Lietuvoje

2018.09.11 18:12

Kovos dėl partijų finansavimo pakeitimo tęsis – iki naujos tvarkos įvedimo liko vienas žingsnis

Gytis Pankūnas, LRT.lt2018.09.11 18:12

Seimas antradienį po svarstymo pritarė naujai partijų finansavimo tvarkai, pagal kurią lėšos partijoms būtų skiriamos ne pagal rinkimuose gautų balsų, o pagal Seime turimų mandatų skaičių. Šios pataisos leistų naujai susikūrusiai Lietuvos socialdemokratų darbo partijai (LSDDP) gauti valstybės dotaciją.  

Po svarstymo įstatymo pataisoms pritarė 62 parlamentarai, 40 iniciatyvos nepalaikė, 7 susilaikė. Iki pakeitimų priėmimo liko vienas žingsnis.

Pagal įstatymo pataisas, partijoms dotacijos būtų skiriamos ne pagal rinkimuose gautų balsų, o pagal parlamente turimų mandatų skaičių. Skirstant lėšas partijoms, būtų eliminuojami Europos Parlamento rinkimų rezultatai, o tautines mažumas atstovaujančioms partijoms asignavimai padidėtų pusantro karto.

Svarstant šias pataisas, socialdemokratas Juozas Olekas siūlė, kad nauja tvarka įsigaliotų nuo 2020 m., tai yra nuo naujų Seimo rinkimų.

„Įstatymas atgal galioti juk negali“, – atkreipė dėmesį opozicijos atstovas.

J. Oleką papiktino, kad, pagal numatomą partijų finansavimo tvarką, asignavimus iš valstybės gautų nuo Lietuvos socialdemokratų partijos atsiskyrę ir valdančiojoje koalicijoje pasilikę politikai, vėliau įkūrę LSDDP. Vis dėlto Seimas šiai socdemo iniciatyvai nepritarė.

Šia tvarka piktinosi ir opozicinio Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Simonas Gentvilas. Anot jo, tai, kad įvedus naują partijų finansavimo tvarką, valdančiųjų gretose likę LSDDP, gaus finansavimą iš valstybės, yra nesąžininga.

„Jūs neturėtumėte imtis tokių trumpalaikių sprendimų kaip šis, kuris yra aiškiai antikonstitucinis, aiškiai amoralus jūsų politinių kolegų atžvilgiu ir tikrai suvelia visą politinę sistemą“, – į valdančiuosius kreipėsi parlamentaras.

Tuo metu „valstiečių“ frakcijos narys Naglis Puteikis palaikė iniciatyvą keisti partijų finansavimo tvarką.

„Leiskite mažoms partijoms pradėti kvėpuoti“, – pažymėjo N. Puteikis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.