Lietuvoje

2018.09.14 22:17

Stringa ligoninių vadovų rotacija

Sveikatos apsaugos ministerija siekia iš Panevėžio ligoninės vadovo konkursą laimėjusio Arvydo Skorupsko prisiteisti valstybei padarytą žalą – 22 tūkst. eurų.  Žala galėjo būti padaryta už netinkamai pirktą medicinos įrangą. Ministerija dėl to nori pradėti ikiteisminį tyrimą, tačiau jei Specialiųjų tyrimų tarnyba tyrimo nesiims, A. Skorupskas gaus direktoriaus postą. Pats A. Skorupskas teigė esąs nekaltas ir nesupranta, kodėl buvę įtarimai dabar turėtų kišti koją. Ministerija dar laukia atsakymų iš tarnybų ir dėl kitų įstaigų vadovų. Kitoms ligoninėms turintys vadovauti žmonės mažiau, bet taip pat galbūt yra nusižengę etikai.

Buvusį Panevėžio ligoninės vadovą Ivaną Dorošą, nuteistą dėl kurstymo piktnaudžiauti tarnybine padėtimi ir suklastoti dokumentus, netrukus turi pakeisti kitas. Konkursą laimėjo A. Skorupskas, iki šiol dirbęs priklausomybės ligų centre, dar anksčiau patarinėjęs tuomečiam sveikatos ministrui Vyteniui Andriukaičiui.

Dabartinė ministerijos valdžia neskuba laimėtojo skirti ligoninės vadovu. Net paprašė prokurorų imtis veiksmų dėl dar 2012 m, iškilusios istorijos.

A. Skorupskas savo galimai neteisėtu veikimu padarė valstybei apie 22 tūkst. eurų žalos, tačiau dėl savo veiksmų nubaustas nebuvo jokia tvarka, jo galimybės dalyvauti konkursuose į ligoninių vadovų pareigas neapribotos.

Ministerija prašė prokurorų galimą valstybei padarytą žalą išieškoti. Taip pat išsiaiškinti, kodėl A. Skorupsko praeitis nebuvo žinoma atrankos komisijai. Prokurorų kreipimąsi gavusi STT nerado korupcijos požymių. Ministerija nepasiduoda – pateikė tarnybai papildomų duomenų ir tikisi, kad A. Skorupskas bus tiriamas.

„Gal tarnyba neturėjo kai kurių duomenų – atidavėm, lauksim vertinimų, o tada aš vertinsiu. Jeigu niekas nematys jokių pažeidimų, supraskit, teisiškai neturėsiu kitų galimybių, tik skirti žmogų į pareigas“, – sakė sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Istoriją prisimena ir tada Sveikatos komitete dirbę Seimo nariai. Esą Vilniaus klinikinėje ligoninėje dirbdamas A. Skorupskas užsakė ortopedinę įrangą iš įmonės, kur pats taip pat dirbo. Šis M. Skorupsko klausimas keltas ir per interpeliaciją Vyteniui Andriukaičiui. V. Andriukaitis gynė savo patarėją – A. Skorupskas ir dabar kartoja – nusikaltimo nebuvo, ir tai gali įrodyti ne viena pažyma.

„Žalos fakto nėra nustatyta ir kai bando įrodinėti, ten ne tokia istorija. Turėčiau ilgai pasakoti ir rodyti dokumentus, kad jūs suprastumėt, apie ką mes šnekam“, – kalbėjo kandidatas į Panevėžio ligoninės vadovo postą A. Skorupskas.

„Atsimenu, kai kolega A. Skorupskas paskirtas patarėju, iškilo viešumoje informacija, kad jis dirbamas chirurgu ir iš poliklinikos rašė ortopedines priemones žmonėms iš tos kompanijos, kur pats dirbo chirurgu. Tos priemonės pripažintos kaip žala valstybei“, – pasakojo Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys Antanas Matulas.

Šiomis dienomis turi paaiškėti STT sprendimas dėl A. Skorupsko – pagal tai ministras ir spręs, ar skirti jį ligoninės vadovu.

Rasti vadovus ir kitoms gydymo įstaigoms ministerijai nelengva. Į Šiaulių ligoninės vadovo postą turėtų sėsti Šaulių ligonių kasų direktorius Remigijus Mažeika. Tačiau, pagal tarnybinės etikos komisijos nuomonę, ligonių kasų direktorius į šias pareigas gali pereiti tik po metų. Be to, LRT šaltinių žiniomis, viena atrankos komisijos narė kandidatams uždavė porą klausimų, į kuriuos atsakymus galėjo žinoti tik ligonių kasoje dirbantis žmogus.

„Pažįstamas esu su daug kuo ir su dalyviais, kurie dalyvavo konkurse. Manau, kad aš galiu, nesu steigėjas šitos įstaigos, neturėtų trukdyt“, – sakė kandidatas į Šiaulių ligoninės vadovo postą Remigijus Mažeika.

Ligonių kasos kontroliuoja ligoninių finansavimą. R. Mažeikai būnant ligonių kasų vadovu, Šiaulių ligoninei vadovavęs Petras Simonavičius gaudavo didžiausią algą iš visų gydymo įstaigų vadovų, nors pati ligoninė esą skendo skolose. P. Simonavičius šiemet teistas už kyšio paėmimą. 

„Mes irgi kalbamės su teisininkais, išaiškinimai skiriasi. Vieni sako, kad konflikto nėra, yra tik tam tikrų sprendimų dėl nusišalinimo dėl tam tikrų procedūrų“, – kalbėjo sveikatos apsaugos ministras A. Veryga.

Dar vienas galvosūkis ministerijai – Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės vadovas. Konkursą laimėjo sostinės Karoliniškių poliklinikos direktorė Jelena Kutkauskienė. Jai jau anksčiau teko aiškintis dėl interesų konflikto. Esą poliklinika nuolat perka prekes ir paslaugas iš įmonės „Limeta“, kuriai vadovauja poliklinikos vadovės sutuoktinis.

J. Kutkauskienė to neneigia, bet pabrėžia, kad viską deklaravo, sutartis pasirašinėdavo ne pati – nuo klausimų nusišalindavo. Vis dėlto Tarnybinės etikos komisija tyrimą pradėjo – aiškinsis, ar poliklinikoje sprendimai dėl viešųjų pirkimų buvo priimami skaidriai ir pagal įstatymus.