Lietuvoje

2018.08.30 13:56

Dėl „hibridinės“ G. Nausėdos rinkimų kampanijos S. Jakeliūnas kreipėsi į SEB banką

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas Stasys Jakeliūnas viešai ir oficialiai kreipėsi į SEB banką, piktindamasis, kad banko prezidento patarėjo Gitano Nausėdos komunikacija įgavo „hibridinės“ ar „preliminarios“ rinkimų kampanijos požymių, o banko kišimasis į politiką – netoleruotinas. S. Jakeliūnas prašo paaiškinti, ar tai dera su banko etikos kodeksu, ar dėl to nekyla reputacinės žalos rizika. G. Nausėda atsikirto – rinkimų kampanija dar nė neprasidėjo.

Anksčiau dėl G. Nausėdos į SEB banko vadovus Švedijoje kreipėsi ir Seimo narys Žygimantas Pavilionis.

„Ar G. Nausėda jau gerą pusmetį, o gal ir dar ilgiau vykdo „hibridinę“ prezidento rinkimų kampaniją ir jei taip, ką apie tai galvoja jo darbdavys – AB SEB bankas? Ar gali būti, kad šis bankas ir jo savininkas – seniausias privatus bankas Švedijoje – dalyvauja ar ketina dalyvauti Lietuvos politikoje? Po to, kai iš esmės prisidėjo prie krizės Lietuvoje sukėlimo 2008–2009 metais ir turint omenyje, kad tai yra BFK vykdomo parlamentinio tyrimo objektas?“ – klausimus socialiniame tinkle „Facebook“ uždavė S. Jakeliūnas.

Jis ketvirtadienį ir oficialiai kreipėsi į SEB banką, prašydamas paaiškinti, „ar banko darbuotojo G. Nausėdos veiksmai dera su SEB banko verslo etikos kodeksu ir ar bankui (bei jo savininkui Švedijoje) dėl tokių veiksmų nekyla reputacinės žalos rizika“.

Pasak S. Jakeliūno, SEB veiksmai, jei G. Nausėda iš tiesų dalyvaus rinkimuose, gali būti vertinami kaip dalyvavimas politikoje, o tai nėra priimtina ES ir EBPO valstybėse.

G. Nausėda: ponas Jakeliūnas turėtų nusiraminti

Pats G. Nausėda, paskambinus 15min, dar nebuvo susipažinęs su S. Jakeliūno parengtu raštu.

„Hibridinis žodis naudojamas kitomis reikšmėmis. Ponas Jakeliūnas turėtų nusiraminti, rinkimų kampanija dar neprasidėjo. Kada ji prasidės, tada ir sudėsime visus taškus, ir žinosime, kas kur dirba, ir kaip vyksta rinkimai. Rinkimai, iš mano pusės, tikrai bus skaidrūs ir juo labiau neužsipuolant kitų konkurentų. Aš žaisiu garbingai, pagal taisykles, jeigu nuspręsiu apskritai į rinkimus eiti ir juose dalyvauti. Tiek šią minutę galiu pasakyti“, – sako G. Nausėda.

Paklaustas, kaip vertina tai, kad jo asmeninė nuomonė siejama su SEB banku, G. Nausėda pyktelėjo.

„Matote, kai labai nori kažką padaryti, tai taip ir teplioji. Jei nori apteplioti sieną grafičiais, tai gali tą ir padaryti. Gali sienos neteplioti. Bet ponui Jakeliūnui labai patinka teplioti sienas, na ką gi, tegul teplioja“, – sako G. Nausėda.

Įspėja, kad kreipsis į institucijas

S. Jakeliūnas SEB banko Lietuvoje prezidentui Raimondui Kvedarui adresuotame rašte įspėja, kad šiuo metu svarstoma galimybė kreiptis į Vyriausiąją rinkimų komisiją, SEB grupės būstinę bei grupę prižiūrinčias institucijas.

„SEB bankas yra vienas iš sisteminių Lietuvos ekonomikos dalyvių, darantis esminę įtaką šalies finansiniam stabilumui; SEB banko darbuotojas G. Nausėda viešojoje erdvėje yra beveik visuotinai suvokiamas kaip vienas iš galimų kandidatų 2019 metais vyksiančiuose LR prezidento rinkimuose, jis yra nuolat minimas atitinkamose sociologinėse apklausose ir pirmauja jose, tačiau nei jis pats, nei SEB bankas nėra paneigę dalyvavimo rinkimuose galimybės“, – dėstoma rašte.

Patikinama, kad G. Nausėdos viešasis komunikavimas pastaraisiais mėnesiais dėl pakitusio turinio ir stiliaus galimai įgavo „hibridinės“ ar „preliminarios“ rinkimų kampanijos požymių ir gali būti vertinama kaip kryptingi ir sistemingi veiksmai, siekiant padidinti galimo kandidato populiarumą ir patrauklumą prieš prasidedant oficialiajai rinkimų kampanijai.

SEB banko prašoma paaiškinti, ar tokie veiksmai nepažeidžia SEB banko ir SEB grupės verslo vykdymo gairių (angl. Code of conduct), pagal kurias banko darbuotojai, viešai komunikuodami, privalo laikytis savo pareigybių ir kompetencijos ribų, ir ar G. Nausėda nedaro žalos SEB banko ir visos SEB grupės reputacijai, nes viešai komunikuodami banko darbuotojai yra suvokiami kaip atstovaujantys visai organizacijai.