Lietuvoje

2018.09.17 10:07

Zarasų rajono pedagogams neteisėtai išdalytos premijos – gali tekti grąžinti

Giedrius Vitkauskas, Zinaida Paškevičienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.09.17 10:07

Pernykštės kalėdinės premijos ir priedai kai kuriems pedagogams ir mokyklų direktoriams gali apkarsti. Tik dabar Zarasų valdžia sako supratusi, kad daugelyje švietimo įstaigų premijos išdalytos neteisėtai, todėl siekia jas sugrąžinti į biudžetą. Jei mokyklos lėšų dabar neturi, neoficialiai pasiūlyta pagalvoti direktoriams premijoms išleistų pinigų ieškoti savo kišenėje ar įkalbėti mokytojus savanoriškai grąžinti kalėdines premijas.

Zarasų meno mokyklos direktorė Sigita Keršienė pernai už gerą darbą pedagogus paskatino premijomis. Iš sutaupytų lėšų išmokėjo per 3 tūkst. eurų.

Tačiau prasidėjus naujiems mokslo metams savivaldybės atstovai direktorei ir mokytojams priminė jau seniai išleistus pinigus. Esą dėl savivaldybės kontrolierių nustatytų pažeidimų, kalėdines premijas teks grąžinti.

„Premijos buvo skirtos teisėtai, galbūt buvo formuluotė įsakymo techniškai klaidinga“, – kalbėjo S. Keršienė.

Mokyklos vadovė sako, kad pernai buvo priimta nemažai įstatymų, ir nebuvo aišku, kaip skatinti mokytojus – pagal naują Valstybės ir savivaldybės įstaigų apmokėjimo įstatymą ar Darbo kodeksą. Direktorė sako net rašiusi švietimo ministerijai ir esą elgėsi pagal jos rekomendacijas.

Tačiau Zarasų savivaldybės kontrolieriai po 9 mėnesių nusprendė, kad išmokos neteisėtos. Raginimus grąžinti pinigus gavo ne vienos mokyklos vadovas.

„Vadovai patys jau nebesupranta, kas yra priedas, kas yra priemoka, kas yra premija. Dėl tų sąvokų nesupratimo ir įstatymų neskaitymo iki galo ir išėjo tokios permokos“, – teigė Zarasų rajono savivaldybės kontrolierė Irma Maldauskienė.

Mokytojai kalba bijantys viešai pasakoti, kad savivaldybės atstovai žodžiu užsiminė, jog jei mokyklos negrąžina pinigų, iš savo kišenės premijas turi grąžinti direktoriai arba patys pedagogai. Savivaldybės kontrolieriai sako patikrinę 21 savivaldybės įstaigos finansinę veiklą ir tik 5 nerado pažeidimų.

„Mokinio krepšelis turi būti naudojamas pagal tesis aktus – mokinio reikmėms, mokytojų atlyginimui, vadovėliams, o ne neteisėtai išmokėtoms priemokoms. Jos turi grįžti į valstybės biudžetą“, – sakė I. Maldauskienė.

Švietimo profesinių sąjungos siūlo valdžiai pirmiau kaltųjų ieškoti tarp savų, kurie laiku nepastebėjo, kas vyko prieš 9 mėnesius. Esą patys galėjo patarti, kokiais įstatymais vadovautis, skatinant mokytojus.

„Ar savivaldybė ėmėsi pakankamai priemonių, ar kontroliavo tuos vadovus, ar buvo, atliekant auditą, analizuojamos veikiančios ir dar galiojančios kolektyvinės sutartys, kuriose leista mokėti didesnes nei 30 proc. priemokas“, – kalbėjo Švietimo darbuotojų profsąjungos pirmininkas Andrius Navickas.

Zarasų savivaldybės administracijos direktorius sutinka, kad pernai keitėsi nemažai įstatymų ir galėjo būti neaišku, kuriuo vadovautis. Jis ramina, kad kontrolierių išvados tik rekomendacinės.       

„Ten yra akivaizdus finansinės tvarkos pažeidimas. Ir dabar yra kontrolierių rekomendacija. Reikia labai gerai įsidėmėti, kad tai yra rekomendacinio pobūdžio išvados. Šiuo atveju, aišku, gal labiau sudrausminimui. Metai iš metų, kaip žinote, ten viešųjų privačiųjų interesų – visko ten būta“, – pasakojo Zarasų rajono savivaldybės administracijos direktorius Benjaminas Sakalauskas.

Nors savivaldybės komisija išvadas, kaip baus mokyklų vadovus, turėtų skelbti spalio pradžioje, administracijos direktorius žada nereikalausiantis, kad mokyklų vadovai ir mokytojai kalėdines premijas ir pernykščius priedus grąžintų iš savo kišenės.

Populiariausi

Šeškinės poliklinika
6

Lietuvoje

2021.03.03 17:46

Vilniaus vicemerė: STT sulaikė Vilniaus miesto klinikinės ligoninės, Šeškinės poliklinikos vadovus, kelis šių įstaigų darbuotojus

žiniasklaida: sulaikyta apie 17 gydymo įstaigų vadovų, gydytojų, techninių darbuotojų; atnaujinta 21.14
6