Lietuvoje

2018.09.10 19:19

J. Džiugeliui palikus frakciją, K. Navickas keičia poziciją: prašymo netirti nebuvo

Modesta Gaučaitė, LRT.lt2018.09.10 19:19

Ramūno Karbauskio įrankiu susidorojant su frakcijos nariu Justu Džiugeliu tapęs aplinkos ministras Kęstutis Navickas keičia savo poziciją. Anksčiau sakęs, kad J. Džiugelis jo prašė netirti pakuočių tvarkymo organizacijos, pirmadienį ministras pateikė kiek kitokią versiją.

Po uždaro Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) posėdžio K. Navickas žurnalistams sakė esą J. Džiugelis prašė ne netirti minėtos įmonės, bet kad ją tirtų ne Vilniaus, o regionų Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai.

Kreiptis į teisėsaugą nemato reikalo

Negana to, nors R. Karbauskis teigė, jog arba jis, arba visa frakcija dėl J. Džiugelio kreipsis į prokuratūrą, pats aplinkos ministras teigė tam nematantis reikalo. Neva, jei būtų reikėję kreiptis, tai būtų padaręs pats ministras, iš karto po pokalbio su J. Džiugeliu.

„Prašė, kad ne Vilniaus regioninis aplinkos apsaugos departamentas tirtų pakuočių tvarkymo situaciją, o kitas regioninis padalinys. Kodėl nepaaiškino. Dabar atsirado kita versija – dokumento – kurios aš net negaliu komentuoti, nes mūsų pokalbyje apie dokumentą kalbėta nebuvo, o buvo prašymas, kad ne Vilniaus pareigūnai, o kitos įstaigos pareigūnai tą darytų. Prašymo netirti nebuvo“, – žurnalistams pasakojo K. Navickas, pridurdamas, kad tuo metu ministerijai buvo pavaldūs 8 padaliniai, visi galintys atlikti reikiamą tyrimą.

Jis teigė niekada tokio J. Džiugelio prašymo netraktavęs kaip spaudimo, nes šis nieko negrasino, nesakė nebalsuosiantis tam tikrais klausimais ir pan. K. Navickas teigė J. Džiugelio klausęs, kieno prašymu šis kreipėsi į ministrą, bet „valstietis“ to neatskleidė.

Ministras teigė, kad šiandien sužinojo apie dvi naujas aplinkybes: prieš daugiau nei metus ministerijai rašytą raštą, į kurį pasak Žmogaus teisių komiteto pirmininko Valerijaus Simuliko, nebuvo atsakyta ir Žmogaus teisių komiteto tyrimas.

„Tuo mūsų pokalbis baigėsi. R. Karbauskis apie tai sužinojo rugpjūčio pabaigoje. Aš neatėjau pas R. Karbauskį su tikslu pranešti šią informaciją. Mes kalbėjomės apie rudens sesijos darbus ir tarp daugelio temų papasakojau šį epizodą. Jis reagavo pakankamai emocingai, priėmė tą informaciją“, – sakė K. Navickas.

Ministras kalbėjo, kad šis atvejis išskirtinis, nes J. Džiugelis niekada nedirbo atliekų sektoriuje. Jis teigė įspėjęs Seimo narį, kad tai jautrus klausimas, bet tokio prašymo motyvų J. Džiugelis jam neatskleidė.

Paklaustas, ar jam neatrodo, kad judviejų pokalbį su J. Džiugeliu frakcijos seniūnas naudoja, kaip pretekstą išmesti frakcijos narį, K. Navickas atsakė, kad šis klausimas ne jam, bet paklaustas, kaip jaučiasi dėl to, kad juo pasinaudojo, ministras atsakė: „Normaliai.“

Ministras pripažino „parinkęs ne tuos žodžius“?

Pats J. Džiugelis po frakcijos posėdžio sakė išgirdęs įvairių pastabų. Anot jo, nors kai kurie kolegos ir išgirdo jo argumentus, buvo ir tokių, kurie to nenorėjo.

„Kai kurie kolegos patvirtino melagystes, kurios buvo į mane mestos. Ministras jau ir frakcijos posėdyje pasakė, kad jis panaudojo ne tokį žodyną, atsiėmė savo kaltinimus“, – sakė Seimo narys, pridurdamas, kad artimiausiomis dienomis kreipsis į prokuratūrą dėl šmeižto.

Paklaustas, ar buvo frakcijos narių, kurie išreiškė aiškų jo palaikymą, J. Džiugelis sakė, kad kai kurie kolegos jo argumentus išgirdo.

„Teisinėje valstybėje negalima daryti tokių pareiškimų viešojoje erdvėje, vedinų gandais, kad neva kažkas buvo. Jeigu aš pradėčiau visus gandus komentuoti, tai būtų absurdas.

R. Karbauskis yra toks žmogus, kuris dės visas pastangas, kad pasiektų savo tikslą, dės visas priemones, kaip ir mano atveju. Aš tai vertinu, kaip susidorojimą su manimi“, – sakė J. Džiugelis, besijungiantis prie Mišrios Seimo narių grupės.

J. Džiugelis, E. Genio/LRT nuotr.

Po frakcijos posėdžio paaiškėjo ir tai, kad iš J. Džiugelio atimamos Neįgaliųjų teisių komisijos, kuri buvo sukurta jo iniciatyva, pirmininko pareigos. Neaiški ir pačios komisijos ateitis.

„R. Karbauskis frakcijoje pareiškė, kad Neįgaliųjų teisių komisijos pirmininku būti negaliu. Aš nesigilinau į tuos dalykus (ar komisija liks – Aut.), kai matysiu atitinkamus sprendimus, tada žinosiu“, – sakė J. Džiugelis.

Jis taip pat teigė itin nusivylęs R. Karbauskiu, kuris, kaip sakė J.Džiugelis, kuris gavęs valdžią parodė tikrąjį veidą ir metodus, kuriais dirba.

„Tikiuosi kolegos anksčiau ar vėliau susivoks, kad tai yra grėsmė demokratijai, kai toks žmogus, su tokiais metodais valdo frakciją ir Lietuvą“, – kalbėjo Seimo narys, teigęs, kad bandė net ir po viešo konflikto kalbėtis su R. Karbauskiu, bet šis to atsisakė.

Be to, parlamentaras sakė, kad R. Karbauskis tyčia siekė, kad pats J. Džiugelis pasitrauktų iš frakcijos, nes bijojo balsavimo „valstiečių“ gretose.

Į prokuratūrą kreipsis dviem klausimais

„Valstiečių“ frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis po frakcijos posėdžio žurnalistams sakė, kad J. Džiugelis pradėjo naudoti „konservatoriams būdingą leksiką“. LVŽS lyderis patvirtino, kad jo vadovaujama frakciją dėl J. Džiugelio kreipsis į prokuratūrą.

„Mes neturime kito pasirinkimo. Surinksime visą reikiamą informaciją ir ją pateiksime, o ką nuspręs, tai yra teisėsaugos institucijų reikalas. Tyrimas turėtų atsakyti į klausimą, ar ta informacija, kuria gauna Seimo nariai iš įvairių regionų apie situaciją dėl socialinių įmonių, yra tiesa, ar ne. Tuo turėtų būti suinteresuotas pats J. Džiugelis“, – komentavo R. Karbauskis.

„Valstiečių“ lyderis sakė, kad tiek jis, tiek premjeras Saulius Skvernelis mano, kad daryti įtaką valstybės institucijoms, kreiptis į jas tokiais klausimais, yra nepriimtina. Jis sakė, kad frakcija nenagrinėjo klausimo, kas J. Džiugelio prašė kreiptis į ministrą.

Į prokuratūrą „valstiečiai“ kreipsis dviem klausimais – ar J. Džiugelio prašyme K. Navikui yra nusikaltimo požymių ir ar gaunama informacija apie socialines įmones parodo nusikalstamą veiką.

„Klausimas dėl socialinių įmonių buvo labai aršiai keliamas, kolega J. Džiugelis siūlė jas naikinti. Po to tas klausimas išnyko iš darbotvarkės. Galiu įvardinti keturis Seimo narius, kurie iš skirtingų regionų tą pačią informaciją teikia. Tai reikia ištirti“, – sakė politikas.

Kalbėdamas apie Neįgaliųjų teisių komisiją R. Karbauskis sakė, kad ji parlamente liks, tačiau būti jos pirmininku J. Džiugeliui nebėra galimybių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.