Lietuvoje

2013.08.01 12:47

D. Mikutienė ragina apriboti energinių produktų pardavimą vaikams

ELTA 2013.08.01 12:47

Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Dangutė Mikutienė mano, kad šiuo metu galiojančiuose įstatymuose būtina apibrėžti energinio produkto sąvoką ir, remiantis moksliniu rizikos vertinimu, numatyti apribojimus parduoti tokius produktus jautrioms vartotojų grupėms, pavyzdžiui, vaikams iki 18 metų.

Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Dangutė Mikutienė mano, kad šiuo metu galiojančiuose įstatymuose būtina apibrėžti energinio produkto sąvoką ir, remiantis moksliniu rizikos vertinimu, numatyti apribojimus parduoti tokius produktus jautrioms vartotojų grupėms, pavyzdžiui, vaikams iki 18 metų.

Parlamentarės teigimu, taip pat turėtų būti apsvarstyti galimi didžiausi ir mažiausi veikliųjų medžiagų kiekiai ir vitaminų naudojimas tokiuose produktuose, kiti efektyviai kontrolei ir reguliacijai būtini klausimai.

„Būtina teikti Maisto įstatymo pakeitimo projektą ne tik dėl energinių gėrimų, bet ir dėl kitų energinių maisto produktų, kuriuose yra didelis kofeino ir kitų stimuliuojančių ir tonizuojančių medžiagų kiekis“, – sako D. Mikutienė.

Jos iniciatyva Valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje vyko atsakingų institucijų atstovų susitikimas, kuriame svarstytos techninės ir teisinės galimybės riboti prekybą energiniais gėrimais ir kitais produktais. Prašymą apsvarstyti galimybes riboti prekybą minėtais produktais yra išsakiusi Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus tarnyba. Susitikime dalyvavo Sveikatos apsaugos ministerijos, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos ir Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto specialistai.

Susitikimo dalyvius pasveikinęs Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius Jonas Milius padėkojo Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkei už aktyvų ir konstruktyvų bendradarbiavimą vartotojams svarbiais klausimais.

„Siekiant apsaugoti vaikų sveikatą ir kylančius klausimus išspręsti optimaliausiu būdu, būtinos visų institucijų pastangos“, – sakė J. Milius.

D. Mikutienė apgailestavo, kad vis dar pasitaiko atvejų, kai verslas ieško spragų, kaip apeiti įstatymus, o ne būdų, kaip jų laikytis. „Džiugu, kad pavyko išjudinti diskusiją apie būtinas įstatymų pataisas norint griežčiau reguliuoti prekybą energiniais gėrimais ir kitais produktais. Juk yra žinoma, kad tokie produktai kenksmingi vaikų sveikatai, tačiau trūksta aiškių įstatymo nuostatų“, – pabrėžė D. Mikutienė.

Susitikimo metu pristatyta ir šalies rinkoje pasirodžiusi naujiena – energiniai saldainiai. Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto specialistų atlikto rizikos vertinimo duomenimis, vaikui suvalgius vienoje pakuotėje esančius saldainius (16 vnt.), didžiausia leistina kofeino koncentracija būtų viršijama daugiau kaip 4 kartus. Dėl prekybos šiais produktais į tarnybą jau kreipėsi sunerimę bei nepatenkinti tėvai.

Energinių gėrimų vartojimo klausimai intensyviai svarstomi ir Europos maisto saugos tarnybos (EFSA) mokslininkų darbo grupėje. Tikimasi, kad oficialias mokslines rekomendacijas EFSA paskelbs dar šių metų pabaigoje.