Naujienų srautas

Lietuvoje2015.09.08 13:45

Izraelio prezidentas S. Peresas tapo Vilniaus garbės piliečiu

ELTA 2015.09.08 13:45

Iškilmingoje ceremonijoje Vilniaus rotušėje Izraelio prezidentui Shimonui Peresui ketvirtadienį buvo suteiktas Vilniaus garbės piliečio vardas.

Iškilmingoje ceremonijoje Vilniaus rotušėje Izraelio prezidentui Shimonui Peresui ketvirtadienį buvo suteiktas Vilniaus garbės piliečio vardas.

Pasveikinti Izraelio prezidentą atvyko Vilniaus meras Artūras Zuokas, prezidentas Valdas Adamkus su žmona Alma, Vilniaus garbės pilietis architektas Algirdas Kaušpėdas bei Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky.

S. Peresas, atsiėmęs garbės piliečio apdovanojimą, teigė, kad šis apdovanojimas jam – didelė garbė.

„Man tai didelė garbė. (...) Vilnius mums taip pat yra sostinė. Jei ne geografine, tai istorine prasme.(... ) Tai simbolizuoja lietuvių ir žydų poreikį susitikti – istorine, politine ir kultūrine prasme, – įveikti praeities šešėlius ir siekti mūsų draugystės aukštumų“, – dėkojo Izraelio prezidentas.

Jis prisipažino, kad prieš atvykdamas žinojo Lietuvos istoriją, tačiau nebuvo susipažinęs su dabartine situacija.

„Atvykęs išvydau žmones, kurie yra pasiryžę sukurti naują ateitį. Čia gyvi yra ne tik senojo Vilniaus prisiminimai, čia statomas ir naujas Vilnius. (...) Labai vertinu tai, kad jūs žinote, kad reikia gerbti praeitį bei kurti ateitį“, – kalbėjo S. Peresas.

A. Zuokas, sveikindamas S. Peresą, prabilo hebrajų kalba. Izraelio prezidentas, atsakydamas į tai, sakė, kad dabar turės pranešti Jeruzalės gyventojams, kad Šiaurės Jeruzalės meras moka hebrajų kalbą, nors yra lietuvis.

S. Peresas įteikė Jeruzalės savivaldybės dovanotą Jeruzalės akmenį, kuris, A. Zuoko teigimu, bus panaudotas statant monumentą Pasaulio teisuolių parke, kuris turėtų būti įrengtas Vilniaus Jeruzalės mikrorajone.

A. Zuokas S. Peresui taip pat priminė, kad jis yra gimęs mūsų šalyje.

„Kai balandį lankiausi Izraelyje ir susitikau su jumis, jūs pasakėte, kad žydams yra svarbūs du miestai – Jeruzalė ir Šiaurės Jeruzalė – Vilnius. (...) Taip pat to susitikimo metu jūs minėjote, kad dėl įvairiausių geopolitinių pasikeitimų, jums sunku pasakyti, kokioje šalyje jūs gimėte. Todėl aš noriu aiškiai ir tvirtai pasakyti – jūs gimėte tuometinėje Lietuvoje“, – teigė Vilniaus meras.

S. Peresas gimė 100 km netoli Vilniaus esančiame mažame Višnevo miestelyje (Baltarusija), kuriame nuo viduramžių gyveno save priskiriantys litvakams žydai.

S. Peresas – Izraelio karinis ir politinis veikėjas, 1994 m. – Nobelio premijos laureatas, 1997 m. – Pereso taikos centro steigėjas, nuo 2007 metų – Izraelio prezidentas. Pasak Izraelio ambasados, S. Peresas prisidėjo plėtojant dvišalius Lietuvos ir Izraelio santykius – santykiai tarp abiejų šalių yra labai geri.

Šiemet Izraelio valstybė švenčia 65-ąsias nepriklausomybės metines, o rugpjūčio 2 d. jos prezidentas S. Peresas švęs 90 metų sukaktį.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi