Lietuvoje

2018.08.22 22:24

Klaipėdiečiai kovoja su smarve – nesulaukę pagalbos patys ieško taršos šaltinių

Jau kone dešimtmetį  Klaipėdos pietinės dalies gyventojai kenčia nemalonius kvapus, tačiau įmonių, kurios skleidžia blogą kvapą, kontroliuojančios institucijos iki šiol nenustato. Nesulaukdami pagalbos ir nebeapsikęsdami nuolatinės smarvės, gyventojai patys nutarė ieškoti taršos šaltinių. Ir dėl teisės gyventi sveikoje aplinkoje žada kreiptis į  teisėsaugą.

Kol vieni Klaipėdos gyventojai kenčia nuo į jų butus patenkančių suodžių, kiti dūsta nuo tvyrančios smarvės. Trečiadienį pietinės Klaipėdos gyventojai sako eilinį kartą į darbą išėjo nemiegoję.

„Todėl, kad buvo karšta, buvo langai atidaryti, ir atsibudom tiesiog nuo smarvės ir su skaudančiom galvom“, – sakė klaipėdietis Olegas.

„Tokia stipri smarvė, tokia tiršta – atrodo, kad kabo prie nosies“, – kalbėjo klaipėdietė Rimanta.

Gyventojų vargai prasidėjo prieš kelerius metus, kai šalia Klaipėdos esančiuose Dumpiuose viena po kitos įsikūrė kelios įmonės, kurias gyventojai ir kaltina.

Vilties netekę gyventojai ėmėsi patys ieškoti smarvės šaltinio ir išsiaiškino, kad per Klaipėdą iki Dumpių yra įrengti nuorinimo šuliniai su vadinamaisiais vantuzais. Jais nuotekos iš bendrovių „Klaipėdos vanduo“ bei „Grigeo Klaipėda“ teka į Dumpiuose esančius valymo įrenginius.

„Grigeo“ vadovo teigimu, šuliniai atidaromi  du kartus per savaitę ir išleidžiamos susidariusios dujos.

„Vantuzai yra tarybinių laikų, jie neatitinka dabartinių Europos Sąjungos standartų“, – teigė Klaipėdos Marių bendruomenės pirmininkė Ligita Girskienė.

„Vieno taško nuorinimas trunka apie 15 minučių, ir pasmardinti didžiąją dalį pietinės miesto dalies būtų techniškai neįmanoma“, – sakė „Grigeo Klaipėda“ generalinis direktorius Vidas Beržonskis.

Bendrovės „Klaipėdos vanduo“ vadovas taip pat neigia, kad vantuzai – taršos šaltinis. Tačiau žada atkreipti dėmesį į siurblinę, į kurią teka gamyklos „Neo group“ nuotekos.

„Analizuosime papildomai, kokias nuotekas mes iš jų gauname, gal kartais ten yra kokie nors dalykai, kurie sukeltų labai intensyvų dujų susikūrimą vamzdyje“, – žadėjo AB „Klaipėdos vanduo“ generalinis direktorius Leonas Makūnas.

Visuomenės sveikatos centro specialistai sako, kad skundus nagrinėja galiojančia tvarka – tik sulaukę atsakymo iš Aplinkos apsaugos departamento, kas pasikeitė jų kontroliuojamose įmonėse, kad žmonės skundžiasi.

„Jeigu įmonė dirbs laikydamasi visų reikalavimų, kvapo neturi būti. Tam ji gavo leidimą vykdyti šitą veiklą tiktai su ta sąlyga, kad vykdys taip, kad iš jos nei oro tarša, nei triukšmas, nei kvapai neišeis ir nepateks į gyvenamąsias aplinkas“, – pasakojo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro atstovė Asta Šlepetienė.

„Analizuojam, gal galime dar paieškoti tų teršiančių medžiagų aplinkos ore, kurių mes iki šiol netyrėme. Bandysime paieškoti, gal vis tik yra tam tikros koncentracijos atmosferos ore, kurios egzistuoja ir kurios sukelia tuos pojūčius“, – žadėjo Aplinkos apsaugos departamento direktoriaus pavaduotojas Andrius Kairys.

Kol institucijos ieško, gyventojai teisę gyventi sveikoje aplinkoje ketina ginti teisme.