Lietuvoje

2018.08.31 14:28

V. Landsbergis: sovietų kariuomenės išvedimas buvo ir Lietuvos, ir Rusijos pergalė

LRT RADIJAS, LRT.lt, BNS 2018.08.31 14:28

Prieš 25 metus sunkiomis derybomis pasiektas susitarimas su Rusija dėl okupacinės sovietų kariuomenės išvedimo iš Lietuvos buvo abiejų šalių laimėjimas ir sėkmė, sako pirmasis atkurtos nepriklausomos Lietuvos vadovas Vytautas Landsbergis.

„Mes pasiekėme visų pergalę. Nes tai nėra, kad vienas laimėjo, o kitas pralaimėjo. Abu laimėjo viltį. Geresnę galimą būtį toje vargšėje iškankintoje Europoje, ir ypač toje dalyje, kuri pavadinta kruvinomis žemėmis. Tai yra abiejų šalių sėkmė, pergalė, kad mes sugebėjome su tomis visomis kovomis, intrigomis, bandymais priversti, išgąsdinti, šantažuoti, kad štai mes nepasirašysime ir jūs išvažiuosite musę kandę. Bet kažkas, turbūt ir pats Jelcinas (tuometinis Rusijos prezidentas Borisas Jelcinas – BNS) suprato, kad nežinia, kas liks didesnę musę kandęs“, – Seime penktadienį minint sovietų kariuomenės išvedimo iš Lietuvos metines sakė V. Landsbergis.

Pasak jo, įtemptų derybų sėkmę, galiausiai patvirtinus okupacinės kariuomenės išvedimo grafiką, nulėmė ir tvirta Lietuvos derybininkų delegacijos laikysena, ir kitos aplinkybės.

„Mūsų laimei buvo tas progos langelis, kad Rusijai vadovavo padorus vadovas, kuris vertino, kaip, matyt, ir kai kurie karininkai, garbės sąvoką“, – kalbėjo buvęs Aukščiausiosios Tarybos - Atkuriamojo Seimo pirmininkas. 

„Užteko mūsų politinio ryžto ir valios. O svarbiausia, kad Rusija buvo kitokia. Rusija, kuri suprato ir sugebėjo išvesti kariuomenę iš jau ne jos, o svetimos valstybės tertorijos. Todėl tie 25 metai mus moko vieno – jei valstybė ir jos žmonės turi valią, tikslą ir siekia laisvės, tai laisvė visada bus pasiekta“, – per iškilmingą minėjimą sostinės Nepriklausomybės aikštėje Vilniuje kalbėjo prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Pasak jos, dabartinių geopolitinių iššūkių akivaizdoje ypač svarbu demonstruoti valią gintis ir stiprinti šalies kariuomenę.

R. Dačkaus nuotr.

„Dabartiniai iššūkiai, kai matome kas vyksta aplink mus, kaimynystėje, kai žinome, kad kai kurios mūsų kaimynės ne visada nuoširdžiai, draugiškai ir palankiai mato mūsų šalį savo pašonėje. Todėl yra būtina ir toliau demonstruoti ir turėti politinį ryžtą apsiginti, stiprinti mūsų kariuomenę, valstybės apginamumą. Todėl labai sveikinu politinių partijų ryžtą pasirašyti susirraimą dėl valstybės apginamumo ateities. Turime parodyti, kaip atgrasymo priemonę, kad niekas net negalvotų apie istorijos kartojimą“, – pabrėžė šalies vadovė.

Nepriklausomybės aikštėje iškilmingoje ceremonijoje Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopos kariai skambant Lietuvos himnui pakėlė Lietuvos vėliavą, atliko parodomąją programą.

1993 m. rugpjūčio 31-ąją po ilgų ir sudėtingų derybų, prieš pat vidurnaktį, Lietuvos sieną kirto paskutinis Rusijos traukinys su desantininkų pulko kariais.

Lietuva atkūrusi nepriklausomybę iš karto siekė pradėti derybas dėl svetimos kariuomenės išvedimo. Tačiau sovietų valdžia atsisakė pripažinti Lietuvos valstybingumą. Tik žlugus Sovietų Sąjungai derybos buvo atnaujintos.

1992-ųjų  rugsėjį Vytautas Landsbergis ir Borisas Jelcinas Maskvoje pasirašė susitarimą ir patvirtino Rusijos kariuomenės išvedimo grafiką.

Prieš pradedant svetimos kariuomenės išvedimą Lietuvos teritorijoje buvo dislokuota maždaug penkios divizijos – apie 35 tūkst. karių, 1000 tankų, 1900 šarvuočių, 180 lėktuvų.

Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis sako, sovietų kariuomenės išvedimas buvo milžiniškas nepriklausomybę atkūrusios valstybės laimėjimas, žymėjęs tikrąją okupacijos pabaigą.

„Tai tikrai yra sėkmės istorija. Kartais gaila (nors gal ir natūralu), kad Laisvės diena šiek tiek primiršta. [...] Į Laisvės dieną, kariuomenės išvedimą, žiūrima kaip į techninę datą“, – pastebi R. Karoblis.

Jo tvirtinimu, tokių rezultatų valstybė tada pasiekė dėl nuoseklios pozicijos: niekada nebuvo pripažinta okupacija, kariuomenė ir institucijos nebuvo laikomos teisėtomis, buvo parodyta aiški politinė ir visuomenės valia.

„Privalome turėti omenyje, kad sovietų kariuomenės pasitraukimas iš Lietuvos įvyko metais anksčiau nei iš Vokietijos, nors ten derybos buvo pasibaigusios metais anksčiau. Taip pat tai įvyko metais anksčiau nei Latvijoje ir Estijoje“, – LRT RADIJUI sako R. Karoblis.

Ministro tvirtinimu, sovietų kariuomenės išvedimo diena, laisvės diena yra didelio atkaklumo, darbo ir susitelkimo rezultatas.