Lietuvoje

2018.09.13 12:33

Po prašymo nušalinti teisėjus – pertrauka „MG Baltic“ byloje

Modesta Gaučaitė, LRT.lt2018.09.13 12:33

Ketvirtadienį Vilniaus apygardos teisme tęsėsi „MG Baltic“ politinės korupcijos bylos nagrinėjimas. Teisėjų kolegija posėdyje planavo peržiūrėti teisėsaugos užfiksuotus vaizdo įrašus ir pradėti klausytis kriminalinės žvalgybos pareigūnų įrašytų kaltinamųjų pokalbių, bet su vieša peržiūra nesutiko kaltinamųjų advokatai. Vėliau teisėjai  pranešė, kad argumentų, kuriuos išsakė advokatai, yra daug, todėl pertrauka paskelbta iki kito posėdžio, kuris vyks spalio 3-ąją.

Teismas ketina pradėti specialiųjų tarnybų užfiksuotų įrašų peržiūrą. Pareigūnai įtaria, kad politikai ėmė kyšius ar tarėsi dėl jų su Raimondu Kurlianskiu, o vėliau siūlė ar palaikė koncernui palankias iniciatyvas Seime ir kitose institucijose. Nė vienas iš kaltinamųjų savo kaltės nepripažįsta.

Prašė nušalinti teisėjus

Vos prasidėjus teismo posėdžiui R. Kurlianskio advokatas Giedrius Danėlius ir Eligijaus Masiulio advokatas Mindaugas Bliuvas prašė nušalinti teisėjų kolegiją, sudaryta iš teisėjų Nijolės Žimkienės, Ugniaus Trumpulio ir Jurgitos Kolyčienės. Taip padaryta, kai teisėjai pareiškė, jog teismo posėdžio metu bus peržiūrima teisėsaugos pareigūnų užfiksuota vaizdo medžiaga.

M. Bliuvas kalbėjo, kad teisėjų kolegija nesilaiko nešališkumo principo. Pasak jo, bylą nagrinėjanti teismo kolegija nusprendė įrodymus vertinti neišklausius kaltinamųjų parodymų ir vertinti vaizdo medžiagą, o daugelio liudytojų apklausos tiesiogiai ar netiesiogiai susijusios su surinkta medžiaga.

„Teisėjų kolegija priimdama sprendimą nenurodė nė vieno argumento. Vaizdo ir garso įrašai yra savarankiški šaltiniai ir niekaip negali daryti įtakos klausimų liudytojams buvimui ar nebuvimui“, – kalbėjo M. Bliuvas.

Be to, jis teigė, kad teisėjų kolegija nusprendė vaizdo įrašų peržiūrą pradėti nuo E. Masiulio automobilio patikros metu užfiksuotų vaizdų, kurie, pasak M. Bliuvo, yra užfiksuoti vėliausiai. Jis taip pat sakė, kad kyla retorinis klausimas, kaip šis įrašas susijęs su klausimais liudytojais. 

Pasak jo, užfiksuota medžiaga tai slapti pareigūnų veiksmai, o minimi pareigūnai nėra įtraukti į liudytojų sąrašus. Pats E. Masiulis taip pat sakė, kad jam sunku suvokti, kodėl vaizdo medžiagos peržiūrą norima pradėti nuo įrašo, užfiksuoto jo automobilyje.

„Kokiems liudininkams gali kilti klausimų dėl pareigūnų patekimo į automobilį? Nebent bylai sustiprinti teismas nusprendė kviesti Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnus, nes jie vieninteliai liudytojai, buvę automobilyje“, – sakė E. Masiulis.

Anot jo advokato M. Bliuvo, pradedant vaizdo įrašų peržiūrą nuo įrašų iš E. Masiulio automobilio siekiama sudaryti išankstinę nuomonę visuomenėje, parodant, kaip skaičiuojami pinigai.

Dėl teisėjų nušalinimo pasisakė ir „MG Baltic“ advokatas Linas Belevičius. Prašydamas nušalinimo jis teigė, kad teisėjų kolegijai įtaką gali daryti gerokai anksčiau prezidentės Dalios Grybauskaitės žiniasklaidai duotas interviu, kuriame ji teigė, kad ši byla bus „lakmuso popierėlis“.

Prokuroras Justas Laucius kalbėjo, kad reikalavimai teisėjų kolegijai nusišalinti yra nepagrįsti. Anot jo, teisėjų kolegija parodymų vertinimo tvarką nustatė pasiremdama turimais argumentais.

Vytauto Gapšio advokatas Saulius Juzukonis kalbėjo, kad prašymais nušalinti teisėjų kolegija gynyba nesistengia vilkinti proceso, o siekia tikslumo.

„Vietoje to, kad teismas pakviestų liudytojus, tęstų procesą, jis sukelia chaosą“, – sakė advokatas.

Raimondo Kurlianskio advokatas Simonas Slapšinskas kalbėjo, kad apie 80 proc. teisėsaugos surinktos medžiagos nėra susijusi su kaltinamiesiems inkriminuojama veika, o su kaltinamųjų asmeninio gyvenimo duomenimis. Todėl jis prašė teismo posėdžius daryti uždarus, siekiant apsaugoti kaltinamųjų asmeninių gyvenimų detales.

Teisėjų kolegija padarė posėdžio pertrauką, kurios metu turėjo priimti sprendimą dėl nusišalininimo, tačiau grįžusi po jos paskelbė, kad argumentų, kuriuos išsakė advokatai, yra daug, todėl pertraukiama paskelbiama iki kito posėdžio, kuris vyks spalio 3-ąją.

R. Kurlianskis: „Mane sekė 13 metų“

Teismo posėdžio pertraukos metu R. Kurlianskis žurnalistams teigė, kad studijuojant bylos medžiagą pastebėjo, jog kai kurių liudininkų parodymai esą paremti viešojoje erdvėje pasirodžiusia informacija, o ne „nutikusiais faktais“.

„Kai kurie liudininkai davė parodymus ne pagal faktines aplinkybes, o pagal žiniasklaidoje pasirodžiusią informaciją. Šiuo požiūriu advokatų prašymai turi racijos“, – kalbėjo kaltinamasis.

Paklaustas, kaip mano, ar figuruos teismo turimuose vaizdo įrašuose, R. Kurlianskis sakė, kad pažiūrėjus į Valstybės saugumo departamento pažymą, aišku, kad jis buvo sektas 13 metų.

„Kai kuriuos vaizdo įrašuose figuruosiu“, – sakė R. Kurlianskis. 

Iššūkis teisėjams – atsispirti viešai nuomonei

R. Kurlianskio advokatas G. Danėlius kalbėjo, kad jei teismas dabar peržiūrėtų vaizdo įrašus, pastatytų save į akligatvį, iš kurio negalėtų išeiti.

„Tas vidinis įsitikinimas susiformuotu ir teismas tokiu būdu pademonstruotų aiškią išankstinę nuostatą, kad tie duomenys yra leistini ir priimtini. Gynyba tai iki šiol kvestionuoja. Teisėjų kolegija neturėtų rodyti išankstinės nuostatos dėl tam tikrų įrodymų priimtinumo“, – sakė G. Danėlius.

Pasak jo, teisėjų kolegijai didžiausias iššūkis yra atsispirti ir nepaklusti viešajai nuomonei ir suteikti proceso dalyviams garantijas, kad teismas sąžiningai nagrinėja bylą.

„Teismas kreipėsi į visus kriminalinės žvalgybos subjektus dėl kriminalinės žvalgybos metu surinktų duomenų ir nutarčių pilno išslaptinimo, tačiau be pačių nutarčių ir teikimo toms nutartims išslaptinimo. Tačiau nesulaukęs jokio atsakymo nori pradėti klausyti tuos įrašus“, – sakė R. Kurlianskio advokatas, pridurdamas, kad teisėjų kolegija patiria didelį spaudimą. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.