Lietuvoje

2018.09.23 12:20

Baigdamas šv. Mišias popiežius palinkėjo lietuviškai: gražaus sekmadienio ir skanių pietų

Gabija Kavaliauskaitė, LRT.lt2018.09.23 12:20

Popiežius Kauno Santakos slėnyje nuo 10 val. aukojo šv. Mišias. Į jas susirinko daugiau nei 90 tūkst. tikinčiųjų iš visos Lietuvos ir kaimyninių šalių, o kai kurie iš jų nakvojo po atviru dangumi ir jau nuo ankstyvo ryto laukė popiežiaus pasirodymo. Šv. Mišias aukojo daugiau nei 800 kunigų, gieda 260 choristų.

Malda, tradiciškai kalbama Vatikane, šiandien buvo transliuojama visam pasauliui iš Kauno

Šv. Mišios Kauno Santakoje buvo aukojamos lotyniškai. Popiežiaus itališkai sakytas pamokslas buvo verčiamas į lietuvių kalbą. Visuotinė malda buvo lietuviška, vienas kreipinys perskaitytas ir lenkų kalba, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Po šv. Mišių popiežius kalbėjo „Viešpaties Angelo“ maldą. Ši malda tradiciškai kalbama šv. Petro aikštėje kiekvieno sekmadienio ir šventadienio vidudienį.

Šventasis Tėvas pasakė trumpą kalbą, pasiremdamas šiandienos skaitiniais.

Popiežius atkreipė dėmesį, kad pasaulyje vis dar kyla įvairių konfliktų ir karų, todėl mes, krikščionys, turime tiesti pagalbos ranką ir megzti tarpusavio ryšius. 

Šventasis Tėvas kvietė prašyti Mergelės Marijos, kad „mums padėtų pastatyti mūsų tarnystės kryžių, mūsų apsisprendimą būti ten, kur mūsų reikia, <...> kur gyvena paskutiniai iš paskutinių, kur reikalingas mūsų jautrus dėmesys atstumtiesiems, mažumoms, kad pašalintume iš mūsų aplinkos, iš mūsų kultūrinį polinkį nieku paversti kitą, atstumti tuos, kurie mums nepatinka ir trukdo mūsų patogumui“.

Baigęs maldą, popiežius Pranciškus dėkojo LR prezidentei, Lietuvos valdžios atstovams, taip pat vyskupams ir visiems, kurie įvairiais darbais, o ypač maldomis, prisidėjo prie pasirengimo šiam vizitui. Šventasis Tėvas priminė, kad sekmadienį po pietų melsis prie paminklo Geto aukoms Vilniuje ir prašė Aukščiausiojo laiminti dialogą ir bendrą įsipareigojimą teisingumui bei taikai.

Iš Kauno Santakos popiežius Pranciškus išvyko į Kauno arkivyskupijos kurijos rūmus, kuriuose pietaus su susirinkusiais vyskupais.

Į šv. Mišias žmonės atvyko iš visos Lietuvos – Palangos, Klaipėdos, Molėtų, Šiaulių, Kauno ir Vilniaus. Daugeliui kelionė į Santakos slėnį prasidėjo ankstyvą sekmadienio rytą, tačiau dalis rinkosi jau nuo šeštadienio – šildėsi bažnyčioje, o rytą pasitiko apsijuosę pledais bei pusryčiaudami.

Skaičiuojama, kad Santakos slėnyje susirinko daugiau nei 90 tūkst. žmonių. Tuo nesunku patikėti – didžiuliai žmonių būriai prasidedant šv. Mišioms vis dar rinkosi į slėnio prieigas. 

„Savijauta pakili, atvažiavau iš Molėtų, Alantos parapijos. Teko anksti keltis, 3 val. ryte, bet viskas gerai. Savijauta puiki. Vargu, ar dar kažkada teks man patirti tokį jausmą. Tai mano pirmasis pasimatymas su popiežiumi Stebėjau visa dieną popiežių per televizorių. Pranciškus atrodo labai šiltas ir dvasingas žmogus“, – tikino senjoras Algirdas iš Molėtų.

„Atvykome apie 5.30 val. Viskas buvo puiku, nieko netrūksta. Vakarykščius susitikimus su popiežiumi sekėme per televiziją. Įspūdžiai tik patys geriausi – mano vyras savanoriauja“, – pasakojo Violeta iš Kauno.

Kai kuriems žmonėms susitikimas su popiežiumi Prancišku – lyg atsiradusio tikėjimo įtvirtinimas. „Nedalyvavau popiežiaus Jono Pauliaus II vizite, nes neturėjau nieko bendro su tikėjimu. Šiandien esu atsivertęs ir be šito nebegaliu įsivaizduoti gyvenimo“, – portalui LRT.lt teigė Andrius iš Kauno.

Dauguma apklaustųjų tikino, kad yra patenkinti popiežiaus vizito organizavimu, tačiau Tomo iš Klaipėdos teigimu, trūko savanorių ir nuorodų.

„Trūksta nukreipiamųjų ženklų, nes visi eina, bet nežino, kur eina. Galėtų būti daugiau savanorių, sektorių nuorodų“, – svarstė Tomas iš Klaipėdos.

Aušra iš pajūrio pasakoja, kad jau 2 val. ryte išvyko iš Klaipėdos – nors išsimiegoti nepavyko, susitikimo labai laukė: „Esame praktikuojantys tikintieji, atvykome iš Klaipėdos, draugai iš Palangos. Labai laukiame susitikimo.“

Atvykti į Kauno Santakos parką buvo galima jau nuo šeštadienio vakaro 22 val., o sekmadienį nuo 5 val. ryto čia prasidėjo laukimo programa, susirinkusieji meldėsi ir giedojo priešais Trakų Dievo Motinos paveikslą, stovintį ant scenos.

Po šv. mišių Santakos parke Šventasis Tėvas apsilankys Kauno arkikatedroje bazilikoje, kurioje susitiks su dvasininkais, seminaristais ir pašvęstaisiais. Grįžęs į Vilnių popiežius lankysis Okupacijų ir Laisvės kovų muziejuje, trumpai sustos prie Geto aukoms atminti paminklo Genocido aukų aikštėje (Rūdninkų skvere).

Visus popiežiaus Pranciškaus vizito renginius transliuoja LRT.

Popiežiaus vizito Kaune akimirkos – LRT fotografo E. Genio nuotraukų galerijoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt