Lietuvoje

2018.09.13 16:06

Po pateikimo pritarta R. Karbauskio amnestijos projektui, nors klausimų dėl lygybės išlieka

Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2018.09.13 16:06

Ant parlamentų stalų ketvirtadienį gulė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininko Ramūno Karbauskio pateiktas įstatymo dėl amnestijos projektas. Juo siūloma nuo įkalinimo bausmės atleisti moteris, nubaustas laisvės atėmimo bausme iki 6 metų ir turinčias nepilnamečių vaikų ar besilaukančias, taip pat iki 3 metų bausme nuteistus asmenis, vyresnius nei 65 metų bei nepilnamečius.

Seimo Teisės departamentas išvadose dėl įstatymo nurodo, kad jis prieštarauja Konstitucijai, nes nėra užtikrinama asmenų lygybė. Lygių galimybių kontrolierė Agneta Skardžiuvienė portalui LRT.lt anksčiau taip pat yra sakiusi, kad toks įstatymas sudaro galimybes diskriminacijai lyties pagrindu.

„Mūsų nuomone, bet koks žmogaus teisių bei galimybių apribojimas bei privilegijų teikimas turi būti objektyviai pateisinamas, pagrįstas teisėtu tikslu, o priemonės šiam tikslui pasiekti turi būti tinkamos, būtinos ir proporcingos.

Galima numanyti, kad įstatymo projekte siūlomu reglamentavimu, kai laisvės atėmimo bausmės sumažinimą siūloma nustatyti tik tam tikroms socialinėms grupėms, galimai siekiama apsaugoti socialiai pažeidžiamas grupes.

Bet tokiu atveju sunku paaiškinti, kodėl tik moterys, auginančios vaiką iki 18 metų, priešingai nei vyrai, auginantys vaiką iki 18 metų, įgyją prioritetinę teisę būti atleistos nuo laisvės atėmimo bausmės“, – siūlomą įstatymą dėl amnestijos anksčiau komentavo A. Skardžiuvienė.

Palygino su ankstesnėmis amnestijomis

Įstatymą pateikdamas Seimui R. Karbauskis kalbėjo, kad amnestijos akto išleidimo teise Lietuvos Seimai naudojosi septynis kartus.

„Šitas projektas turėtų tris klausimus spręsti: motinos, turinčios vaikų ar besilaukiančos, išėjusios į laisvę galės rūpintis savo vaikais, amnestija pagerins pagyvenusių žmonių ir negalią turinčių kalinių gyvenimą, taip pat tikimasi, kad nepilnamečiai nuteistieji galės greičiau integruotis į visuomenę“, – kalbėjo R. Karbauskis. Anot jo, neigiamų pasekmių šis projektas neatneš.

Konservatorė Agnė Bilotaitė kalbėjo, kad 2002 metais, kai buvo pritaikyta amnestija, nuteistųjų sumažėjo 39 proc., tačiau laisvės atėmimo įstaigos netrukus vėl prisipildė 32 proc. nuteistųjų, kurių dauguma buvo tie patys amnestuoti žmonės.

„Kaip manote, ar taip neatsitiks? Ar tos problemos bus sprendžiamos?“ – klausė ji. Politikė taip pat klausė, ar probacijos tarnyba turės resursų pasirūpinti visais į laisvę paleistais nuteistaisiais.

A. Bilotaitė, E. Genio/LRT nuotr.

„Teisingumo ministerija teigia, kad probacijos tarnyba bus pajėgi  taikyti amnestuotiesiems probaciją. Kitas dalykas, šiandien pasakyti, kuris paleistas žmogus bus linkęs į nusikaltimą, pasakyti labai sunku“, – sakė įstatymo teikėjas, siūlydamas pažvelgti į paleistinų žmonių kategorijas, nes esą jos turi mažiausią tikimybę grįžti į įkalinimo įstaigas.

Taip pat konservatorė Gintarė Skaistė klausė, kaip R. Karbauskis reaguoja į teisininkų išvadas, kad projektas pažeidžia lygiateisiškumo principą ir ar ketinama dėl to ką nors daryti.

„Valstiečių“ vedlys teigė, kad į teisininkų išvadas bus atsižvelgta, bet tikino, kad rengiant šį projektą buvo atsižvelgiama į anksčiau priimtus amnestijos projektus.

„Mus nustebino, kad yra tos abejonės, kurių anksčiau nebuvo“, – sakė jis.

Socialdemokratas Algirdas Sysas taip pat klausė apie lygiateisiškumo principą, bet R. Karbauskis tik pakartojo, kad jį stebina tai, jog ankstesnėse amnestijose tokių pastabų nebuvo, bet atsirado dabar.

„Šitas projektas ruoštas remiantis ankstesnių amnestijų vertinimas. Galiu nuraminti, kad jei atsiras kažkas, kas kreipiasi į Konstitucinį Teismą, Konstitucinis Teismas viską išaiškins, atsakys. Aš abejoju, ar čia būtų pagrindas kreiptis, nes tada būtų klausimas, o kaip atsitiko praeitus septynis kartus“, – dėstė LVŽS lyderis.

Po pateikimo balsų dauguma amnestijos projektui buvo pritarta. Už pasisakė 64 parlamentarai, prieš 4, o 25 susilaikė. Toliau pasiūlymas bus svarstomas komitetuose, vėliau jis bus grąžinamas į plenarinių posėdžių salę. Prieš įstatymo projektą pasisakė konservatoriai Gabrielius Landsbergis, Jurgis Razma, Vytautas Kernagis, Algis Strelčiūnas.

Po balsavimo kritiką R. Karbauskio projektui išsakė konservatorius Sergejus Jovaiša, kalbėdamas, kad gailestingumas turi būti lygus lygiateisiškumui.

„Šitas projektas nėra visiškai vykęs. Yra racionalus grūdas, bet reikėtų visiems suteikti amnestijos galimybę ar nuimti po 100 dienų, ar po metus nuo bausmės, aišku, išskyrus sunkius nusikaltėlius“, – kalbėjo S. Jovaiša.