Lietuvoje

2018.09.18 11:10

M. Vainiutės teikime į Seimo kontrolierius opozicija įžvelgia korupciją, bet S. Skvernelis ją giria

Modesta Gaučaitė, LRT.lt2018.09.18 11:10

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis ketvirtadienį paskelbė ketinantis į Seimo kontrolierius teikti buvusios teisingumo ministrės Mildos Vainiutės kandidatūrą. Tiesa, dėl tokios kandidatūros kyla klausimų. Seimo opozicijai kliūva tai, kad ji buvo viena iš ekspertų, teigiamai vertinusių valdančiųjų pateiktas partijų finansavimo įstatymo pataisas, tiesiogiai naudingas ją į ministrus delegavusiems „valstiečių“ partneriams „socialdarbiečiams“. Tačiau premjeras Saulius Skvernelis buvusiai ministrei negailėjo gerų žodžių.

Įvertino jos patirtį

Parlamento vadovo atstovė Karolina Frolovienė portalui LRT.lt sakė, kad svarstant teikti M. Vainiutės kandidatūrą atsižvelgta į jos turimą patirtį. Jei būtų paskirta, ji tirtų savivaldybių institucijų ir įstaigų pareigūnų veiklą.

„Ji yra teisės profesionalė, ekspertė ir yra žinoma dėl viešojo administravimo gebėjimų, turi ilgametę patirtį. Toks pasirinkimas atrodė paprastas ir teisingas“, – sakė K. Frolovienė, pridurdama, kad tokioje pozicijoje yra vertinamos žinios ir patirtis, kurių esą M. Vainiutei netrūksta.

Šiuo metu Seimo kontrolieriaus pareigas, iki bus paskirtas naujasis Seimo kontrolierius, eina Raimondas Šukys. Jo penkerių metų kadencija baigėsi 2018 m. balandžio 23 d.

Vertino įstatymo pataisas

Antradienį parlamente buvo svarstomos partijų finansavimo įstatymo pataisos. Jos naudingos Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) partneriams „socialdarbiečiams“, nes jas priėmus valstybės finansavimą gautų ir rinkimuose nedalyvavusios partijos. Būtent tokia yra pavasarį susikūrusi Lietuvos socialdemokratų darbo partija.

M. Vainiutė valdančiųjų buvo pasirinkta kaip viena iš nepriklausomų ekspertų, kurie vertino šias pataisas. Apie tai posėdyje, vykusiame antradienį, kalbėjo konservatorė Gintarė Skaistė.

„O žiūrim, kas tie nepriklausomi ekspertai? Vienas iš dviejų – Milda Vainiutė, ministrė, kuri buvo deleguota partijos, gaunančios didžiausią finansinę naudą iš šio įstatymo. Tai atrodo ypatingai keistai“, – sakė G. Skaistė.

G. Skaistė, E. Genio/LRT nuotr. 

A. Armonaitė: „Paskyrimas kvepia piktnaudžiavimu“

Apie tokį Seimo pirmininko sprendimą socialiniame tinkle pasisakė liberalė Aušrinė Armonaitė. Ji rašė, kad Seimo kontrolierius yra tas asmuo, kuris turi Lietuvoje ginti žmogaus teises ir laisves, ginti žmones nuo pareigūnų piktnaudžiavimo ir biurokratizmo.

„O dabar spėkite, kas buvo ,,nepriklausomas ekspertas", teikęs išvadą dėl partijų finansavimo taisyklių keitimo? Taip, Milda Vainiutė buvo ta, kuri pateikė palankią išvadą įstatymo projektui, kuris dviem valdžios partijoms numato keliomis dešimtimis tūkstančių eurų didesnį finansavimą, apiplėšiant opozicines.

Tas įstatymo projektas taip pat sako, kad parlamentinei partijai nereikia dalyvauti rinkimuose – suprask, nauja „socdemų“ partija, kuri rinkimuose nedalyvavo, irgi turi gauti finansavimą.

Ar man vienai atrodo, kad čia postu atsidėkojama už palankią išvadą? Ir kaip dabar tikėtis, kad M. Vainiutė gins žmones nuo piktnaudžiavimo, kai vien pats skyrimas kvepia būtent piktnaudžiavimu?“ – rašė A. Armonaitė.

A. Armonaitė, E. Genio/LRT nuotr.

E. Gentvilas: „Dar vienas politinės korupcijos atvejis“

Liberalų sąjūdžio lyderis Eugenijus Gentvilas paklaustas, apie planuojamą M. Vainiutės teikimą į Seimo kontrolierius sakė: „Girdėjau, kad į Seimo kontrolieriaus vietą siūlo beviltišką eksministrę Mildą Vainiutę.“

Politikas kalbėjo, tokiu teikimu M. Vainiutei yra atsilyginama už teisingą ekspertinę išvadą, kad būtų „apiplėšta maršalo Oleko kariuomenė ir pamaitinta feldmaršalo Kirkilo kariuomenė“.

„Tai yra dar vienas politinės korupcijos pavyzdys, kai duodi mums reikalingą išvadą dėl partijų finansavimo, kuris, manau, neįsigalios, nes arba prezidentė vetuos, arba Konstitucinis Teismas nubrauks, bet M. Vainiutei bus suteikta iš biudžeto gera algelė“, – komentavo E. Gentvilas.

Anot jo, pagal turimą kompetenciją M. Vainiutė nėra pajėgi būti Seimo kontroliere. Dėl galutinio jos paskyrimo turės balsuoti Seimas, bet E. Gentvilas jau dabar teigė, kad ji negaus nė vieno Liberalų sąjūdžio frakcijos nario balso.

E. Gentvilas, E. Genio/LRT nuotr.

Premjeras M. Vainiutę gyrė

Apie siūlomą M. Vainiutės kandidatūrą E. Gentvilas Seime vykusios vyriausybės valandos metu paklausė premjero Sauliaus Skvernelio.

„Ar ji tinkama tokiai pozicijai? Ar ji, buvusi socialdemokratų ministrė, šiandien tampa tokia tinkama valstiečiams-žaliesiems, kad jie ją sodina į tokią patogią kėdę, kur ji vėl galės nieko nedirbti?“ – ministro pirmininko klausė E. Gentvilas.

Premjeras jam atsakydamas, kalbėjo, kad M. Vainiutė, būdama ministre, dirbo sąžiningai, pagal išgales.

„Tai, ką mes šiandien matome, kokios yra problemos, tai ir ministrės dėka tos problemos ne tik iškilo, bet ir yra pradėtos spręsti. Aš apie konstitucinės teisės profesorę Mildą Vainiutę, kaip teisininkę, turiu pačią aukščiausią nuomonę.

Taip pat, kaip apie žmogų, jos asmenines, dalykines savybes ir manau, kad pozicija, kurią siūlo Seimo pirmininkas, nėra nei šilta, nei patogi, o labai atsakinga, reikalaujanti didelių kompetencijų, gerų teisinių žinių ir manau, kad jei ji bus patvirtinta, bus puiki Seimo kontrolierė“, – teigė premjeras S. Skvernelis.

Saulius Skvernelis, E. Genio/LRT nuotr.

Iš posto išvertė skandalas

Portalas LRT.lt primena, kad M. Vainiutė ministrės posto atsisakė kovo pradžioje. Tokį sprendimą ji priėmė kilusio skandalo. Metų pradžioje premjero patarėjas Skirmantas Malinauskas kartu su tuomete Teisingumo ministerijos auditore Rasa Kazėniene surengė spaudos konferenciją, kurios metu kalbėjo apie tai, kad M. Vainiutė nesuvaldo situacijos.

Kalbėta, kad ministerijoje sprendimus priima ne daugiau nei metus jai vadovavusi ministrė, bet jos pavaduotojas Raimondas Bakšys. Taip pat teigta, kad R. Bakšys abejojo R. Kazėnienės kompetencija ir siūlė jai trauktis iš pareigų ministerijoje. R. Kazėnienė tuomet prabilo apie tai, kad yra persekiojama.

Viceministras visus jam mestus kaltinimus neigė, tačiau netrukus paskelbė paliekantis pareigas. Po paros, susitikusi su premjeru, apie pasitraukimą paskelbė ir M. Vainiutė. Vėliau teisingumo ministru paskirtas Elvinas Jankevičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt