Lietuvoje

2018.08.24 16:15

Izraelio premjeras įvertino lietuvių pasiekimus inovacijų srityje

LRT.lt2018.08.24 16:15

Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyko istorinis Baltijos šalių premjerų susitikimas su Izraelio valstybės premjeru Benjaminu Netanyahu.

Išskiria dvi bendradarbiavimo sritis

Tai yra pirmasis Izraelio premjero vizitas Baltijos šalyse ir jis turi didžiulę reikšmę. B. Netanyahu teigimu, šalys gali bendradarbiauti inovacijų srityje, nes visos šalys turi šio potencialo.

„Izraelis, Lietuva, Latvija, Estija turi milžiniškus intelektinius išteklius. Žaviuosi Lietuvos, Baltijos šalių pažanga kibernetinėje, lazerių technologijų srityje. Mes galime būtų priešakyje. Faktas, kad esame maži, tačiau nereiškia, kad negalime būti dideli. Jei susikoncentruosime į ateities technologijas, panaudosime savo žmonių talentus, galime būti labai dideli.  

Dar viena sritis, kurioje šalys gali bendradarbiauti – saugumas. Tam tikrų bendrų projektų jau vykdome, tačiau galime drauge nuveikti ir daugiau“, – pažymi B. Netanyahu.

Prašo pagalbos dialoge su ES institucijomis

Dar viena tema, kuria, pasak B. Netanyahu, buvo diskutuojama su Baltijos šalių premjerais – ES požiūris į Izraelį.

„Savo kolegų čia paprašiau pagalbos, siekiant ištaisyti neteisingą ES požiūrį į Izraelį. Kalbu ne apie ES šalis, o apie organizacijas, kuriose požiūrį į Izraelį galima tikrai pagerinti.

Viena sritis, kurioje, mano galva, nėra aiškumo – branduolinis susitarimas su Iranu. Šis susitarimas yra grėsmingas ES. Iranas nebuvo sustabdytas nuo branduolinių ginklų kūrimo. Manau, kad ES sprendimas Iranui skirti 18 mln. yra didžiulė klaida. ES skirtos lėšos Iranui tikrai nepasieks šalies gyventojų, nebus pagerintos jų sąlygos, lėšos bus panaudotos branduolinio ginklo kūrimui. Iranas mėgina vykdyti terorizmo atakas pačioje ES. Visos šalys turėtų prisidėti prie pastangų atkurti sankcijas Iranui, kad šis sustabdytų savo teroristinę veiklą“, – tikina Izraelio premjeras.

Tikisi glaudesnių santykių

Izraelio ministras teigia esąs suinteresuotas stiprinti ekonominius ir politinius ryšius su Baltijos šalimis. Penktadienį jis susitiko ir su prezidente Dalia Grybauskaite.

Popietę Panerių memoriale, dalyvaujant Izraelio ministrui, vyks aukų pagerbimo ir pasaulio teisuolių apdovanojimo ceremonija. Tai – pirmasis Izraelio ministro pirmininko vizitas Lietuvoje.

Ketvirtadienį B. Netanyahu gyrė Lietuvą už, jo teigimu, tvirtą šalies poziciją Izraeliui aktualiais klausimais.

Su premjeru Sauliumi Skverneliu susitikęs B. Netanyahu ketvirtadienį sakė besitikintis, kad glaudūs santykiai su Lietuva padės atsverti, jo paties teigimu, neteisingą kitų Europos šalių kritiką dėl Izraelio veiksmų palestiniečų atžvilgiu.

„Su Izraeliu Europos Sąjunga ir Briuselis dažnai elgiasi netinkamai, esama daug iškraipymų mūsų atžvilgiu, ir džiugu matyti, kad jūs laikotės aiškumo, tiesos ir drąsos pozicijos“, – teigė jis.

Europos Sąjungai nepritariant dėl Jungtinių Valstijų sprendimui išstoti iš vadinamosios Irano branduolinės sutarties, kurią taip pat kritikuoja ir Izraelis, Lietuvos poziciją B. Netanyahu pavadino „labai blaivia“, nors Vilnius formaliai laikosi Briuselio pozicijos.

Premjeras: visas keturias šalis vienija regioninio saugumo iššūkiai

Pasak premjero S. Skvernelio, šis pirmą kartą vykstantis trijų Baltijos šalių ir Izraelio ministrų pirmininkų susitikimas – istorinis ir jis vyksta itin svarbiu metus, kai trys Baltijos šalys mini savo valstybingumo šimtmetį, o Izraelio valstybė mini 70-etį. 

„Transatlantiniam bendradarbiavimui alternatyvos nėra. Europa, JAV ir Izraelis yra natūralūs sąjungininkai. Mus vienija demokratijos, žmogaus teisių ir teisės viršenybės vertybės, iššūkiai saugumui ir glaudūs ekonominiai ryšiai. Esami ir liksime didele dalimi priklausomi vieni nuo kitų. Tai yra didžiausia paskata bendradarbiauti“, – pabrėžė premjeras S. Skvernelis.

ministraspirmininkas.lrv.lt nuotr.

Taip pat akcentuota, jog Baltijos valstybės pasisako už glaudesnį ES ir Izraelio bendradarbiavimą. Pabrėžta, jog tik diplomatinės priemonės, derybų kelias gali užtikrinti taiką Artimųjų Rytų regione.

„Visas keturias šalis vienija panaši istorija ir panašūs dabarties regioninio saugumo ir valstybių raidos iššūkiai, todėl turime nuolat kalbėtis ir stiprinti praktinius ryšius“, – sakė vyriausybės vadovas S. Skvernelis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.