Naujienų srautas

Lietuvoje2018.09.03 12:51

Varėnos savivaldybė įsteigė A. Ramanausko-Vanago premiją

BNS 2018.09.03 12:51

Varėnos rajono savivaldybės taryba įsteigė Adolfo Ramanausko-Vanago premiją. Ji skirta skatinti laisvės idėjas ir įamžinti kovotojų už Lietuvos laisvę atminimą, pranešė savivaldybė.

„Siekiame, kad šio iškilaus mūsų krašto kovotojo vardas būtų plačiai minimas ne tik šiemet, bet ir kiekvienais metais. Teikdami A. Ramanausko-Vanago premiją, dar labiau įprasminsime jo atminimą“, – sakė Varėnos rajono meras Algis Kašėta.

Tūkstančio eurų premija kasmet bus skiriama asmenims, labiausiai pasižymėjusiems už iniciatyvas ieškant ir atrandant partizanų žuvimo, palaidojimo vietas; už profesionalius sprendimus įamžinant partizanų atminimą; už jaunų žmonių patriotizmo ir pilietiškumo skatinimą ir rėmimą; už visuomeniškai aktualią publicistiką, ugdančią Lietuvos pilietiškumą ir patriotizmą, tautiškumą ir dvasines vertybes; už sukurtus literatūros, dailės, muzikos, teatro, kino kūrinius, skatinančius visuomenės pilietiškumą, tautinę savimonę, istorinę atmintį, skiepijančius meilę ir ištikimybę Lietuvai.

Į šią premiją galės pretenduoti Lietuvos ir užsienio piliečiai, bendruomenės, asociacijos ir kiti fiziniai ar juridiniai asmenys, atitinkantys premijos nuostatų reikalavimus.

Asmenį, kuriam bus skiriama premija, išrinks mero potvarkiu sudaryta A. Ramanausko-Vanago premijos kandidatų vertinimo komisija.

Premija tam pačiam asmeniui galės būti skiriama ne anksčiau kaip po penkerių metų.

Pirmąją premiją planuojama įteikti šiemet lapkričio 29–ąją, A. Ramanausko-Vanago žūties dieną. Kitais metais premija bus teikiama gegužės mėnesį, minint Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dieną Varėnoje arba Merkinėje.

A. Ramanauskas-Vanagas vadovavo Dzūkijos partizanams, 1949 metais su kitais partizanų vadais jis pasirašė Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio deklaraciją.

Ginkluota kova dėl Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo vyko nuo 1944 iki 1953 metų, ją skatino okupacinės sovietų valdžios vykdomos represijos, trėmimai į Sibirą.

A. Ramanauskas-Vanagas buvo suimtas 1956 metais, sovietų žiauriai kankintas, o kitais metais jam įvykdyta mirties bausmė.

Partizano vado palaikai kapinėse Vilniuje atrasti ir identifikuoti šiemet, rudenį vyks iškilmingas jų perlaidojimas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi