Lietuvoje

2018.09.15 20:00

Reidas rekreacinėse zonose: pradėti 38 tyrimai dėl pastatų, kurių ten neturėtų būti

Zinaida Paškevičienė, Giedrius Vitkauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.09.15 20:00

Miškų tarnyba tikrina, kaip miško savininkai įgyvendina miškotvarkos projektus – ar visi numatyti projekte objektai stovi teisėtai. Gyventojai piktnaudžiauja ir vaizdingose vietovėse prie ežerų stato pastatus, kurių ten neturėtų būti. Tarnyba, jau  patikrinusi  beveik 200 miškuose įrengtų rekreacinių zonų, dėl kas penktos pradėjo tyrimą.

Miškų tarnybos pareigūnai lankėsi Molėtų rajone esančioje privačioje poilsiavietėje. 2014 m., pagal miškotvarkos projektą, rekreacinės paskirties miško žemėje buvo numatyti miško kirtimai, 3 pavėsinės, laužavietė. Tačiau dabar ten atvykusius pareigūnus pasitiko visai kitoks vaizdas.

„Pastatyti gyvenamieji namai. Poilsiniai namai apiforminti kaip pavėsinės. Pagal projektą buvo galima pastatyti tik pavėsines“, – sakė  Valstybinės miškų tarnybos Miškų kontrolės skyriaus vyr. specialistas Rytis Zizas.

Pareigūnai abejoja, ar pavėsinė gali turėti keturias sienas ir atrodyti kaip namelis, tačiau  detaliau išaiškinti, kas yra pavėsinė, kreipsis į Teritorijų planavimo ir statybų inspekciją. Nusprendėme šios tarnybos darbuotojams parodyti paežerėje išdygusių statinių nuotraukas. Pasak jų, dėl šių statinių inspekcija taip pat pradėjo tyrimą.

„Gali būti nesudėtingas statinys, gali būti visuomeninės paskirties statinys, bet tai nėra inžinerinis statinys, kaip jūs turite galvoje, pavėsinė ar stoginė“, – teigė Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos specialistas Ramūnas Šablauskas.

Bebrusų ežero pakrantėje Molėtų rajone už europinės lėšas įrengta rekreacinė zona aptverta tvora. Pasak miškų tarnybos vadovo, miško paskirties žemėje, rekreacinė zonoje, gali būti įrengti takai pasivaikščioti, žaidimų aikštelės, pavėsinės, tačiau čia stovi kilnojamieji vagonėliai.

„Statiniai miško žemėje galimi tiktai susiję su miškų ūkio veikla. Šitoje vietoje matome ir susijusių, ir suprojektuotų  miškotvarkos projekto statinių, ir greičiausiai neteisėtų – vagonėliai, kilnojamieji statiniai greičiausiai nesusiję“, – kalbėjo Valstybinės miškų tarnybos direktorius Paulius Zolubas.

Miškų tarnybos darbuotojai jau patikrino beveik 200 miškuose įrengtų rekreacinių zonų, pradėti 38 tyrimai.

Pasak aplinkos viceministro Martyno Norbuto, padidinus baudas už žalą gamtai padidėjo ir galimų pažeidėjų pasipriešinimas. Tikimąsi, kad perdavus kontrolės funkcijas į Aplinkos departamentą ji bus efektyvesnė. 

„Bus mažiau laiko sugaištama duomenims gauti, nes visi pareigūnai jau bus vienoje institucijoje. Pertvarka iš esmės leidžia sutaupyti laiką ir padaryti kontrolę efektyvesnę“, – sakė M. Norbutas.

Tikimąsi pradėtus tyrimus baigti per mėnesį. Už tokius pažeidimus gresia administracinė bauda arba gali tekti statinius nugriauti.