Lietuvoje

2018.09.03 16:30

S. Grafininos nužudymu įtariamas jos sutuoktinis N. Westas paleistas į laisvę

Alvydas Januševičius, 15min.lt2018.09.03 16:30

Pirmadienį dėl Sandros Grafininos nužudymu įtariamo Nigelo Westo kardomosios priemonės teismo posėdžio neprireikė. Praėjus lygiai mėnesiui Šiaulių prokuratūra palengvino kardomąją priemonę tardymo izoliatoriuje dienas leidusiam N. Westui, tačiau įtarimai jam liko tie patys. Tiesa, britą ginantis Erikas Pavlovičius vis dažniau kalba ne apie patį nusikaltimą, o pažeidžiamas jo ginamojo žmogaus teises.

„No comments“, – pasakė iš Šiaulių tardymo izoliatoriaus išėjęs N. Westas, lydimas savo gynėjo. Abu sėdo į automobilį ir išvyko.

Pirmadienį galiausiai paaiškėjo, kad nuo rugpjūčio 4 dienos areštinėje dienas leidęs N. Westas (dokumentuose – Nigelui Jeremy Macaulay) paleidžiamas į laisvę, tačiau lieka įtariamuoju galimo S. Grafininos nužudymo byloje.

Per mėnesį nepavyko surinkti pakankamai svarių įrodymų, kad būtų galima įtariamąjį laikyti suimtą.

Šiaulių apygardos prokuratūros Pirmojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokurorė Jūratė Tamašauskienė, vadovaujanti ikiteisminiam tyrimui dėl galimo 28 metų šiaulietės S. Grafininos nužudymo, priėmė nutarimą dėl kardomųjų priemonių skyrimo įtariamajam N. Westui.

Nužudymu įtariamas vyras paleistas į laisvę, tačiau įpareigotas periodiškai registruotis policijos įstaigoje, neišvykti iš Šiaulių miesto. Iš vyro paimtas asmens dokumentas. Šios kardomosios priemonės skirtos po mėnesį trukusio vyro suėmimo siekiant užtikrinti netrukdomą ikiteisminį tyrimą.

Tokią kardomąją priemonę, kokia yra skirta, galima skirti ir be teismo sprendimo.

Pildoma.

Jau rašėme, kad penktadienį Nigelo Westo Macaulay advokatas Erikas Pavlovičius gavo kvietimą į Šiaulių tardymo izoliatorių – tarsi ten turėtų būti priimtas sprendimas dėl tolimesnio suimtojo likimo.

Pirmadienį iki pietų dar nebuvo aišku, kur ir kokioje vietoje vyks teismo posėdis.

Tokią situaciją E. Pavlovičius įvertino su šypsena: „Kokia mano nuojauta dėl tokios veiksmų eigos? Na jei j posėdis bus tardymo izoliatoriuje, tai nuojauta man sako, kad galimai pavaišins visus proceso dalyvius kopūstų sriuba. Be pietu neliksiu.“

Vėliau advokato padėjėjas pastebėjo, kad Šiaulių teisėsauga jo nelabai mėgsta. Priminė iš savo patirties, kad Jungtinėje Karalystėje policija, advokatai ir prokurorai – visi glaudžiai dirba su žurnalistais.

„Ten kovojama su nusikalstamumu, bet išskirtinai teisinėmis priemonėmis. Žmogaus teisės – aukščiau visko. Todėl, kai matau viduramžius, norisi pažadinti tai mumyse. Gal laikas mąstyti europietiškai“, – kalbėjo gynėjas.

Toliau jis klausė, kas tokio baisaus atsitiktų Lietuvai, jei jo ginamasis pabėgtų? Užtikrino, kad jis neketina bėgti, bet jei pagalvotume teoriškai: „Net, jei jis būtų padaręs š nusikaltimą, Lietuvai pavojus negresia. Visuomenė atsikvepia, nes tarp jų nėra nusikaltėlio, Valstybei nereikia jo išlaikyti, o pačiam Nigelui reikėtų visą gyvenimą, slapstytis. Valstybė pademonstruotų tik pagarbą žmogui ir nieko nepraloštų. O dabar – kažkoks „kardo ir keršto „principas.“

Kol kas neaišku, kaip bus sprendžiamas klausimas dėl kardomosios priemonės skyrimo N.Westui (dokumentuose – Nigelui Jeremy Macaulay).

Yra žinoma, kad kriminalistai neranda dingusios moters kūno, tačiau yra pasklidusi žinia apie kelių skirtingų asmenų DNR tyrimus, kurie turėtų greitu laiku įnešti daugiau aiškumo šioje painioje istorijoje.

N. Westas areštinėje atsidūrė rugpjūčio 4 dieną. Prieš tai, liepos 17 dieną, į Šiaulių apskrities policiją kreipėsi buvusios „Olialia pupytės“, Didžiojoje Britanijoje gyvenančios S. Grafininos, sesuo ir pranešė, kad nuo šių metų liepos 1 d., kai S. Grafinina turėjo grįžti į Lietuvą, negali su ja susisiekti. S. Grafininos paieška paskelbta visoje Šengeno zonoje.

Nustatyta, kad S. Grafinina liepos 1 dieną grįžo į Lietuvą. Tai esą užfiksuota tikrinant į Lietuvą iš Didžiosios Britanijos atskridusio orlaivio keleivius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.