Lietuvoje

2018.09.06 14:55

S. Skvernelis švietimo ir mokslo ministrei: reikia kalbėtis su sutuoktiniu

ELTA 2018.09.06 14:55

Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai (VTEK) trečiadienį pradėjus tyrimą dėl švietimo ir mokslo ministrės Jurgitos Petrauskienės galimo Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymo pažeidimo – nedeklaruotų vyro Evaldo Petrausko įmonės laimėtų viešųjų pirkimų, premjeras Saulius Skvernelis situaciją aptarė su švietimo ir mokslo ministre.

„Aptarėme situaciją, iškeltą viešojoje erdvėje, dėl ministrės sutuoktinio padarytų sandorių su Švietimo ir mokslo ministerija. Ministrė pateikė paaiškinimus, informaciją teikia, tad reikėtų sulaukti VTEK sprendimo“, – po susitikimo sakė premjeras.

Kaip pridūrė S. Skvernelis, ministrei jis priminė ir tai, kad bet kokiu atveju reikia kalbėtis su sutuoktiniu ir paaiškinti galimas rizikas. „Tai, kas buvo įprasta iki ministrei tampant ministre, turi būti kitoks požiūris, kad nebūtų net prielaidų, interpretacijų dėl galimų viešųjų ir privačių interesų konflikto“, – sakė ministras pirmininkas.

Pasak S. Skvernelio, ministrės vyrui reikėtų rinktis kitas veiklos sritis, dalyvauti kituose konkursuose, kurie nesusiję su ŠMM.

Paklaustas, ar įtikinamai skamba ministrės tikinimas, kad nežinojo apie vyro laimėtus konkursus, susijusius su ŠMM, S. Skvernelis tikėjimą vadino subjektyviu dalyku.

„Aš esu labiau linkęs žmonėmis tikėti, nei nepasitikėti. Per laikotarpį, kai dirbame kartu su ministre, nebuvo nė vieno bandymo apgauti ar sakyti netiesą. Tikiuosi, taip yra ir dabar“, – sakė S. Skvernelis.

Pati J. Petrauskienė buvo lakoniška, kvietė visų pirma sulaukti VTEK išvadų. Į klausimą, ar žinojo apie vyro įmonės laimėtus pirkimus, susijusius su ŠMM, J. Petrauskienė tiesiai neatsakė: „Deklaruodama vyro darbovietę nurodžiau, kokiose srityse vyro darbovietė veikia.“

Pasak ministrės, jos vyro darbovietė Gedimino Merkio VTEK apskųstuose pirkimuose dalyvauja nuo 2012 metų, teikdama buhalterinės apskaitos sistemų aptarnavimo paslaugas ir jas atnaujindama dalyvaujant Valstybinio studijų fondo, Europos socialinio fondo agentūros, Gamtos tyrimų centro ir kitų įmonių ir įstaigų skelbtuose konkursuose nuo vyro įmonės veiklos 2010 metais.

„Su šių įstaigų atstovais nei buhalterinės apskaitos, nei viešųjų pirkimų planų ir sumų klausimais nesu bendravusi. Aš ministre dirbu nuo 2016 metų gruodžio vidurio“, – atkreipė dėmesį J. Petrauskienė.

Ministrės teigimu, Švietimo ir mokslo ministerijai priklauso apie 200 pavaldžių įstaigų, kurių vadovai yra tiesiogiai atsakingi ir vykdo viešuosius pirkimus, jų su ŠMM nederina, ministras parašo ant pirkimų laimėtojų sutarčių nededa ir viešųjų pirkimų planų nederina.

J. Petrauskienė, E. Genio/LRT nuotr.

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) trečiadienio posėdyje nusprendė pradėti tyrimą dėl švietimo ir mokslo ministrės J. Petrauskienės galimo Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymo pažeidimo dėl nedeklaruotų vyro E. Petrausko įmonės laimėtų viešųjų pirkimų.

Tyrimo metu bus vertinama, ar ministrė laikėsi įstatyme nustatytos pareigos vengti interesų konflikto, o šiam iškilus – nusišalinti, kiek tai gali būti susiję su J. Petrauskienės sutuoktinio vadovaujamos bendrovės verslo interesais Švietimo ir mokslo ministerijos ir jai pavaldžių įstaigų organizuojamuose viešuosiuose pirkimuose.

Tyrimo metu taip pat bus nagrinėjama, ar J. Petrauskienė nepažeidė įstatymo reikalavimų, reglamentuojančių privačių interesų deklaravimą.

VTEK gautame pranešime nurodoma, kad J. Petrauskienės šeima valdo akcinę bendrovę, kuriai vadovauja švietimo ir mokslo ministrės sutuoktinis. Teigiama, kad šioje bendrovėje dirba tik du darbuotojai, tačiau bendrovė nuolat dalyvauja ir laimi Švietimo ir mokslo ministerijai pavaldžių įstaigų ir kitų organizacijų skelbiamuose viešuosiuose pirkimuose.

VTEK adresuotame skunde nurodoma, kad švietimo ir mokslo ministrės privačių interesų deklaracijoje nėra informacijos apie sutuoktinio sudarytus sandorius ir aplinkybes, kad jo vadovaujama bendrovė laimi viešųjų pirkimų konkursus, kuriuos organizuoja Švietimo ir mokslo ministerijai pavaldžios ar kitaip su ja susijusios įstaigos.

Apie jai mestus kaltinimus ministrė sužinojo šią savaitę su darbo vizitu viešėdama Norvegijoje.

„Iki čia atvilnijo dar vienas iš daugelio buvusio Kauno technologijos universiteto profesoriaus Gedimino Merkio skundų dėl mano vyro darbovietės ir jos sandorių. Nesu gavusi jokio VTEK rašto šioje istorijoje“, – rugsėjo 4 dieną savo feisbuko paskyroje reagavo ministrė.

„Vyro darbovietę deklaravau, jo darbovietės sandorių – ne. Informacija apie įmonės sandorius yra vieša. Grįžusi į Lietuvą, susitikimo metu su premjeru šiuos klausimus aptarsime ir suteiksiu jam informaciją, viešai skelbiamoje informacijoje daug netikslumų“, – teigė J. Petrauskienė.