Lietuvoje

2018.09.05 21:33

R. Karbauskis sako interesų nesupainiojęs: tai – rutininis balsavimas

Gytis Pankūnas, LRT.lt 2018.09.05 21:33

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis, parlamentaras Ramūnas Karbauskis tikina, kad jis, dalyvaudamas balsavime dėl Gyvulių veislininkystės įstatymo pataisų, į interesų konfliktą nepakliuvo, o savo pasipriešinimą opozicijos siūlymui atlikti parlamentinį tyrimą dėl padėties žemės ūkio sektoriuje „valstietis“ aiškina tuo, kad tyrimo negalėjo imtis tos srities neišmanantys parlamentarai.

Konservatorių lyderį Gabrielių Landsbergį interesų konfliktu dėl dalyvavimo klausimų, susijusių su švietimu (G. Landsbergio žmona valdo privačių darželių ir mokyklų tinklą), svarstyme apkaltinęs R. Karbauskis antradienį LRT laidoje „Dienos tema“ pabrėžė, kad pats Seime nė karto nedalyvavo balsavimuose, kai buvo nagrinėjami su žemės ūkiu susiję klausimai. Politikas teigė, kad teisės aktuose pamatęs žodžius „žemės“ ar „žemės ūkis“, nusišalina nuo balsavimų, taip siekdamas išvengti interesų konflikto dėl valdomų „Agrokoncerno“ akcijų.

Šiais pareiškimais viešai socialiniame tinkle „Facebook“ suabejojo žurnalistė Rita Miliūtė, pastebėjusi, kad R. Karbauskis dalyvavo balsavime, Seime priimant Gyvulių veislininkystės įstatymo pataisas, kuriomis numatyta į Lietuvos teisę perkelti europines direktyvas, susijusias su gyvulių registravimu, biurokratinio aparato mažinimu gyvulininkystės sektoriuje, veislininkystės dalyvių reglamentavimu. „Valstiečių“ lyderis šių metų birželio 30 d. balsavo „už“ minėtą projektą, ir, kaip pastebėjo R. Miliūtė, politikas galėjo paslysti, mat jo tėvas Česlovas Karbauskis Šiaulių rajono savivaldybėje valdo galvijų ūkį.

„Tėvuko gyvulių ūkis kultūringesnis už kitų“, – ironizavo R. Miliūtė.

Interesų konflikto nemato

LRT.lt kalbintas R. Karbauskis teigė matęs R. Miliūtės pastabą, tačiau neslėpė nuostabos, kad dėl jo balsavimo už Gyvulių veislininkystės įstatymo pataisas galėjo kilti abejonių dėl interesų konflikto.  

Anot „valstiečio“, birželio 30 d. buvo paskutinė Seimo pavasario sesijos diena, kai buvo balsuojama dėl minėto teisės akto, tad svarstyta daug įvairių klausimų ir jis galėjo nepastebėti, už kokį projektą balsavo. Vis dėlto, anot R. Karbauskio, jo veiksmo negalima traktuoti kaip klaidos.

„Tai yra Europos reglamentas, kur nei „žemės ūkio“, nei „žemės“ žodžių nėra, Tai yra rutininis balsavimas. Tai yra reglamento perkėlimas į Lietuvos teisę, tokiame balsavime interesai negimsta. Jeigu būčiau tuo momentu susigaudęs, kad tai galima interpretuoti kaip interesų konfliktą, irgi būčiau nebalsavęs, nors čia jokių lietuviškų interesų negali būti, nes mes kalbame apie europinio reglamento perkėlimą“, – aiškino R. Karbauskis.

„Tai buvo paskutinė Seimo sesijos diena ir labai, labai daug balsavimų buvo, ir atitinkamai tikriausiai aš net nepažiūrėjau, kad čia yra kažkoks apie žemės ūkį, kur nėra žemės ūkio. Nepažiūrėjau į žodžius, o greitai balsuojama tikriausiai buvo. Jeigu būčiau pastebėjęs, tai net ir nesant interesų konfliktui būčiau nebalsavęs“, – tęsė „valstietis“.

R. Karbauskis tvirtino, kad Gyvulių veislininkystės įstatymo pataisos neturės jokios įtakos jo tėvo ūkiui.

„Jūs juokaujate? Ten šnekama apie galvijų, kiaulių registraciją. Tai niekaip nesusiję nei su mano tėvu, nei su mano interesais“, – akcentavo „valstiečių“ lyderis.

Balsavo, nes nenorėjo, kad tirtų kitas komitetas

Nors R. Karbauskis kartoja, kad nusišalina Seime nuo klausimų, susijusių su žemės ūkiu, parlamento plenarinių posėdžių protokoluose fiksuojama, kad „valstiečių“ lyderis kelis kartus buvo išreiškęs savo poziciją, Seime vykstant batalijoms dėl opozicinių konservatorių iniciatyvos imtis parlamentinio tyrimo dėl padėties Lietuvos žemės ūkio sektoriuje. Parlamentinį tyrimą inicijavę konservatoriai siekė, kad jo metu būtų atsakyta į keliasdešimt klausimų dėl dirbamos žemės įsigijimų, į Lietuvą įvežamų trąšų, augalų apsaugos priemonių, žemės ūkio technikos pardavimų, grūdų, augalų, sėklų rinkų pasidalinimo, grūdų elevatorių valdymo.

Šių metų kovo 13 d., pateikiant nutarimą dėl minėto tyrimo, R. Karbauskis balsuojant Seime nedalyvavo, kovo 22 d. svarstant Kaimo reikalų komiteto (KRK) siūlymą atmesti tyrimą „valstietis“ taip pat nebalsavo, tačiau balsavo, kad iniciatyva dėl tyrimo būtų svarstoma ne Audito komitete, o KRK. Pastarajam vėl pasiūlius nepradėti tyrimo, vėl buvo renkamas naujas komitetas. Galiausiai Seimas pritarė Ekonomikos komiteto siūlymui parlamentinio tyrimo nepradėti. Gegužės 15 d. šį komiteto siūlymą R. Karbauskis balsavime Seime palaikė.

R. Karbauskis, BNS nuotr.

R. Karbauskis šiuos savo veiksmus aiškino tuo, kad jis ir „valstiečiai“ norėjo pradėti parlamentinį tyrimą dėl situacijos žemės ūkio sektoriuje, tačiau tuo, parlamentaro manymu, turėjo užsiimti KRK, o ne kitas komitetas.

„Kaimo reikalų komitetas vienintelis Seime turi kompetencijų tuo klausimu. Jau po to, kada perkėlė į kitus komitetus tą klausimą, kilo klausimas mūsų frakcijai, kaip tai tirs žmonės, kurie nežino specifikos, kurie nėra specialistai“, – dėstė R. Karbauskis.

Be to, „valstietis“, paklaustas, kodėl vis dėlto dalyvavo balsavime, atmetant siūlymą pradėti parlamentinį tyrimą dėl padėties žemės ūkio sektoriuje, aiškino, kad minėta iniciatyva buvo opozicijos išpuolis prieš jį, nors jo valdomam „Agrokoncernui“ teisėsauga priekaištų neturi.

„Ką gali komisija pasakyti daugiau negu teisėsaugos institucijos? Ir klausimas, ar nors viena teisėsaugos institucija turėjo kokių pretenzijų? To reikėjo tik dėl politikos. Mes gi dabar dėl G. Landsbergio darželių ir mokyklų komisijos nesiūlome steigti, o lygiai taip pat galima kalbėti apie milžiniškas dotacijas, išmokas. Galima tirti, kiek interesai susikerta, bet mes nedarome šito, nes, jeigu būtų kokios problemos, mes kreiptumėmės į teisėsaugos instituciją. [...]

Tas žemės ūkio sektoriaus tyrimas yra grynai viešųjų ryšių akcija, nes patys konservatoriai, viešai šnekėdami apie tai, nesugeba suformuoti klausimų, jie temos nelabai supranta“, – komentavo „valstietis“.

Landsbergis: Vakarų valstybėse toks politikas trauktųsi

Didžiausios Seimo opozicinės frakcijos – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų – seniūnas G. Landsbergis LRT.lt tvirtino, kad parlamento posėdžių protokoluose fiksuojamas R. Karbauskio dalyvavimas balsavimuose, kai svarstomi ir su žemės ūkiu susiję klausimai, tik parodo, kad „valstiečių“ lyderis, kalbėdamas apie savo sąžiningumą, balsuojant, meluoja.

„Tai yra paprasčiausias melas. Klausimas tik, kiek valstybė yra pasiruošusi netoleruoti tokį chamišką melavimą. Sėdėti nacionalinio transliuotojo laidoje ir žurnalistui sakyti elementarią netiesą, kuri yra lengvai patikrinama.... Vakarų valstybėse tikriausiai toks Seimo narys arba trauktųsi, arba jam būtų skelbiama apkalta už tokius balsavimus, palaikant savo interesą, siekiant naudos sau pačiam, o R. Karbauskis balsuoja dėl klausimų, kurie tiesiogiai susiję su jo verslu.

Bet panašu, kad kuriama tokia nauja pažeidinėjimo, įžūlaus melavimo kultūrą, tai yra šiandieninė politikos normą, kurią sukūrė R. Karbauskis“, – komentavo G. Landsbergis.

G. Landsbergis, BNS nuotr.

Pasak konservatorių lyderio, parlamente R. Karbauskio žingsnius, kurie kvepia interesų konfliktu, turėtų kontroliuoti Etikos ir procedūrų komisija, tačiau, G. Landsbergio teigimu, tai nėra daroma, nes komisijai vadovauja valdantiesiems artimos Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos atstovė Rita Tamašunienė.

„Normaliame Seime šiuos klausimus spręstų Etikos ir procedūrų komisija. Gal net ir žiniasklaidos įsitraukimo dabar nereikėtų, nes turėtų tuo užsiimti komisija, kuri būtų objektyvi, kuri atsektų tas problemas. Bet, kai komisija de facto vadovauja valdančios koalicijos atstovai, tai yra Lietuvos lenkų rinkimų akcijos frakcijos žmogus, kuri yra pasirengusi apginti R. Karbauskį praktiškai visuose klausimuose, tai tokiu būdu ardoma visa demokratinė Seimo struktūra. Ji dabar yra skirta išgelbėti vieną turtingą Lietuvos oligarchą, kuris Seimą mato kaip savo verslo tęsinį“, – kritikos negailėjo G. Landsbergis.