Lietuvoje

2018.08.24 12:11

Ukrainai minint Nepriklausomybės dieną, Lietuva žada tęsti paramą

LRT RADIJAS, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt, BNS2018.08.24 12:11

Kijevo centre penktadienį vyksta karinis paradas, surengtas Ukrainos Nepriklausomybės dienos ir valstybės atkūrimo šimtmečio proga. Ukrainą pasveikinę Lietuvos vadovai pažadėjo tęsti jai paramą.

Prieš paradą įvyko iškilminga valstybinės vėliavos pakėlimo ceremonija bei buvo pasimelsta už Ukrainos pajėgas.

Parade dalyvauja 4,5 tūkst. ukrainiečių karių, 250 vienetų karinės technikos; taip pat demonstruojami ir šiuo metu bandomi naujo pavyzdžio ginklai ir technika. Parade pirmąkart per pastaruosius metus dalyvaus ir karinė aviacija – apie 30 naikintuvų, šturmo lėktuvų, krovininių lėktuvų ir sraigtasparnių.

Be to, per šį paradą buvo pakeistas gynybos ministro kreipimasis į karius ir atsakymas į jo pasisveikinimą. Pasisveikindamas ministras į karinės dalies personalą kreipiasi: „Šlovė Ukrainai“, o kariai į šį sveikinimą atsako: „Šlovė didvyriams“.

Iki šiol Ukrainos kariškiai sveikindavosi vartodami frazes „Sveiki, draugai!“ ir „Linkime sveikatos!“.

Paradui vadovauja Ukrainos gynybos ministras Stepanas Poltorakas, o jį priima prezidentas, vyriausiasis ginkluotųjų pajėgų vadas Petro Porošenka. Paradą stebi ir JAV prezidento patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Johnas Boltonas.

Kariniame parade dalyvauja 18 užsienio delegacijų, įskaitant dalinius iš Didžiosios Britanijos, JAV, Kanados, Lietuvos, Estijos, Lenkijos, Rumunijos, Moldovos, Gruzijos, Latvijos, Danijos bei vėliavnešių grupė iš bendros Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos brigados (LITPOLUKRBRIG).

Centrinėje Kijevo gatvėje vykstantį paradą stebi tūkstančiai žiūrovų.

Reuters/Scanpix nuotr.

Besiruošdami 27-osioms nepriklausomos Ukrainos paskelbimo metinėms ukrainiečiai paminėjo Vėliavos dieną. Ta proga buvo pademonstruota rekordinė 2,7 km ilgio Ukrainos vėliava. Kiekvienas šimtas metrų simbolizuoja iš sovietinės priespaudos išsivadavusios nepriklausomos Ukrainos gyvavimo metus.

Per iškilmes Dnipro mieste taip pat buvo iškelta įspūdingo dydžio vėliava ant daugiau kaip 70 metrų aukščio stiebo. Pati vėliava yra 18 metrų ilgio ir 12 metrų pločio. Šiose iškilmėse dalyvavęs Ukrainos prezidentas su kartėliu prisiminė prieš daugiau kaip ketverius metus išsakytus pažadus, kad prorusiški separatistai Donecke ir Luhanske bus nedelsiant nugalėti. Tada jis pažadėjo, kad tai net gi ne dienų, o valandų klausimas.  

„Gailiuosi, kad sužadinau per didelius lūkesčius. Nuoširdžiai atsiprašau, kad suteikiau viltį, kuri neišsipildė. Gaila, kad pažadėjau tai, ko neįvykdžiau. Prašau už tai atleisti. Man tai labai rimta pamoka atsakingiau elgtis su žodžiais ir pažadais“, – apgailestavo Ukrainos prezidentas P. Porošenka.

Ukraina Nepriklausomybės dieną sutinka nesibaigiančiu kariniu konfliktu šalies rytuose ir Rusijos aneksuotu Krymo pusiasaliu. Lietuvoje šią savaitę lankęsis buvęs Ukrainos prezidentas Viktoras Juščenka teigė, kad Rusijos imperines ambicijas patys finansuojame savo abejingumu.

Žlugus Sovietų Sąjungai, 1991 m. rugpjūčio 24 dieną Ukrainos parlamentas priėmė šalies nepriklausomybės deklaraciją. Ji po savaitės buvo patvirtinta referendumu.

Reuters/Scanpix nuotr.

Pasveikino Lietuvos vadovai

Pasak prezidentės Dalios Grybauskaitės, Lietuvos žmonės ir toliau išliks ištikimi Ukrainos draugai ir rėmėjai. Pasak jos, tiek prieš 27 metus, tiek pastaraisiais metais Ukrainos žmonės pasauliui parodė, kad brangina laisvę ir yra pasirengę už ją kovoti.

BNS nuotr.

Premjero Sauliaus Skvernelio sveikinime rašoma, kad „alternatyvos Ukrainos keliui į Vakarus nėra ir Lietuva šį pasirinkimą toliau tvirtai remia ir rems“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Karantinas Vilniuje
COVID-19 TRUMPAI 6