Lietuvoje

2018.09.18 13:40

Seimo kontroliere siūloma M. Vainiutė: dirbant ministre iškilo trikdžių, kurių nenumačiau

Modesta Gaučaitė, LRT.lt2018.09.18 13:40

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis praėjusią savaitę paskelbė ketinantis į Seimo kontrolierius teikti buvusios teisingumo ministrės Mildos Vainiutės kandidatūrą. Parlamentinė opozicija tokį pasiūlymą pavadino dar viena politinės korupcijos apraiška. Visgi parlamento vadovas nenusileido ir antradienį savo pasiūlymą pateikė plenarinių posėdžių salėje.

„Profesorė Milda Vainiutė yra puiki teisės ekspertė ir profesionalė, turinti daugiau nei 18 metų teisinio darbo patirties, jos žinios ir kvalifikacija nekelia abejonių. Ji žinoma dėl gerų viešojo administravimo gebėjimų, todėl manau, kad ji yra tinkama eiti Seimo kontrolierės pareigas“, – pristatydamas pasiūlymą sakė V. Pranckietis.

Posėdyje kalbėjo ir pati M. Vainiutė. Ji pristatė savo biografiją – išsilavinimą, darbo patirtį ir t. t.

Prašė išbraukti iš darbotvarkės

Vos prasidėjus Seimo posėdžiui konservatorius Jurgis Razma kreipėsi į parlamentarus su prašymu išbraukti M. Vainiutės kandidatūros klausimą iš antradienio posėdžio darbotvarkės. Jo teigimu, Seimo pirmininkas prieš pateikdamas siūlymą nepasikonsultavo su parlamentinėmis frakcijomis.

„Keltinas klausimas dėl to, ar politikas, užėmęs ministro pareigas ir sulaukęs priekaištų dėl veiklos, yra pats geriausiais variantas tokiai teisinei priežiūrai, Seimo kontrolieriaus pareigoms“, – kalbėjo J. Razma.

Balsų dauguma buvo nutarta, kad M. Vainiutės kandidatūros klausimas iš darbotvarkės išbrauktas nebus.   

Kilo nemažai klausimų

Konservatorius Mykolas Majauskas klausė M. Vainiutės, kodėl ji mananti, kad sulaukus priekaištų dėl prasto darbo vyriausybėje ji gali užimti Seimo kontrolierės pareigas.

„Ar jūsų nuomone būtų etiška ir teisinga skirti jus Seimo kontroliere savivaldybių institucijų ir įstaigų pareigūnui veikli tirti, jei jūsų, kaip ministrės, pareigūnės veikla sulaukė labai reikšmingų priekaištų?“ – klausė politikas.

M. Vainiutė atsakė, kad einant ministro pareigas iškyla daug sunkumų, daug trikdžių, kurių ji nenumatė eidama į tokias pareigas. Tačiau ji teigė, kad darbus, susijusius su bausmių vykdymo sistema, ji pradėjo ir sakė, kad nepaisant gautų priekaištų, reikiami darbai pradėti, o kai kurie priekaištai buvo nepagrįsti.

„Einant ministrės pareigas aš įgijau daugiau patirties nei turėjau. Ministro veiklos baras, lyginant su Seimo kontrolieriaus, yra siauresnis“, – kalbėjo M. Vainiutė.

Socialdemokratas Algirdas Sysas priminė, kad M. Vainiutė neseniai buvo viena iš valdančiųjų pasitelktų ekspertų, vertinusių partijų finansavimo įstatymo pataisas, naudingas valdančiojoje koalicijoje esantiems „socialdarbiečiams“, ir pateikusi teigiamą vertinimą.

„Išvadoje daug kur teigiate, kad tai prieštaravimai, neatitikimai, prieštaravimai Konstitucijai, o galutinė išvada yra, kad viskas gerai. Dėl tvirtumo ir principingumo. Suprantu, kad jūs pakliuvote į subtilią situaciją. Kaip galite paaiškinti tokią savo išvadą dėl to įstatymo?“ – klausė A. Sysas.

A. Sysas, E. Genio/LRT nuotr.

Kandidatė į kontrolieres atsakė, kad tokio klausimo tikėjosi. Ji teigė vasarą gavusi kvietimą iš Mykolo Romerio universiteto, dalyvauti viešuosiuose pirkimuose dėl įstatymo projekto. Ji teigė tuo metu maniusi, kad galbūt jų nelaimės, bet laikydamasi subordinacijos principo sutiko rašyti išvadą.

„Galiausiai gavome atsakymą, kad mes laimėjome, po to sužinojome, kad kiti universitetai net nedalyvavo ir reikėjo per trumpą laiką atsakyti į sudėtingą klausimą. Išvada yra netrumpa ir ji turėjo Seimo nariams pagelbėti ta prasme, kad čia daugiau analizuojama užsienio šalių praktika“, – kalbėjo M. Vainiutė, pridurdama, kad išvada yra rekomendacinio pobūdžio.

Be to, ji kalbėjo, kad už parengtą išvadą kartu su kolega turėjo gauti 400 eurų neatskaičius mokesčių. Tiesa, ji teigė iki šiol šių pinigų negavusi, o kai jie ir bus pravesti, greičiausiai atiteks universiteto reikmėms.

Ministrės kandidatūra dar turi būti apsvarstyta komitetuose ir frakcijose. Ją Seimas turės patvirtinti balsų dauguma. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt