Lietuvoje

2018.09.03 08:46

Teisingumo ministerijai trūksta lėšų kaliniams gydyti nuo ŽIV

BNS2018.09.03 08:46

Teisingumo ministerija siekė, kad kaliniams gydyti nuo žmogaus imunodeficito viruso (ŽIV) bei laisvės atėmimo vietų infrastruktūrai gerinti būtų nukreipti 3 mln. eurų, kurių, kaip manoma, šiemet nebus spėta panaudoti Šiaulių tardymo izoliatoriaus iškėlimo projektui.

 Tačiau vyriausybė praėjusią savaitę tokiai iniciatyvai nepritarė. Teisingumo ministras Elvinas Jankevičius teigia, kad pinigų ieškoma toliau. 

„Per savaitę premjeras įpareigojo mane ir finansų ministrą rasti sprendimą. Mes jau preliminariai apsitarėme, manau, kad rasime“, – BNS sakė E. Jankevičius.

Anot jo, būtiniausiems poreikiams užtektų ir gerokai mažiau nei 3 mln. eurų.

„Manau, kad ir kokių 600–700 tūkst. eurų turėtų užtekti. Aišku, tų ekipiruočių (skirtų pareigūnams – BNS) galima ir už 1,5 mln. eurų nupirkti, bet būtų gerokai pagerintos sąlygos ir su mažesne suma: ir ekipiruotės, ir gydymo. Manau, per savaitę rasime sprendimus, tada vykdysime konkursus ir nupirksime viską, ko reikia“, – aiškino ministras.

Teisingumo ministerija lėšų perskirstymo poreikį aiškino tuo, kad pagal vasarį sveikatos apsaugos ministro patvirtintą tvarką, gydymas nuo ŽIV privalo būti pradedamas taikyti visiems asmenims, kuriems nustatoma ŽIV infekcija. Iki tol gydymas buvo privalomas tik ligai pažengus.

E. Jankevičiaus teigimu, šiuo metu iš maždaug 300 įkalinimo įstaigose esančių sergančių ŽIV gydoma apie 100, tai yra trečdalis.

„Kol kas pradinėje stadijoje negydome (...). Sveikatos apsaugos ministro įsakymas išėjo šiais metais, biudžetas planuotas praėjusiais metais, todėl mes, norėdami suvaldyti ŽIV protrūkį, siekėme perskirstymo“, – teigė teisingumo ministras.

Anot jo, papildomų lėšų reikia ir kalėjimų prižiūrėtojų uniformoms bei technikai.

„Pareigūnai turi ir balionėlius, ir lazdas, bet mes galėtume nupirkti modernesnę techniką mūsų kalėjimų sistemai. O kadangi kyla rizika, kad visko nepanaudosime investiciniam projektui, todėl racionaliau būtų atlikti štai tokį perskirstymą“, – aiškino E. Jankevičius.

Jis neatskleidė, kokie galėtų būti papildomo finansavimo kalėjimų sistemai šaltiniai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.