Naujienų srautas

Lietuvoje2018.09.04 17:53

Neaiškumai dėl J. Petrauskienės deklaracijų: vyras vieną po kito laimėjo ŠMM viešuosius konkursus?

Švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė nedeklaravo savo vyro įmonės sandorių. Ministrės vyras Evaldas Petrauskas – įmonės „Ecotour“ vadovas. Pagal viešai prieinamus duomenis, įmonei itin sekasi viešuosiuose konkursuose įstaigų, kurios susijusios su Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM). 

J. Petrauskienės sutuoktinis aiškina, kad duomenys neteisingi, o žmona esą jo sandorių nedeklaravo, nes apie juos nežinojo. Opozicija sako laukianti iš ministrės atsakymų dėl vyro verslo ir kelsianti klausimą, ar ji tinkama toliau eiti pareigas.

Ministrės interesų deklaracija gana kukli. Ji tėra nurodžiusi, kad jos vyras E. Petrauskas – verslininkas, įmonės „Ecotour“ vadovas. 

Įmonėje dirba 2 darbuotojai – ministrės vyras ir dar vienas žmogus. Veiklos spektras platus – iš pradžių „Ecotour“ nuomojo sportinę įrangą, dabar statybų reikmenis. O viešųjų pirkimų konkursuose įmonė dalyvauja siūlydama buhalterines paslaugas.  

Centrinėje viešųjų pirkimų sistemoje nurodoma, kad įmonė laimėjo 13 konkursų. Dauguma įstaigų, kurių konkursuose ministrės vyro įmonė laimėjo, priklausomos nuo ŠMM. Tai – Gamtos tyrimų centras, Valstybinis studijų fondas, Europos socialinio fondo agentūra. 

Nuo tada, kai J. Petrauskienė tapo ministre, vyro įmonė laimėjo konkursų už kiek mažiau nei 80 tūkst. eurų.

Informaciją vadina netikslia

J. Petrauskienės vyras aiškina, kad su žmona apie verslą tiesiog daug nekalba, todėl ji apie sėkmę pirkimuose galėjo ir nežinoti.

„Įdėta akivaizdžiai netiksli ar melaginga informacija, kad mes dalyvavome 12 konkursų ir laimėjome. Mes tikrai dalyvavom daug daugiau [konkursų] ir tikrai daug esame nelaimėję. Ten nurodytos maksimalios sutarčių sumos – mes nė vienos net pusės nesam pasiekę per metus“, – LRT TELEVIZIJAI sakė E. Petrauskas.

Pasak jo, bendrovė ir dabar turi galiojančių sutarčių su ŠMM pavaldžiomis įstaigomis. E. Petrauskas sako nepagalvojęs, kad apie tai reikėtų įspėti žmoną.

„Aš nežinojau, tikrai, nes nuo 2012 metų, net nepagalvojau, kad pasakotis jai, nes tai prasidėjo nuo nedidelių sumų... Aš žmonai gal pernai užsiminiau, bet nežinau, ar ji deklaravo. Esu tik įmonės bendrasavininkas, akcininkas, ne 100 procentų valdau. Nepagalvojau, tikrai. Bet kad įmonėje dirbu, deklaravo“, – sakė švietimo ministrės sutuoktinis.

Dėl ministrės elgesio buvęs Kauno technologijos universiteto profesorius Gediminas Merkys kreipėsi į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją (VTEK). 

Ministrė: informacijoje daug netikslumų

Ministrė teigia, kad viešai skelbiamoje informacijoje yra daug netikslumų bei žada grįžusi iš vizito Norvegijoje aptarti šį klausimą su ministru pirmininku.

„Vyro darbovietę deklaravau, jo darbovietės sandorių ne. Informacija apie įmonės sandorius yra vieša. Grįžusi į Lietuvą, susitikimo metu su premjeru šiuos klausimus aptarsime ir suteiksiu jam informaciją, viešai skelbiamoje informacijoje daug netikslumų“, – feisbuke rašo J. Petrauskienė.

Jos duomenimis, jos vyro bendrovė Valstybinio studijų fondo, Europos socialinio fondo agentūros, Gamtos tyrimų centro ir kitų įmonių ir įstaigų skelbtuose konkursuose dalyvauja nuo 2010 metų.

„Su šių įstaigų atstovais nei buhalterinės apskaitos, nei viešųjų pirkimų planų ir sumų klausimais nesu bendravusi“, – teigia ministrė.

Ji pabrėžė, kad ministras viešųjų pirkimų sutarčių nederina.

„Jei VTEK nutars imtis tyrimo, viską faktais pateiksime ir bendradarbiausime“, – rašo J. Petrauskienė.

Lauks VTEK sprendimo

Premjeras Saulius Skvernelis žurnalistams sakė lauksiantis ministrės paaiškinimų bei VTEK sprendimo, o kol kas situacijos vertinti negalintis.

„Šį atsakymą turės pateikti Vyriausioji tarnybinės etikos komisija, ministrė dabar yra išvykusi, kai grįš, su ja taip pat pasikalbėsiu, kodėl, ar tai, kas yra skelbiama, atitinka tikrovę“, – sakė S. Skvernelis.

„Manau, kad VTEK atsakys į šitą klausimą Svarbiausia, kad būtų deklaruoti ryšiai, interesai. Dėl sutarčių – kur ir kokios laimėtos, kokios sumos – tai kiek suprantu, vyriausybės ir Seimo nariai deklaruoja savo sandorius, kurie yra virš 3 tūkst eurų., bet jeigu išaiškins kitaip, bus netikėta“, – LRT TELEVIZIJAI komentavo Valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis.

VTEK dėl šios informacijos jau yra gavusi skundą. Sprendimas, ar pradėti tyrimą, ketinamas priimti trečiadienį.

„Tikrai labai keistai atrodo ir mes gilinsimės į šią situaciją. Klausime ir pačios ministrės ir jeigu atsakymai netenkins, nežinau, gal imsimės ir kitų priemonių, kad išsklaidytume abejones dėl šių ministrės tinkamumo eiti pareigas“, – komentavo Seimo TS-LKD frakcijos narė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi