Lietuvoje

2018.09.18 15:21

Kol P. Gražulis bus Žmogaus teisių komitete, Seimo nariai atsisako dirbti

Seimo Žmogaus teisių komiteto nariai Andrius Navickas, Viktorija Čmilytė-Nielsen ir Sergejus Jovaiša kreipėsi į Seimo vadovybę, prašydami Mišrios frakcijos seniūną ir Seimo valdybą parengti artimiausiam Seimo plenariniam posėdžiui nutarimo projektą, atšaukiantį Mišrios frakcijos narį Petrą Gražulį iš Žmogaus teisių komiteto.

Pasak vieno iš kreipimosi autorių A. Navicko, dirbti komitete kartu su P. Gražuliu, iš kurio kasdienės retorikos nuolat sklinda įžeidinėjimai, žmogaus teisių nepaisymas ir pažeminimai, neleidžia žmogiškas orumas.

„Seimo vadovybė ir komiteto narį delegavusios frakcijos seniūnas turi užtikrinti tolesnį sklandų Žmogaus teisių komiteto darbą. Jei Seimo narys P. Gražulis liks komitete, vertinsime tai, kaip principų, kuriuos įpareigotas ginti šis komitetas, paniekinimą ir nematome galimybės tęsti darbo šiame komitete“, – situaciją aiškino Seimo narys A. Navickas.

Seimo Statutas nurodo, jog frakcijos deleguoja savo narius į komitetus ne tik pagal jų pageidavimą, bet ir atsižvelgdamos į jų kompetenciją. Deja, P. Gražulis ne kartą paniekinamai pasisakė apie svarbius žmogaus teisių klausimus, taip pat ir Seimo salėje garsėja nepakančiais, agresyviais pareiškimais.

„Neleiskime labai svarbiam Žmogaus teisių komitetui, svarstančiam itin jautrius klausimus, tapti politinės klounados vieta“, – rašoma Seimo narių kreipimesi.

Tarsis frakcijų seniūnai

Kaip antradienį žurnalistams sakė Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, dėl P. Gražulio darbo Žmogaus teisių komitete tarsis Seimo frakcijų seniūnai.

„Tai nėra Seimo valdybos reikalas, tai viso Seimo reikalas tvirtinti komitetų sudėtį. Kiekvienas Seimo narys privalo būti kokiame nors komitete. Mišrioji Seimo narių grupė ten turėjo kvotą, ir ten jis yra įdarbintas. Jeigu su juo nenorės dirbti, antradienį susitiksime su frakcijų seniūnais ir spręsime, kaip pakeisti tą situaciją, kad komitetas galėtų veikti normaliai“, – sakė jis.

Paklaustas, ar pritartų, kad P. Gražuliui ne vieta Žmogaus teisių komitete, V. Pranckietis pažymėjo, kad „ten buvo kvota, ir ten reikėjo žmogaus, ir viskas labai paprasta“.

„Man atrodo, kad kiekvienas Seimo narys turi atlikti kokią nors veiklą, kokį nors darbą. Jeigu tai buvo Mišrios Seimo narių grupės sprendimas, tai toks sprendimas ir buvo priimtas“, – aiškino V. Pranckietis.

E. Genio/LRT nuotr.

Renka parašus

Žmogaus teisių gynėjai surinko 16 tūkst. parašų prieš Gražulio darbą komitete, kuriuos nori perduoti Seimo pirmininkui. Politikas ne kartą paniekinamai pasisakė jautriais žmogaus teisių klausimais, taip pat ir prieš seksualines mažumas.

Pats P. Gražulis sako nematantis jokių kliūčių jam dirbti Žmogaus teisių komitete.

Dėl P. Gražulio Žmogaus teisių komitete kaltina R. Karbauskį

Seimo narys A. Navickas kreipėsi į Seimo Kultūros komiteto pirmininką Ramūną Karbauskį, ragindamas jį nedelsiant spręsti Petro Gražulio darbo Seimo Žmogaus teisių komitete (ŽTK) problemą, rašoma pranešime spaudai.

„Pripažinkime, kad dabartinės situacijos priežastis – neatsakingas R. Karbauskio sprendimas, kai jis, trūkstant kvorumui jo vadovaujamam komitete, nusprendė pasikviesti naujų koalicijos partnerių „tvarkiečių” atstovę Oną Valiukevičiūtę, o į jos vietą Žmogaus teisių komitete atitinkamai perkėlė Petrą Gražulį”, – teigia Žmogaus teisių komiteto narys A. Navickas.

Parlamentaras ragina R. Karbauskį prisiimti politinę atsakomybę.