimo laikotarpis – 2008–2016 m.

TTK svarstė ir Seimo narių pasiūlymus nutarimui dėl naujos tyrimo komisijos sukūrimo. Lietuvos socialdemokratų darbo partijos (LSDDP) frakcijos narys Artūras Skardžius registravo pasiūlymą, kuriuo numatoma, kad būtų trumpinamas tyrimo laikotarpis. Parlamentaras siūlo, kad tyrimas apimtų 2008–2012 metus, t. y. konservatorių valdymo laikotarpį, kai vyriausybei vadovavo Andrius Kubilius. Jei jo pasiūlymui būtų pritarta, nebūtų tiriamas Algirdo Butkevičiaus vyriausybės ir socialdemokratų, kurių dalis dabar yra LSDDP frakcijoje, valdymas.

Komiteto posėdyje dalyvavęs A. Skardžius tvirtino, kad tirti galimas interesų grupių įtakas politikams 2008-2016 m. laikotarpiu gali neužtekti laiko. Savo ruožtu jis akcentavo, kad daugiau dėmesio tyrime reikėtų skirti energetikos sektoriui.

„Reikėtų nagrinėti energetikos sektoriaus pertvarką“, – pažymėjo A. Skardžius.

TTK „socialdarbiečio“ pasiūlymui nepritarė. Komitetas nepalaikė ir liberalo Eugenijaus Gentvilo iniciatyvos praplėsti tyrimo klausimus, numatant analizuoti Rusijos verslo, politinės struktūros įtaką Lietuvos politikams, siekiant apeiti Rusijai taikomas ekonomines sankcijas, Rusijos įtaką Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungai, „Gazprom“ įtaką politikams, žiniasklaidai, siekiant nutraukti kontaktus su JAV energetikos kompanija „Chevron“ ir kitas kitas įtakas.