Lietuvoje

2018.08.23 12:39

Prezidentė: tautos herojai niekada nebus pamiršti

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.08.23 12:39

Minint Juodojo kaspino dieną prezidentė Dalia Grybauskaitė Varėnos rajone, Kasčiūnų kaime, viešėjo pas partizaną Juozą Jakavonį-Tigrą, aplankys jo sodyboje įkurtą Pietų Lietuvos partizanų vadavietę.

Sulaukęs 94-erių J. Jakavonis-Tigras yra paskutinis likęs gyvas Varėnos krašto Dainavos apygardos partizanas. Būdamas 19 m. jis aktyviai įsitraukė į Lietuvos partizaninį judėjimą, buvo Pietų Lietuvos partizanų vadų Juozo Vitkaus-Kazimieraičio ir Adolfo Ramanausko-Vanago ryšininkas.

Drauge su kitais partizanais 1945 metais savo tėvų sodyboje įrengė bunkerį, kuris tapo vadaviete. J. Jakavonis-Tigras 1946 metais buvo suimtas, kankintas Lietuvoje, vėliau išsiųstas į Sibiro lagerius.

Į gimtinę jis grįžo 1959 metais.

Šalies vadovės teigimu, J. Jakavonis-Tigras – gyva kovų už Lietuvos laisvę legenda, mūsų istorinės atminties saugotojas, drąsos, nepalaužiamos dvasios, meilės ir pasiaukojimo Tėvynei simbolis. Tai žmogus, kuriam šalies laisvė brangesnė už gyvenimą. Dėl pačio didingiausio tikslo – laisvos Lietuvos jis kartu su kitais miško broliais rizikavo savo ir artimųjų gyvybėmis, kad iškovotų išsvajotą nepriklausomybę, rašoma prezidentūros pranešime.

Pasak prezidentės, dabar, kai ginkluotas pasipriešinimas yra tapęs stipriu propagandos taikiniu, visiems mums ypač svarbu išlaikyti istoriją gyvą, perduoti ją ateities kartoms, išsaugoti didvyrių, gynusių laisvę ir jos idealus, atminimą, neleisti jų menkinti ir niekinti.

J. Jakavonis-Tigras valstybės vadovei aprodė bunkerį, kurį jis drauge su Pietų Lietuvos partizanais sodyboje įrengė dar 1945 metais. Čia buvo leidžiamas partizanų laikraštis „Laisvės varpas“, įrengta spaustuvėlė, ruošiami štabų dokumentai. Šios vadavietės, kurioje taip pat slėpėsi partizanų vadai J. Vitkus-Kazimieraitis ir A. Ramanauskas-Vanagas, sovietų valdžia taip ir neatrado.

Dešimtmetį trukusiame partizaniniame kare savo gyvybes paaukojo daugiau kaip 20 tūkst. žmonių.

Prezidentės susitikimas su partizanu J. Jakavoniu-Tigru įvyko minint 29-ąsias Baltijos kelio metines.   

Populiariausi

Ieškomas Afganistano pilietis

Lietuvoje

2020.08.06 17:51

Ignalinos rajone iš izoliacijos patalpų pabėgo COVID-19 sergantis Afganistano pilietis spėja, kad jo tikslas buvo ne Lietuva, o kitos Europos šalys; atnaujinta 19.16