Lietuvoje

2018.09.11 19:28

Seime – mūšis dėl partijų finansavimo: įstatymu įteisinama politinė korupcija?

Modesta Gaučaitė, LRT.lt2018.09.11 19:28

Parlamentas antradienį grįžo prie pataisų, kuriomis siekiama keisti politinių partijų finansavimo tvarką. Po svarstymo šiai iniciatyvai Seimas pritarė. Jei įstatymas bus patvirtintas, naujai susikūrusiai socialdemokratų darbo partijai (LSDD) bus skiriama valstybės dotacija, kurios ji iki šiol negavo, nes nedalyvavo rinkimuose.

Šį pasiūlymą siekta priimti dar pavasario sesijoje, tačiau tam kelia užkirto opozicija, paprašiusi ekspertų vertinimo. Pagal naująjį modelį partijoms lėšos būtų skiriamos ne pagal rinkimuose gautų balsų, o pagal Seime turimų mandatų skaičių, būtų eliminuojami Europos Parlamento rinkimų rezultatai, o tautines mažumas atstovaujančioms partijos asignavimai didėtų pusantro karto. 

Kiek gaus pinigų, spręs R. Karbauskis?

Socialdemokratų partijos (LSDP) partijos seniūnas Juozas Olekas siūlo daiktus vadinti tikraisiais vardais. Anot jo, akivaizdu, kad šis įstatymas siūlomas tik dėl naudos vienai partijai – „socialdarbiečiams“. Todėl jis įregistravo pasiūlymą įstatymo projektui, kad ne kas kitas, o Ramūnas Karbauskis nuspręstų, kiek pinigų gaus LSDDP.

„Valstybės biudžeto asignavimo dalis LSDD partijai skiriama pagal atskirą LVŽS pirmininko nustatytą paskaičiavimą ir nurodymą“, – rašoma J. Oleko įregistruotame pasiūlyme. Be to, J. Olekas siūlo įstatyme sąvoką „politinė partija“ pakeisti į „socialdarbiečių“ pavadinimą.

Pats socialdemokratas portalui LRT.lt sakė, kad tokius pasiūlymus registravo, nes akivaizdu, jog šis įstatymas skirtas tik padėti LSDDP. Ši partija susikūrė pavasarį, po to kai socialdemokratams nusprendus trauktis iš koalicijos, dalis jos narių atskilo ir sukūrė naują frakciją.

„Labai aišku, kad įstatymas yra dėl vienos partijos ir tvarka turi būti tokia. Nėra ko visiems muilinti akis ir prisidenginėti kažkuo. Aš siūlau, kad parašytume teisybę žmonėms, kad nereikėtų reikėti kalbėti aplink ar kažką pridenginėti“, – kalbėjo socialdemokratų frakcijos seniūnas. Tokiems jo siūlymams pritarta nebuvo. 

Įstatymas – politinė korupcija?

Liberalų sąjūdžio lyderis Eugenijas Gentvilas kalbėdamas Seimo salėje sakė, kad per savo darbo patirtį matė „visokių nesąmonių“, bet šis pasiūlymas, jo manymu, peržengia tiek konstitucines, tiek teisės požiūrio bei padorumo ribas.

„Matau daug sisteminių trūkumų šitame įstatymo projekte. Visų pirma, Europos Parlamento rinkimai pasidaro nebereikšmingi. Turbūt dėl to, kad LSDDP neplanuoja juose dalyvauti. Turbūt todėl, kad „valstiečių“ balsų skaičius Europos Parlamento rinkimuose yra mažesnis nei savivaldoje ar Seimo rinkimuose gautų balsų skaičius, todėl jiems numušinėja finansavimo vidurkį“, – kalbėjo E. Gentvilas.

Jis taip pat sakė, kad blogai tai, kad vertinamas ne rinkėjų balsų skaičius, skirtas politinėms partijoms, o susidariusių frakcijų dydis. Jis tai pavadino visiška manipuliacija. Pasak jo, pagal dabartinį įstatymą finansavimą gali gauti ir partijos, nepatekusios į parlamentą ar savivaldybių tarybas, o pagal naująjį pasiūlymą to nebeliktų.

„Šis įstatymas parodo, kad rinkėjų nuomone tampa visiškai nesvarbi, balsų skaičius visiškai nesvarbus. Svarbu, kaip tu praktiškai pagal situaciją, gali gauti finansavimą ar negali. Praktiškai gali gauti, nusispjaunant į rinkėjų balsų skaičių“, – kalbėjo E. Gentvilas.

Be to, E. Gentvilas tokio įstatymo priėmimą pavadino politinės korupcijos apraiškomis. Anot jo, tas, kas turi galią priimti įstatymus, biudžeto lėšomis gali nupirkti jam naudingus asmenis. Jis sakė tikintis, kad jei šis įstatymas bus priimtas, jis bus vetuotas prezidentės ir apskųstas Konstituciniam Teismui.

Socialdemokratas Julius Sabatauskas taip pat kalbėjo, kad Konstitucinis Teismas ne kartą pažymėjo, kad priiminėti sprendimus, naudingus konkrečiam subjektui yra akivaizdus prieštaravimas Konstitucijai, lygiateisiškumo principui.

„Dar negirdėtas dalykas, kad rinkimų rezultatus nustatinėtumėm įstatymu. Tai grynai politinės korupcijos įstatymo projektas“, – sakė J. Sabatauskas.

Konservatorius Jurgis Razma sakė, kad svarstant šį įstatymą akivaizdžiai svarstoma politinė korupcija – kokį kyšį duoti LSDDP už „valstiečiams“ išreikštą palaikymą. Pasak jo, rinkėjai savo balsais pasako ne tik kiek politikų išrinkti į savivaldą, Seimą ar Europos Parlamentą, bet ir tai, kokį finansavimą partija gaus. Jo teigimu, tokio įstatymo priėmimas rinkėjų balsus padarytų nesvarbiais.

Klausimus kelia nepriklausomi ekspertai

Konservatorė Gintarė Skaistė priminė, kad Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) vienbalsiai nepritarė tokiam įstatymo projektui. Tačiau, pasak jos, valdantieji nepasidavė ir užsakė „nepriklausomų ekspertų“ vertinimą.

„O žiūrim, kas tie nepriklausomi ekspertai? Vienas iš dviejų – Milda Vainiutė, ministrė, kuri buvo deleguota partijos, gaunančios didžiausią finansinę naudą iš šio įstatymo. Tai atrodo ypatingai keistai“, – sakė G. Skaistė.

Nemano, kad dabartinė situacija sąžininga

„Socialdarbietis“ Juozas Bernatonis kalbėjo, kad šiuo metu galiojantys partijų finansavimo ribojimai nėra tikslingi. Jis klausė, ar demokratija yra tai, kad finansavimą šiuo metu gauna septynios partijos, o kitos 15 – ne.

„Dabar yra vidinis prieštaravimas pačiame įstatyme. Jame kalbama, kad biudžetinis finansavimas partijoms paskirstomas pagal rinkimų rezultatus. Rinkimų rezultatai yra mandatų paskirstymas, o ne balsų. Dabar egzistuojanti sistema nurodoma, kad paskirstoma ne pagal rinkimų rezultatus, o pagal rinkimų procesą“, – sakė J. Bernatonis.

Jis kalbėjo, kad rinkimuose balsuojama už asmenybes, tad natūralu, kad ir LSDDP frakcijos nariai į Seimą pateko gavę rinkėjų balsus. Tiesa, tuo metu jie darbo LSDP partijos nariais.

„Praeitą pusmetį socialdemokratų partija už balsus vienmandatėje apygardoje gavo virš 150 tūkst. eurų, tai reiškia, kad per metus virš 300 tūkst. eurų. Bet jų frakcijoje nėra nė vieno vienmandatininko. Visi vienmandatininkai, kurie surinko tuos balsus, yra mūsų frakcijoje. Paskutinis vienmandatininkas jų frakcijoje buvo Mindaugas Bastys. Todėl tai nėra visiškai teisinga demokratijos požiūriu“, – kalbėjo J. Bernatonis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.