Lietuvoje

2018.08.28 16:05

Svarstoma G. W. Bushą paskelbti Vilniaus garbės piliečiu

BNS 2018.08.28 16:05

Sostinės politikai svarsto buvusį Jungtinių Valstijų prezidentą George`ą Walkerį Bushą paskelbti Vilniaus garbės piliečiu.

Sprendimą inicijavo į merą Remigijų Šimašių kreipęsi politologai, žiniasklaidos, viešųjų ryšių atstovai Linas Kojala, Audrius Matonis, Audrius Siaurusevičius, Monika Garbačiauskaitė-Budrienė, Paulius Gritėnas, Mykolas Katkus, Ovidijus Lukošius, Tomas Janeliūnas, Andžejus Pukšto, Vytautas Keršanskas.

Projekto iniciatoriai nurodo, kad šiemet sukanka penkiolika metų, kai pirmasis ir vienintelis į Lietuvą atvykęs pareigas einantis JAV prezidentas G. W. Bushas Rotušės aikštėje paskelbė apie „ypatingus įsipareigojimus Lietuvos saugumui“, todėl ši sukaktis būtų prasminga pagerbti politikui.

„Atminimo lentoje įamžintas istorinis pažadas: „Tie, kas pasirinks Lietuvą savo priešu, taps JAV priešu“, sutvirtino Lietuvos nepriklausomybę bei siekį integruotis į Vakarų institucijas“, – pažymima rašte merui.

Iniciatyvos autoriai atkreipia dėmesį, kad G. W. Busho administracija pripažino Lietuvą JAV sąjungininke dar iki formalios narystės NATO, o taip pat „principingais sprendimais pasiekė“, kad 2004 metais Lietuva kartu su kaimyninėmis šalimis taptų visaverte Aljanso nare. Tarp įvardijamų G. W. Busho administracijos nuopelnų – siekis aktyviai didinti Vidurio Europos energetinę nepriklausomybę.

Sprendimą tarybos posėdyje planuojama svarstyti trečiadienį.

43-iasis JAV prezidentas G. W. Bushas buvo valdžioje dvi kadencijas 2001–2009 metais. Jis Lietuvoje lankėsi 2002-ųjų lapkritį ir vizito metu sakė istorinę kalbą daugiatūkstantinei miniai prie Vilniaus rotušės.

Savivaldybės tarybos projekte rašoma, kad šiuo metu yra „tinkama proga įvertinti jo nuopelnus ir įtvirtinti juos miesto istorijoje“, o tai „įprasmins ypatingus Lietuvos ir JAV santykius ir taps padėka už jų stiprinimą“. Sprendimas, anot savivaldybės, suderintas ir su Užsienio reikalų ministerija.