Naujienų srautas

Lietuvoje2018.09.12 13:14

Paaiškėjo dalį Vilniaus dusinusios smarvės priežastis: kietosios dalelės

15min.lt 2018.09.12 13:14

Antradienio vakarą gaisro židinių po Vilniaus centrą ieškoję ugniagesiai nieko nerado, nes jokio gaisro ir nebuvo. Aiškėja, kad degančios plastmasės dvoką primenantis kvapas buvo pasklidęs po daugelį miesto rajonų dėl padidėjusios kietųjų dalelių koncentracijos ore.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Asta Razmienė 15min trečiadienį paaiškino, kad kietosios dalelės ore yra ne kas kita, kaip automobilių išmetamųjų dujų, padangų trynimosi į asfaltą, dulkių ir kitų teršalų mišinys. Kai jo koncentracija pasiekia tam tikrą lygį, gyventojų uoslei užterštumas tampa juntamas.

Pasak A. Razmienės, antradienį Žirmūnų matavimo stotis registravo, kad kietųjų dalelių koncentracijos rodiklis yra 57. Leistina norma yra 50. Paprastai ji neviršijama ir jokio diskomforto miestiečiai nejaučia.

Kaip jau skelbė 15min, antradienio vakarą pasipylė gyventojų pranešimai apie jaučiamą svilėsių kvapą iš kai kurių konkrečių Vilniaus rajonų – Liepkalnio, Žirmūnų, Rinktinės, Stirnų, Saltoniškių gatvių, Gedimino bei Savanorių prospektų.

Dėl smarvės net buvo kilęs sujudimas pagrindinėje sostinės gatvėje tuo metu posėdžiavusiame Seime – sunerimę parlamentarai svarstė, ar gali tęsti darbą, ar dėl pavojaus apsinuodyti reikia kviesti specialiąsias tarnybas.

Ugniagesiai gelbėtojai iš tiesų buvo atvykę į Seimo rūmus, tačiau nei juose, nei prieigose jokio gaisro nerado ir grįžo į bazę. Tokią pačią nerezultatyvią žvalgybą priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo specialistai atliko per iškvietimą į Savanorių prospektą.

15min atkreipia dėmesį į viešųjų ryšių krizę šiomis aplinkybėmis. Pasirodo, dar vakar Vilniaus m. savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro svetainėje internete patyliukais buvo įdėtas pranešimas „Informuojame apie oro kokybę“, kurį operatyviai parengė visuomenės sveikatos stebėsenos skyriaus specialistė.

Tačiau pranešimas nebuvo perduotas nei žiniasklaidos atstovams, nei operatyvinių tarnybų darbuotojams, todėl atrodė, kad niekas nieko nežino ir negali paaiškinti visuomenei.

„Informuojame, kad šiandien (rugsėjo 11 d.) užfiksuota padidėjusi kietųjų dalelių (KD10) koncentracija Žirmūnuose. Padidintą aplinkos oro užterštumą didmiesčiuose sąlygoja: meteorologinės sąlygos, transporto srautai piko metu bei netinkamai prižiūrimos gatvės“, – rašyta išvakarėse paviešintame pranešime.

Jame pažymima, kad didesnė tikimybė kietosioms dalelėms patekti į plaučius atsiranda kvėpuojant per burną, sportuojant ir dirbant fizinį darbą lauke. Oro taršai jautriausi yra vaikai (ypač iki 5 metų amžiaus), vyresnio amžiaus žmonės, sergantieji kvėpavimo ir kraujotakos sistemos ligomis.

„Esant padidėjusiai oro taršai gyventojams rekomenduojame daugiau laiko praleisti uždarose patalpose, važiuojant automobiliu sandariai uždaryti langus bei atsisakyti fizinio aktyvumo ir fizinio darbo lauke. Kvėpavimo takus galima apsaugoti pridengiant juos kauke“, – skelbė Vilniaus visuomenės sveikatos biuras.

Tuo metu Visuomenės sveikatos centro atstovė A. Razmienė teigė, kad dabar vilniečiams belieka laukti prastesnių orų – teršalus iš atmosferos išsklaido lietus ir stipresnis vėjas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi