Lietuvoje

2018.09.10 18:15

Kol valdantieji kuria komisijas, opozicija planuoja kreiptis į Konstitucinį Teismą

Modesta Gaučaitė, LRT.lt2018.09.10 18:15

Pirmąjį parlamentinės rudens sesijos posėdį politikai pradėjo apsižodžiavimu. Į posėdį besirenkantys politiniai lyderiai ne tik vardino svarbiausius sesijos darbus, bet ir pažėrė kritikos vieni kitiems. Kol valdantieji ir toliau tikina kursiantys tyrimų komisijas svarbiais klausimais, opozicija planuoja kreipimąsi į Konstitucinį Teismą.

Kreipsis į Konstitucinį Teismą

Didžiausios opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos lyderis Gabrielius Landsbergis prasidedančiai rudens sesijai suteikė „komisijų sesijos“ vardą. Anot jo, turi būti įvertinta, ar komisijos kuriamos svarbiais valstybei klausimais, ar tik siekiant suvesti sąskaitas.

„Pirmiausia, ką valdantieji daro, tai kuria komisijas. Nėra visiškai išgirstas prezidentės kvietimas telktis rimtiems darbams. Manau, kad komisijos, tada, aišku, prezidentės veto atmetimas, kad bet kokia kaina būtų priimti įstatymai, kurie kelia sąmyšį visuomenėje. Matau, kad turėsime priešrinkiminį sezoną“, – kalbėjo G. Landsbergis.

Pasak jo, kadangi premjeras Saulius Skvernelis iki šiol nėra atskleidęs, ar dalyvaus prezidento rinkimuose, daugelis jo teikiamų įstatymų ir iniciatyvų bus vertinamos per rinkimų kampanijos prizmę.

Konservatorių lyderis priminė Konstitucinio Teismo išvadą, kurioje sakoma, kad Seimo komisijos, turinčios specialiosios komisijos statusą, turi būti organizuojamos tik pačiais svarbiausiais valstybei klausimais. Jis teigė, kad konservatoriai ketina kreiptis į Konstitucinį Teismą ir klausti, ar iš tikro visos parlamente kuriamos komisijos atitinka šią nuostatą.

„Mano supratimu, tai yra daugiau politiniai, rinkiminiai klausimai, kartais skirti sudoroti politinius oponentus“, – sakė G. Landsbergis.  

G. Landsbergis, E. Genio/LRT nuotr.

„Nuo pirmos dienos dirbu kaip vyriausybės vadovas“

Premjeras Saulius Skvernelis kalbėjo, kad prasidedančioje sesijoje gausu svarbių klausimų. Pasak jo, dėmesys bus skiriamas Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK), tyrusio politikų ir verslo ryšius, rekomendacijų įgyvendinimui, taip pat bus grįžtama prie sveikatos sistemos reformos, bus sprendžiami klausimai, susiję su mokslo ir studijų įstatymo pakeitimais. Taip pat rudens sesijos metu bus priimtas valstybės biudžetas.

„Seimo nariai turi teisę apsispręsti. Jei mano, kad reikalinga viena ar kita komisija, jie savo nuomonę išreiškia. Kokia bus galutinė valia, matysime“, – paklaustas apie planuojamas kurti parlamentines komisijas sakė S. Skvernelis.

Paklaustas apie opozicinės frakcijos lyderio žodžius dėl prezidento rinkimų, S. Skvernelis atsakė, kad tai yra tik jo nuomonė, o pats premjeras esą nuo pirmos dienos dirbantis, kaip vyriausybės vadovas ir atliekantis jam priklausančias užduotis.

S. Skvernelis, E. Genio/LRT nuotr.

Komisijų kūrimo stabdyti neketina

Valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos lyderis Ramūnas Karbauskis žurnalistams sakė, kad vienas svarbiausių sesijos darbų bus biudžeto priėmimas, taip pat sprendimas dėl dvigubos pilietybės referendumo.

Tačiau paklaustas apie komisijas R. Karbauskis laikosi kategoriškos nuomonės – jos bus kuriamos, nesvarbu kas ką besakytų.

„Ką reiškia keršto komisijos? Išsiaiškinti, kodėl valstybė taip brangiai skolinosi krizės laikotarpiu? Kam tai kerštas? Tai tik supratimas, kad milijardai eurų buvo išmesti į orą kažkokiais keistais sprendimais. Mes norime suprasti, kuo paremti tie sprendimai.

Ar žmonės nenorėjo žinoti apie politinę korupciją? Žmonės džiaugiasi, kad tai žino“, – sakė R. Karbauskis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Tomas Vytautas Raskevičius
Išskirtinis interviu 11