Lietuvoje

2018.09.05 17:30

Įkalinimo įstaigų pareigūnai nusivylę: algos – mažos, daugėja konfliktų su nuteistaisiais

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2018.09.05 17:30

Profesinės pareigūnų sąjungos, vienijančios įkalinimo įstaigose dirbančius pareigūnus, sako nusivylusios valdžios pažadais didinti darbo užmokestį, gerinti darbo sąlygas. Esą savigynai trūksta priemonių, daugėja konfliktų su nuteistaisiais. Kalėjimų departamentas neigia, kad užpuolimų atvejų padaugėjo, ir žada, kad dalis pareigūnų iš sutaupytų lėšų jau kitą mėnesį gaus didesnį atlygį.

11 metų Alytaus pataisos namuose jaunesniąja specialiste dirbanti Jurgita Mansevičienė tikina, kad pareigūnų buitinės ir darbo patalpos yra išties apleistos.

„Jeigu pareigūnas šiai dienai turi eiti į nuteistųjų tualetą atlikti gamtinių reikalų....Įėjus pareigūnui, realiai bet kuris nuteistasis gali užeiti, užremti tą pareigūną ir viskas“, – sako J. Mansevičienė.

Pareigūnė vardija ir daugiau įkalinimo įstaigose susikaupusių problemų – esą daugėja pareigūnų užpuolimo atvejų. Paskutinis esą buvo Alytaus pataisos namuose – prieš porą savaičių nuteistasis pareigūnui įkando į pirštą.

Šiemet dėl įkalinimo įstaigose nuteistųjų pasipriešinimo pareigūnams pradėti aštuoni ikiteisminiai tyrimai, du nutraukti. Nuteistieji po kratų esą suįžūlėja, tuomet kenčia prižiūrėtojai.

Pasak ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos pirmininko Kęstučio Pauliuko, savigynai trūksta saugumo priemonių.

„Kalėjimų departamento portale mes skaitėme pasisakymą, kad pareigūnai yra aprūpinti specialiomis priemonėmis, kaseriais. Kiek ir juokinga, mes siūlome Kalėjimų departamento direktoriui atvažiuoti ir pasižiūrėti, kad ir Pravieniškėse, kur yra tie kaseriai, kur pareigūnai yra aprūpinami naujomis radijo stotimis, papildomais prožektoriais, dujų balionėliais. Tikrai to dalyko nėra“, – sako K. Pauliukas.

Kalėjimų departamento direktorius tikina, kad saugumo priemonių užtenka. O dalis pareigūnų esą patys jų atsisako.

„Pareigūnai nevykdo tiesioginio nurodymo su savimi turėti apsaugos priemones, pavojaus mygtukus ar racijas, yra tokių atvejų. Per šiuo metus pataisos įstaigos iš Kalėjimų departamento gavo elektrošokus, liemenių, dujokaukių. Tai yra pagrindiniai dalykai, kiekviena pataisos įstaiga pagal savo poreikį įsigyja mažesnės vertės apsaugines priemones – tai dujų balionėliai, lazdos“, – sako Robertas Krikštaponis.

Daugiau apie tai – Rūtos Lankininkaitės reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.