Lietuvoje

2018.09.13 10:55

Vienijasi kovai su dezinformacija: pristatyta iniciatyva „Demaskuok.lt“

LRT.lt2018.09.13 10:55

Ketvirtadienį pirmą kartą oficialiai pristatoma iniciatyva Demaskuok.lt. Kovai su dezinformacija viešojoje erdvėje jungiasi pagrindinės Lietuvos žiniasklaidos priemonės: LRT, DELFI, LNK, „Verslo žinios“, „Žinių radijas“, Lrytas.lt, Laisvės TV, taip pat visuomenės ir valstybės atstovai.

Demaskuok.lt – nacionalinė iniciatyva, vienijanti žiniasklaidą, visuomenę ir valstybę kovai su dezinformacija esamu laiku, naudojant moderniausias technologijas. Tai pirmasis toks atvejis ne tik Lietuvoje, bet galimai ir pasaulyje. Pasitelkusi unikaliais algoritmais paremtus įrankius žiniasklaida gali greičiau ir efektyviau reaguoti į pasirodžiusią dezinformaciją bei ją demaskuoti, teigiama pranešime.

Vienas pamatinių iniciatyvos tikslų – pritraukti ir vienyti kuo įvairesnių sričių žinovus – vadinamuosius elfus. Jie – įvairių sričių profesionalai, nuo socialinių, humanitarinių, tiksliųjų̨ mokslų specialistų iki žiniasklaidos, verslo ar pramogų pasaulio atstovų. Savanoriškai veikiantys ir patriotiškai nusiteikę Lietuvos elfai seka ir analizuoja priešiškas melagingas naujienas ir gali bet kuriuo paros metu itin greitai padėti žiniasklaidai demaskuoti dezinformaciją ir užkirsti kelią jos plitimui.

E. Blaževič/LRT nuotr.

Rytų Europos studijų centro direktoriaus Lino Kojalos teigimu, kova su dezinformacija yra ir svarbi, ir be galo sudėtinga užduotis, nes žinių srautai šiandien yra sunkiai aprėpiami. „Jei Lietuvoje apie šią grėsmę kalbama jau seniai, tai pastaraisiais metais apie šią bėdą, jos keliamą pavojų demokratijai, rinkimų procesui, konstatavo ir Vakarų Europa bei JAV. Visgi būtent mūsų geopolitinė situacija įpareigoja būti pirmose gretose kuriant iniciatyvas, kurios padėtų šią problemą spręsti efektyviau.“ Eksperto teigimu, „Demaskuok.lt siūlo platformą, kurioje yra galimybės ne tik suvokti tą aprėptį, bet ir efektyviai reaguoti į pačias aktualiausias, potencialiai didžiausią neigiamą poveikį turėsiančias naujienas. Smagu, kad prie to prisideda tiek daug žiniasklaidos kompanijų, o taip pat pilietinė visuomenė – skirtingų sričių specialistų būrimasis bei veikla kartu, ko gero, yra vienintelis kelias. Tuo tikrai galime sudominti ir savo partnerius, kurie kol kas atsakymų, kaip efektyviai kovoti su dezinformacija, neturi.“

Vystant Demaskuok.lt iniciatyvą jau prisidėjo daugiau nei 40 įvairių sričių ekspertų, dalyvauja daugiau nei 30 Lietuvos elfų.

Demaskuok.lt bendradarbiauja su Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamentu (STRATCOM), LR Vyriausybės kanceliarijos Grėsmių valdymo ir krizių prevencijos biuru, Lietuvos šaulių sąjunga ir VšĮ „Res Publica“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.