Lietuvoje

2018.08.29 20:27

Naujas zoologijos sodas Vilniuje: visuomenininkai vadina „kalėjimu iki gyvos galvos“

BNS 2018.08.29 20:27

Vilniuje, prekybos parke „Ogmios miestas“ Šiaurės miestelyje duris ketvirtadienį atvers naujas zoologijos sodas, grupė visuomenininkų žada piketus besipiktindami, kad gyvūnams tai taps „kalėjimu iki gyvos galvos“.

Aplinkos apsaugos agentūra po daugiau nei dvejus metus trukusių procedūrų šią vasarą išdavė leidimą viešajai įstaigai „Zooparkas“ vykdyti zoologijos sodo veiklą, BNS patvirtino Aplinkos apsaugos agentūros Leidimų skyriaus vedėjas Darius Mikelaitis.

„Jiems suteikta teisė tos veiklos vykdymui. Prašymo nagrinėjimas užtruko apie porą metų. Tiesiog pareiškėjas tuo metu netenkino keliamų reikalavimų, šiuo metu buvo išpildytos visos sąlygos, kurios numatytos teisės aktų reikalavimuose, priešingu atveju leidimas nebūtų išduotas. Veiklos vykdymo metu yra kontrolės mechanizmas, bus žiūrima, kaip ji vykdoma“, – sakė D. Mikelaitis.

„Ogmios miesto“ atstovai BNS patvirtino, kad viešoji įstaiga „Zoopark.lt“ nuomojasi patalpas „Ogmios mieste“ bei užtikrins idealias gyvenimo sąlygas nelaisvėje išveistiems gyvūnams.

„Visi gyvūnai yra atvežti iš kitų Europos zoologijos sodų, išveisti nelaisvėje ir nėra prisitaikę gyventi laukinėmis sąlygomis. Įgyvendinant projektą, buvo daug konsultuojamasi su šios srities specialistais, mokslininkais, vadovaujantis jų rekomendacijomis šiame zooparke įsikurs tik gyvūnai, kurių gyvenimo sąlygos gali būti jiems sukurtos idealiai“, – atsakyme BNS teigė „Ogmios centro“ marketingo vadovas Edgaras Valickas.

Anot jo, zooparke nebus didelių gyvūnų, nes jiems negalėtų būti užtikrintos puikios gyvenimo sąlygos, todėl čia apsigyvens tik mažųjų rūšių gyvūnai, t.y. žuvytės, triušiukai, beždžionėlės.

„Gyvūnams yra užtikrintos sąlygos visaverčiam gyvenimui ir dauginimuisi. Pastate yra įdiegta moderni rekuperacinė sistema, per valandą pakeičia patalpose esantį orą keturis kartus. Zoologijos sodas suskirstytas į zonas, kuriose yra  sukurtas mikroklimatas, palankus kiekvienai rūšiai. Architektai ir dekoratoriai pasistengė sukurti maksimaliai komfortabilią aplinką geroms gyvūnų gyvenimo sąlygoms“, – teigia E. Valickas.

Tinklalapyje zoopark.lt skelbiama, kad zoologijos sodas „Ogmios mieste“, Verkių gatvėje Vilniuje bus atidarytas ketvirtadienį, rugpjūčio 30-ąją, jame bus apie 60 gyvūnų rūšių, iš viso – apie 200 gyvūnų, tarp jų – primatai, varliagyviai, vabzdžiai ir kiti. Įstaigai priklauso ir zoologijos sodas Prekybos ir laisvalaikio centre „Mega“ Kaune.

Savo ruožtu apie dešimt visuomenininkų išreiškė viešą pasipiktinimą verslininkų planais kurti „vaikų žaidimų aikštelę – zoologijos sodą“, kur, anot jų, „žaislais taps laukiniai gyvūnai“. Kaip BNS sakė vienas visuomenininkų Laurynas Stasiukynas, kelios dešimtys žmonių ketina rinktis ketvirtadienį į protestą „Ogmios mieste“, kur išsakys savo poziciją prieš „įkalinamus gyvūnus“.

„Mūsų pagrindinis tikslas – pasisakyti prieš laukinių gyvūnų įkalinimą uždarose patalpose. Tai yra netinkamos sąlygos laukiniams gyvūnams nei gyventi, nei veistis“, – pabrėžia L. Stasiukynas.

Išplatintame pranešime teigiama, kad zoologijos sode neturėtų būti jokių primatų, saugomų laukinių gyvūnų, kuriems reikia daugiau erdvės, nei galėtų būti suteikta prekybos centre.

„Aš nepritariu tokio zoologijos sodo steigimui, nes visų pirma tai yra maža erdvė zoologijos sodui, o gyvūnai neturi gyventi kelių kvadratinių metrų narvuose. Jiems bent jau turi būti erdvės gyvenimui. Antra – manau, kad šiame zoologijos sode gyvūnai bus liečiami, glostomi, niurkomi ir tai yra savotiškas jų kankinimas. Gyvūnai bus nuolat tampomi kol suvargs, pavargs, nusikankins“, – pranešime teigė Vilniaus universiteto docentė Ingrida Prigodina Lukošienė.

Pažymima, kad susirūpinimą kelia, pavyzdžiui, didelėse bendruomenėse gyvenančių surikatų, taip pat naktimis aktyvių vaisėdžių šikšnosparnių ir kitų gyvūnų laikymo sąlygos.