Lietuvoje

2018.08.26 18:33

Izraelio premjeras B. Netanyahu susitiko su Lietuvos žydų bendruomene

Paskutiniąją savo vizito Lietuvoje dieną, sekmadienį, Izraelio premjeras Benjamino Netanyahu susitiko su Lietuvos žydų bendruomene. Vilniaus sinagogoje vyksiančiame renginyje B. Netanyahu sakė viešą kalbą. Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius sako, kad Izraelio premjero vizitas Lietuvoje ne kiek pakeitė, bet paryškino abiejų šalių gerus santykius. 

Kaip LRT RADIJUI teigia L. Linkevičius, Lietuva turi glaudžius ryšius su Izraeliu saugumo, mokslo srityse, taip pat bando daryti teigiamą įtaką Europos Sąjungos santykiams su Izraeliu. Ministras pripažįsta, kad Briuselio ir Izraelio santykiuose yra daug problemų, pavyzdžiui, nausėdijų plėtimas, dviejų tautų su sostine Jeruzale idėja.

„Su laisve atkūrėme ir draugystę. Tai – ypatinga, kaip ir ši tarp Izraelio valstybės ir Lietuvos. Mes, mažos valstybės, Izraelis ir Lietuva, susiduria su įvairiais iššūkiais, galime būti kartu, drauge veikti ir pakeisti daug ką dirbdami petys petin. Šis vizitas tai dar labiau skatina. Ačiū už jūsų svetingumą.

Taip pat noriu padėkoti Lietuvos vyriausybei už kovą su antisemitizmu. Lietuva daro daug ir gali padaryti dar daugiau, kad tam užkirstume kelią“, – susitikimo metu kalbėjo B. Netanyahu.

„Žydams Izraelis yra istorinė valstybė, Lietuva mūsų gimtinė, kur mes gimėme, o premjeras simbolizuoja žydų valstyę. Laikome didele garbe, kad vienas iš vizito objektų yra mūsų bendruomenė, sinagoga. (...) Jos pagerbimas ir parodys svarbą Izraelio istorijoje“, – sakė susitikime dalyvavęs Vilniaus žydų bendruomenės pirmininkas Simas Levinas.

Anksčiau šią savaitę, penktadienį, jis Paneriuose pagerbė Holokausto aukų atminimą ir buvo susitikęs su Lietuvos ir kitų Baltijos šalių vadovais.

Penktadienį Vilniaus pakraštyje esančiame memoriale vainiką padėjęs B. Netanyahu sakė, kad žydai niekada daugiau nebegali būti beginkliai. Pagerbdamas Paneriuose nužudytų 70 tūkst. žydų atminimą, jis prisiminė ir Krėvoje gimusį senelį, kuris, anot premjero, netoli tos vietos buvo sumuštas.

„Aš noriu kreiptis į savo senelį: Saba, aš grįžau į šį mirties mišką kaip Izraelio ministras pirmininkas. Mes niekada nebebūsime beginkliai. Mes turime valstybę, mes turime kariuomenę ir mes sugebame apginti save patys.“

Per pokalbius su prezidente, premjeru bei Latvijos ir Estijos ministrais pirmininkais B. Netanyahu daug dėmesio skyrė padėčiai Artimuosiuose Rytuose bei Irano branduolinei sutarčiai. Premjeras iš Baltijos šalių tikisi atsvaros, kaip jis pats sako, „iškreiptam“ Europos Sąjungos požiūriui į Izraelį.

Plačiau apie sekmadienio susitikimą su žydų bendruomene – Luko Šniolio reportaže.

Mykolas Majauskas
2022.12.07 11:02

Seimo narys Mykolas Majauskas kandidatuos į Vilniaus merus

atnaujinta 11.06