Lietuvoje

2018.08.28 14:09

V. Adamkus: J. McCainas nuoširdžiai domėjosi Lietuva ir palaikė jos nepriklausomumą

BNS, LRT.lt2018.08.28 14:09

Šeštadienį miręs Jungtinių Valstijų senatorius Johnas McCainas buvo principingas laisvės kovotojas, rėmęs Lietuvos pastangas siekiant nepriklausomybės, sako kadenciją baigęs Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus.

V. Adamkus pabrėžė, kad jam niekada nekilo abejonių dėl J. McCaino „pasišventimo, atsidavimo ir vykdomos politikos Jungtinėse Amerikos Valstijose“. Jis savo stabilumu buvo priešingybė šios šalies vadovui Donaldui Trumpui.

„Jis nuo savo griežto nusistatymo ir politikos niekada neatsitraukia. Tai yra didelė priešingybė dabartiniam prezidentui Donaldui Trumpui“, – BNS sekmadienio rytą sakė V. Adamkus.

Pasak jo, senatorius buvo principingas laisvės kovotojas, rėmęs Lietuvos pastangas siekiant nepriklausomybės.

„Aš tikrai nuoširdžiai išgyvenu, kad iš šio pasaulio pasitraukė kovotojas už visų žmonių laisvą apsisprendimą“, – teigė prezidentas.

V. Adamkus tvirtino, kad J. McCainas nuoširdžiai domėjosi Lietuvos reikalais, okupacijos patirtimi.

„Jis tvirtai ir aiškiai, nesvyruodamas sakė, kad tai yra tikra Lietuvos okupacija, ir jis džiaugėsi, kad jo valstybė to nepripažino“, – kalbėjo kadenciją baigęs šalies vadovas.

„Jis sakė, kad jeigu bus Amerikos prezidentu, jis labai aiškiai laikysis už laisvo žmogaus apsisprendimą, valstybių apsisprendimą ir demokratinių idėjų tvirtinimą visame pasaulyje, įskaitant ir Lietuvą“, – pridūrė jis.

BNS nuotr.

Buvo griežtas Rusijos atžvilgiu

Senatorius ragino laikytis griežtos pozicijos Rusijos atžvilgiu ir skatino stiprinti sankcijas Maskvai.

Per 2017 metais vykusį turą Baltijos šalyse, Ukrainoje ir Gruzijoje senatorius J. McCainas patikino buvusias sovietų valstybes, kad JAV rems jas, nepaisant JAV prezidento Donado Trumpo išreikštų abejonių dėl NATO ir pagyrų Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui.

Jis taip pat palaikė Ukrainą, siuntė žinutes neramumų metu. „Siunčiu Amerikos žmonių žinutę – mes esame su jumis, jūsų kova yra mūsų kova, mes laimėsime kartu. 2017 metais nugalėsime įsibrovėlius ir išsiųsime juos ten, iš kur atvyko. V. Putinui – tu niekuomet nenugalėsi Ukrainos žmonių ir neatimsi jų nepriklausomybės ir laisvės“, – teigė senatorius.

Reuters/Scanpix nuotr.

2016 metais lankydamasis Lietuvoje, senatorius pasisakė už tai, kad Lietuvoje nuolat rotaciniu principu būtų JAV karių.

„Labai svarbu, kad nuolatos amerikiečių pajėgos būtų dislokuotos Baltijos šalyse, nes išlaikyti šį buvimą yra būtina, kad mūsų draugai suprastų, kad amerikiečiai visuomet yra su jais“, – sakė J. McCainas po susitikimo su D. Grybauskaite.

Tais pačiais metais, duodamas interviu LRT TELEVIZIJAI, senatorius teigė esantis labai dėkingas Lietuvai už jos kariuomenės ir žmonių indėlį NATO.

„Kaip maža šalis prisidėjote itin daug. Jūs patikimas partneris, labai vertinu jūsų draugystę, ir mažiausia, ką norėčiau pamatyti, – tai Rusijos įtakos Lietuvai didėjimą.

Jūs esate Vakarų valstybė, dalijatės su Vakarais vertybėmis, tikslais ir draugyste. Tikiu, kad Jungtinės Valstijos labai laimingos, jog Lietuva yra viena iš artimiausių sąjungininkių. Dėkoju lietuviams už jūsų jaunuolių tarnybą Afganistanee, puikiai atliekamas užduotis ir pasiaukojimą“, – LRT TELEVIZIJAI sakė jis.

2014 metais, susitikime su premjeru Algirdu Butkevičiumi, J. McCainas pabrėžė palaikantis Lietuvos energetinės nepriklausomybės siekius bei žadėjo garantuosiantis gynybos paramą.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė vadina J. McCainą ne tik savo šalies patriotu, bet brangiu, išskirtiniu, artimu Lietuvos draugu. Prezidentė pažymi, kad mūsų šalis jam dėkinga už nuoseklų Lietuvos nepriklausomybės ir laisvės įtvirtinimo ramstį JAV, daug prisidėjusį prie paramos telkimo šaliai, jos gynybai ir piliečiui saugumui.

„Senatorius ryžtingai rėmė artimus ryšius tarp Europos ir JAV, pasisakė už transatlantinės bendruomenės vienybę ir visapusį bendradarbiavimą, ypač karinės paramos Europai, siekiant užtikrinti mūsų gynybinius pajėgumus apsiginti nuo bet kokių grėsmių, svarbą“, – pažymi prezidentūra.

Už nuopelnus Lietuvai senatorius apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino komandoro didžiuoju kryžiumi.

Politologai pabrėžia įtaką keliant Lietuvai aktualius klausimus

Lietuvos politologai sako, kad šeštadienį miręs senatorius buvo labai įtakingas politikas, kėlęs Lietuvai aktualias problemas.

„Jis buvo ledlaužis, nuolat kėlęs mums aktualius klausimus į politinės darbotvarkės viršų“, – BNS sakė Rytų Europos studijų centro direktorius Linas Kojala.

„Dėl gynybos biudžeto ir užsienio politikos jis buvo vienas iš didžiausių ir įtakingiausių vanagų“, – BNS teigė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Kęstutis Girnius.

BNS nuotr.

Pasak L. Kojalos, senatorius J. McCainas savo šalyje buvo moralinis autoritetas, kuris galėjo kalbėti drąsiau, atviriau, peržengiant real-politik ribas bei akcentuojant principus ir vertybes.

„Tą matėme ir Baltijos valstybių atžvilgiu: dar tuomet, kai SSRS egzistavo, jis kalbėjo apie būtinybę stiprinti regiono laisvės perspektyvas, o vėliau – kuo skubiau pripažinti nepriklausomybę. Tas pats ir su NATO: dešimtajame dešimtmetyje, kuomet kalba apie Aljanso plėtrą į regioną buvo itin atsargi (dėl apginamumo klausimo, nenoro erzinti Rusiją), J. McCainas kartojo, kad tai turi įvykti kuo greičiau“, – BNS teigė politologas.

„Jis buvo gerbiamas ir demokratų, ir respublikonų, tad į jo nuomonę buvo įsiklausoma. Ne veltui gynybos alokacijų įstatymas šiemet buvo pavadintas jo vardu. Ne veltui jis užėmė ir aukštas pareigas Senate, kur buvo ginkluotųjų pajėgų komiteto pirmininkas“, – pažymėjo jis.

K. Girnius savo ruožtu atkreipė dėmesį, kad J. McCainas pasisakė už kovingą JAV politiką.

„Jis visada reikalavo, kad gynybos išlaidos nuosekliai didėtų ir jis visą laiką ragino, kad Amerika turėtų kovingą užsienio politiką ir nebijotų įsiterpti į konfliktus. Jis, pavyzdžiui, norėjo, kad Amerika užimtų didesnį vaidmenį Sirijos konflikte. Jis gal net per daug buvo linkęs galvoti, kad bombomis galima spręsti visas politines problemas. Galima paminėti, kad jis buvo vienas iš tų, kurie atkakliausiai ragino, kad Amerika ir NATO šalys teiktų ginklus Ukrainai po Krymo aneksijos“, – priminė politologas.

Anot jo, senatorius buvo vienas iš Baltijos šalių nepriklausomybės gynėjų, kartu jas pačias ragino stiprinti gynybą.

„Jis visada labai skeptiškai vertino Rusiją, visada įžiūrėjo Rusijos grėsmę ir visada reikalavo, kad Amerika imtųsi žingsnių jai neutralizuoti. Pavyzdžiui, po to, kai įvyko invazija į Gruziją, jis apkaltino Amerikos Vyriausybę, kad Gruzijai nesuteiktas NATO narystės veiksmų planas, siūlė jį suteikti, kad tokiu būdu būtų Rusijai aiškiai pasakyta, kad ji neturi teisės kištis į tuos reikalus (...). Jam Lietuva nebuvo svetima, jis čia lankėsi, principingai ją palaikė“, – kalbėjo K. Girnius.

E. Zingeris: tikiuosi, kad vertybės bus toliau puoselėjamos 

Seimo Užsienio reikalų komiteto narys, konservatorius Emanuelis Zingeris tikisi, kad po senatoriaus J. McCaino mirties pasaulyje bus puoselėjamos jo vertybės.

BNS nuotr.

„Dabar svarbiausia, kad suskaldytame demokratijos žemėlapyje nuo Japonijos iki Kanados šimtas su viršum demokratiškų šalių surastų savyje jėgų pasakyti, ne kad „Amerika First“, ne kad „Japonija First“, ne kad „Lietuva First“, bet kad demokratija ir solidarumas yra pirma. Tam solidarumui atstovavo mus jungiantis Johnas McCainas“, – BNS sekmadienį sakė E. Zingeris, perfrazuodamas JAV prezidento D. Trumpo rinkiminį šūkį.

Jis pasakojo ne kartą bendravęs su senatoriumi ir visada iš jo jautęs stiprų palaikymą Lietuvai.

„Buvau tuo metu komiteto pirmininku, buvau derybose su sovietais 1990 metais. Atsimenu kaip signataras mūsų pirmus susitikimus, tai buvo žmogus, kuris faktiškai atstovavo Ronaldo Reagano politikai. (...) Jis nepaprastai vertino Lietuvos įnašą į Sovietų Sąjungos – blogio imperijos – sugriovimą ir iš esmės buvo R. Reigano dešinioji ranka įgyvendinant paramą mums kovoje už nepriklausomybę“, – kalbėjo parlamentaras.

Jis teigė prisiminsiantis J. McCainą kaip kompromisų nedariusį žmogų.

„Jis įrodė, kad idėjos gali laimėti prieš išskaičiavimą, idėjos gali laimėti prieš cinizmą, kad idėjų pasaulis egzistuoja“, – tvirtino E. Zingeris.

„Jam visada užteko laiko demokratijos įtvirtinimo reikalams ir jisai suprato, kad Vakarų pasaulis neapsiriboja laisva rinka, Vakarų pasaulis pirmiausia yra laisvė ir demokratija“, – pridūrė jis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.